Foto – Shutterstock

Mīkstais jumta segums. Kā izvēlēties vislabāko un to pareizi ieklāt 0

Jumts ar mīksto segumu, no malas raugoties, šķiet visai vienkāršs. Lai to ierīkotu, nav nepieciešami speciāli darbarīki. Tomēr, lai jumts kalpotu ilgi, pareizi jāizbūvē jumta konstrukcija un jāievēro montāžas kārtība. Tāpat jāņem vērā, ka konstrukcija, uz kuras klāj mīksto segumu, tomēr ir sarežģītāka nekā tā, kas domāta cietajiem jumta segumiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

– Mīksto jumta segumu piedāvājums tirdzniecības vietās ir visai plašs. Tas nav tikai kopš padomju laikiem zināmais ruberoīds, ko izmantoja plakanu jumtu klāšanai saimniecības ēkām vai daudzdzīvokļu mājām, – skaidro celtniecības uzņēmuma “KMT projekts” valdes loceklis Māris Stiprais.

Bitumena šindeļi

CITI ŠOBRĪD LASA

Patlaban populāri ir bitumena šindeļi. To krāsu un formu dažādība ir ļoti liela. Jumta klājumu veido no nelielām šindeļu loksnēm.

Bitumena šindeļi nepūst un nav pakļauti korozijai, pareizi samontēti, tie veido hermētisku segumu, tiem ir zema siltumvadītspēja. Ar bitumena šindeļiem var noklāt jebkura profila jumtu.

Šo materiālu izgatavo no stikla šķiedras pamata, ko piesūcina ar bitumu un pārklāj ar sīkām iekrāsotām minerālu šķembām. Jāņem vērā, ka jumta slīpums nedrīkst būt mazāks par 12 grādiem.

Bitumena šindeļi nopērkami, sākot no 4,45 eiro par kvadrātmetru. Premium klases šindeļi maksā vairāk nekā 7 eiro par kvadrātmetru.

Mīkstais ruļļu segums

Šādi jumta segumi var būt gan ar stikla šķiedras pamatu, gan bez tā. Tiem var būt dažādu frakciju un krāsu minerālvielu pārklājums vai lipīgs sastāvs, kas pie pamatnes pielīp, noņemot aizsargplēvi. Ir segumu veidi, kas jāpielīmē ar bitumena mastiku vai jāpiekausē, sakarsējot uz materiāla jau uzklātu sastāvu.

Ruļļveida materiālu jumta klājums parasti ir divkārtu, tāpēc izdala augšējās un apakšējās kārtas materiālus. Apakšējās kārtas materiāli maksā vidēji 15–40 eiro par rulli, kurā ir 15 m2, savukārt virsklāja ruļļi, kuros ir 10 m2, maksā vidēji 20 eiro.

Membrānu segums

Samērā nesen savu vietu sācis iekarot membrānu segums. To izgatavo no sintētiskā kaučuka, polivinilhlorīda vai citiem sintētiskajiem materiāliem. Pie pamata to pielīmē, tāpēc, neraugoties uz labajām īpašībām un spēju mitrumu vadīt tikai vienā virzienā, pastāv iespēja, ka šuves ar laiku laidīs cauri mitrumu, jo laika apstākļu dēļ līme zaudē elastību. Atsevišķus membrānu veidus savienojumu vietā sakausē ar karsto gaisu. Membrānu segumu reizēm izmanto kā apakšklāju zem citiem jumta segumiem.

Reklāma
Reklāma

Materiāls maksā, sākot no 6 eiro kvadrāt­metrā. Jo materiāls biezāks, jo cena aug­stāka. Jumta seguma membrānas kļūst arvien populārākas elastības un nelielā svara dēļ.

Kalpošanas laiks

Ikvienam jumta segumam, arī mīkstajam, ir noteikts aptuvens kalpošanas laiks. Piemēram, bitumena segumu, kura pamatā ir kartons, var izmantot līdz desmit gadiem, bet to, kam pamatā ir stikla šķiedra, – līdz 15 gadiem. Bitumena masai pievienojot polimēru savienojumus, laiks palielinās līdz 25 gadiem. Savukārt tikai no polimēriem izgatavots jumta segums iztur aptuveni 50 gadu.

Kas jumtam vēderā

Katra jumta konstrukcija nedaudz atšķiras, tomēr kopīgie principi ir vienādi.

> Nepieciešams tvaika izolācijas slānis, kas neļaus tvaikam un kondensātam nokļūt jumta pīrāgā no iekštelpām.

> Siltumizolācijas materiāls ne tikai palīdzēs saglabāt siltumu, bet arī izolēs skaņu.

> Hidroizolācija sargās visu zemjumta telpu, arī mājas iekštelpas, no lietus un kūstoša sniega.

> Pats jumta segums neļaus mitrumam iekļūt ēkā un, protams, pildīs dekoratīvo funkciju.

Lai gan pareizi ieklāti bitumena šindeļi ir lieliska barjera ūdenim, no hidroizolācijas zem tiem atteikties nevajadzētu, it īpaši, ja jumta slīpums ir mazāks par 18 grādiem. Ja jumta slīpums ir liels, papildu hidroizolāciju var klāt tikai uz jumta liekuma vietām, malām un uz karnīzes, kā arī ap skursteņiem un ventilācijas sistēmas izvadiem. Ja slīpums mazs, papildu hidroizolācija nepieciešama visā jumta platībā.

Jumta pīrāga konstrukciju nosaka arī citi faktori:

* ēkas tips – dzīvojamā māja vai vasarnīca;

* klimats;

* mīkstā seguma pamats;

* šā seguma veids.

Jumta pīrāgs lēzeniem un slīpiem jumtiem atšķiras. Lēzenajiem nepieciešams biežāks latojums un virsklājam jāizmanto ruļļos nopērkamie jumta seguma materiāli. Šādus jumtus izvēlas saimniecības ēkām, piebūvēm un terasēm.

Stāvākiem jumtiem visbiežāk izraugās tieši bitumena šindeļus. Turklāt šie jumti var būt gan auksti (bez siltinājuma materiāla), gan siltināti.

Jāatstāj ventilējamas atstarpes

Vispirms nostiprina spāres. Kad tas paveikts, no ēkas iekšpuses pie tām stiprina tvaika izolāciju. Savukārt to no ēkas iekšpuses apšuj ar dēļiem, ģipškartonu vai finieri. Šā seguma vietā var montēt arī latojumu, pie kā stiprina citu veidu dekoratīvo apšuvumu. Virs tvaika izolācijas no ēkas ārpuses klāj siltumizolācijas slāni, visbiežāk minerālvati. Virs siltinājuma obligāti nepieciešama difūzijas membrāna, lai mitrums, kas varētu kondensēties siltumizolācijā, spētu no tās izkļūt. Starp difūzijas plēvi un siltumizolācijas materiālu noteikti jāatstāj 30–50 mm liela atstarpe, lai difūzijas plēve nepieskartos minerālvatei. Virs membrānas tiek stiprināts latojums, lai veidotos ventilējams gaisa slānis. Pie latojuma stiprina finiera vai orientētās kokšķiedras plāksnes (OSB), ko pēc nepieciešamības pārklāj ar hidroizolāciju. Skrūvējot plāksnes jāatceras, ka skrūvju galvas jāiegremdē materiālā, lai tās nebojātu turpmākos slāņus. Kad tas paveikts, var klāt jumta seguma virskārtu.

Siltumizolācijas slāņa biezumu nosaka ēkas izmantošanas mērķis un klimatiskie apstākļi. Par konkrēto situāciju vislabāk konsultēties ar būvinženieri vai arhitektu.

Auksto jumtu montāža ir daudz vienkāršāka. Virs spārēm skrūvē latojumu, pie kura stiprina OSB vai finiera plāksnes. Atliek vien parūpēties par hidroizolāciju un tad klāt jumta seguma virskārtu. 50 x 50 mm latojumu stiprina ik pēc 300 mm. Lok­snes jāskrūvē pamīšus, kā mūrējot ķieģeļus, lai izvairītos no šuvēm, kurās kopā savienojas četri stūri. Tāpat starp loksnēm jāatstāj nelielas (aptuveni 3 mm) kompensācijas spraugas. Lokšņu malām jāsavienojas uz latojuma.

PADOMI

• Seguma materiālu montāža jāsāk no jumta malas virzienā no lejas uz augšu.

• Bitumena šindeļiem noņemot aizsargplēvi, lipīgo kārtu ieteicams nedaudz sasildīt ar celtniecības fēnu. Tad loksnes labāk pielips cita citai.

• Izvēloties jumta pīrāga materiālus, vislabāk iegādāties viena ražotāja piedāvātās sistēmas, jo tad tās vislabāk atbildīs cita citai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.