“Žoltoks būtu dzīvs” 5
Sporta pasaulē meldonijs tika izmantots trīs desmitgades, lielākoties bijušajās padomju republikās. Eiropā (izņemot Baltiju) un ASV mildronāts nav reģistrēts. Ivars Kalviņš uzskata, ka tā pasludināšana par dopingu sporta pasauli nevis padara tīrāku, bet gan rada draudus atlētu veselībai: – Sportisti strādā uz cilvēka spēju robežas, un to ir ļoti viegli pārkāpt. Ja tas notiek, tad skāde tiek nodarīta veselībai. Tādēļ sportisti ir jāaizsargā. Mildronāts neļauj sasniegt labāku līmeni vai uzturēt to ilgāku laika periodu, un tā aizliegšana ir slikta ziņa atlētiem. Esmu pārliecināts, ka sportā pieaugs nāves gadījumi.
Līga Cīrule ir optimistiskāk noskaņota un nedomā, ka būtu jāraizējas par sportistu dzīvību. Esot arī citi līdzekļi, kā palīdzēt sportistiem tikt galā ar lielajām slodzēm, bet galvenais ir ļoti rūpīgi sekot līdzi veselības stāvoklim. Turklāt ar speciālu atļauju arī sportisti ārstniecības nolūkos to drīkstēs lietot.
Latvijas Valsts sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļas vadītāja Liene Kozlovska, kura šobrīd strādā Eiropas Padomes sporta nodaļā, atzinusi, ka mildronāta lietošana lielās devās ir kaitīga.
– Lietojām 30 gadus – gan vecā Rīgas “Dinamo” laikos, gan vienmēr izlasēs, un nevienam nav bijušas nekādas problēmas. Piekrītu, ka lielās devās ir kaitīgs, bet tā ir ar visu – alu, ēšanu. Devas jau neviens nepārsniedza, – oponē Latvijas hokeja valstsvienības ilggadējais ārsts Jānis Kvēps, paužot pārliecību, ka mildronāta uzskatīšana par dopingu ir aplama.
Bijušais vieglatlēts, fiziskās sagatavotības treneris Viktors Lācis uzskata, ka augstas klases sportā mierīgi var iztikt bez mildronāta: – Es pats to nekad neesmu lietojis un to pašu varu teikt par saviem audzēkņiem. Varbūt Dmitrijs Miļkevičs kādu reizi mēģināja. Manuprāt, tas nedod nekādu labumu, kur nu vēl kaut ko stimulē, tāpēc es pat nobrīnījos, ka ir WADA sarakstos. Tad jau ir viss jāaizliedz.
“Grindeks” padomes priekšsēdētājs un lielākais akcionārs Kirovs Lipmans, kurš ir arī Latvijas Hokeja federācijas (LHF) prezidents, uzskata, ka WADA meldoniju aizliegusi ne jau sportisku iemeslu dēļ: – Man ir divas versijas – vai nu korupcija, vai politika. 30 gadus tika lietots, un neviens neuzdrošinājās pateikt, ka tas ir dopings. Tagad bez neviena pētījuma – aizliegts!
Viņaprāt, ja Sergejs Žoltoks, kurš 2004. gadā Baltkrievijā spēles laikā mira ar sirds mazspēju, būtu lietojis “Mildronātu”, tad vēl tagad būtu dzīvs. Savukārt Rīgas mēram Nilam Ušakovam, kurš pirms pieciem gadiem saļima, veicot pusmaratona distanci, nebūtu bijušas tik milzīgas veselības problēmas.
– To mēs varam tikai minēt. Iespējams, – attiecībā uz Žoltoka nāvi saka Jānis Kvēps.
Fizioterapeits Fjodors Mazurs atminas, ka Sergejs Žoltoks, kurš 2004. gadā NHL lokauta laikā pārstāvēja “Rīga 2000”, lietojis tikai savus no Ziemeļamerikas līdzi atvestos vitamīnus. Nevienā no veselības pārbaudēm gan viņam neesot uzrādītas sirds problēmas, līdz ar to nav bijuši ārstu ieteikumi samazināt slodzes vai lietot specifiskus medikamentus.
– WADA ir angažēta organizācija, (par aizliegšanu) ir labi iemaksāts, – pārliecināts Ivars Kalviņš. – Viņi pamato, ka mildronāts paaugstina veiktspēju, taču atsaucas uz žurku pētījumiem.
Profesors norāda, ka viņu uzrunājuši ārvalstu advokātu biroji, kas apņēmušies cīnīties par medikamenta labo slavu un svītrošanu no aizliegto vielu saraksta. Sīkāk par to stāstīt Kalviņš nevēlas, vien norāda, ka tie nav Krievijas juristi.