Mīlas drāma Musolīni estētikā 0
Šovakar uz Baltā nama skatuves pirmizrādi piedzīvos Gaetāno Doniceti opera “Lucia di Lammermoor”, kuras titullomu dziedās pasaulslavenais Latvijas soprāns Marina Rebeka.
“Pašlaik mūsu operai ir gana “smags” repertuārs, kurā ir Vāgnera “Nībelungu gredzena” cikls, tādēļ ir vajadzīga cita stila opera. Mūsu un Marinas Rebekas vēlmes sakrita,” pastāstīja jauniestu- dējuma režisors Andrejs Žagars. Viņa redzējumā operas darbība no Salvatores Kammarāno libreta oriģinālā minētās 17. gadsimteņa Skotijas, kur nežēlīgs naids starp divām dzimtām sagrauj maigās Lučijas sapni par laimi un mīlestību, pārnesta uz pagājušā gadsimta 30. gadiem, kad politiskā un militārā vara izveidoja totalitārus – Staļina, Franko, Musolīni, Hitlera – režīmus.
Tomēr Andra Freiberga scenogrāfija un Kristīnes Pasternakas tērpi veidoti tā laika estētikā – par iedvesmu tam kalpojis gan 30. gadu Itālijas arhitektūras gaišā marmora spožums, gan tā laika mode, fotogrāfija, arī Lukīno Viskonti un Vitorio de Sikas melnbaltās filmas.
Jauniestudējums tiks spēlēts vairākos sastāvos, jo A. Žagars paredz tam ilgu skatuves mūžu, to iecerēts izrādīt arī LNO februāra viesizrādēs Maskavā, kā arī 9. un 16. jūnijā Rīgas Operas festivāla ietvaros. Lučijas lomā šoreiz trīs dziedātājas – bez Marinas Rebekas šo lomu dziedās koloratūrsoprāns Olga Petrova – viešņa no Sanktpēterburgas Marijas teātra, vairāku starptautisku konkursu laureāte un uzlecoša starptautiska zvaigzne. Lučijas lomā atgriezīsies arī LNO soliste Sonora Vaice. Galvenās varones iemīļotā Edgaro lomā iejutīsies ukraiņu tenors un Marinas Rebekas dzīvesbiedrs Dmitro Popovs, kura starptautiskā debija notika Alfrēda lomā “Traviatā” Kristiansandā Norvēģijā. Citos sastāvos Edgaro lomā iejutīsies Latvijas publikai pagaidām nepazīstamais Turcijas tenors, Ankaras Valsts operas un baleta teātra solists Murats Karahans, kā arī LNO solists Andris Ludvigs, Enriko lomā – pašmāju solists Jānis Apeinis un Pēterburgas baritons Viktors Korotičs.
Opera būs pirmā nopietnākā debija arī līdz šim estrādes mūzikas lauciņā vairāk pazīstamajam Dainim Skutelim, kurš iejutīsies gan Arturo, gan Normanno lomā.
Rīgā pirmoreiz “Lucia di Lammermoor” iestudēta jau 1844. gadā Rīgas pilsētas teātrī, deviņus gadus pēc tās pasaules pirmizrādes Nea- poles “Teatro san carlo”. Opera iestudēta arī 1869., 1897., 1898. gadā, bet pēc ilgāka pārtraukuma – arī 1971. gadā, savkārt 1994. tika iestudēta operas koncertizrāde. Iepriekšējā “Lucia di Lammermoor” iestudējuma pirmizrāde bija 1997. gadā.