Mikrouzņēmējiem makro neapmierinātība: Pie Saeimas emocijas sit augstu vilni 12
Papildināta ar Saeimas lēmumu pēdējās rindkopās.
Ap 300 cilvēku pie Saeimas nama trešdien protestē pret valdošās koalīcijas plāniem likvidēt mikrouzņēmuma nodokli (MUN). Piketa dalībnieki tur plakātus ar uzrakstiem “Ļaujiet nopelnīt godīgi!”, “Uzņēmēji nav zagļi!”, “Beidziet ņirgāties par cilvēkiem!”. Daļa bija ieradušies ar kapu svecēm, ziediem un melniem baloniem, kurus pasākuma izskaņā demonstratīvi saspridzināja.
Protesta organizatori un vairāki mazie uzņēmēji skaļruņos teica runas, uzmundrinot sanākušos un sūkstoties par to, ka bez MUN režīma nespēs turpināt legālu uzņēmējdarbību.
“Es saprotu, ka MUN reizēm tiek izmantots lai izvairītos no nodokļu maksāšanas par darba ņēmējiem, visizteiktāk laikam taksometru tirgū. Ja daži uzņēmēji sistēmu izmanto ļaunprātīgi, tad jānovērš nepilnības, nevis jālikvidē visa sistēma, padarot par upuriem arī godīgus uzņēmējus,” man teica viens no piketa dalībniekiem – mikruzņēmuma “Emīla nedarbi” īpašnieks Mārcis. Gadījumā, ja Saeima tomēr likvidēs MUN, viņš plāno pārorientēties par patentmaksas maksātāju. Tomēr arī tas var nebūt glābiņš.
Turpat netālu satieku mūziķi un skaņu inženieri Verneru no grupas “F[ei]k”, kurš neapmierināts ar neseno lēmumu “apgriezt” patentmaksas. “Tas, kas pēdējā laikā notiek Saeimā, ir vienkārši legalizēts rekets,” viņš niknojas.
Cēsu uzņēmēju kluba pārstāve Tatjana Bernharde, kura arī vada savu grāmatvedības pakalpojumu mikrouzņēmumu, plānoto sociālās apdrošināšanas nodokļa maksājumu sauc par absurdu un gatavo pieteikumu Satversmes tiesai. “Sarēķināju, ka man nākamgad jāatrod lieki 4500 eiro, bet tādas naudas man vienkārši nav,” izmisusi saka uzņēmēja, kurai nākamgad nākšoties atlaist darbiniekus.
Pasākuma laikā tika arī vākti paraksti kolektīvajam iesniegumam, kurā tiek pieprasīts finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas skaidrojums par to, kā MUN atcelšana ietekmēs mazos uzņēmumus un to darbiniekus. “Kāpēc Jūsu vadītā ministrija nevirza jautājumu par budžeta rādītāju uzlabošanu, optimizējot nepamatoti lielo ierēdniecības masu, samazinot līdz vidējam līmenim ministru, deputātu un valsts augstāko amatpersonu atalgojumu?” jautāts vēstulē.
Protesta akcijas dalībnieks Viesturs piedāvā savu risinājumu, kā apkarot tos, kas mikrouzņēmuma statusu izmanto negodprātīgi: “VID EDS sistēmā vajadzētu ieviest jaunu papildus ailīti pie ceturkšņa atskaitēm mikrouzņēmumiem ar nosaukumu “Fizisko un juridisko personu skaits, no kurām saņemti ienākumi”. Ja uzņēmums saņēmis ieņēmumus tikai no vienas personas, tad jāpievērš uzmanība, vai tam ir pamatots iemesls, vai arī šeit ir paslēpusies nodarbinātība kādā lielā uzņēmumā, kurš saslēdzis nevis darba līgumus, bet piespiedis savus darbiniekus reģistrēties mikrouzņēmumos. Ja otrais variants, tad VID var ķerties klāt pie šī lielā uzņēmēja, kurš ir optimizējis savus izdevumus lielākas peļņas nolūkā.”
Piketa dalībnieki vēlējās arī klātienē saņemt atbildes uz saviem jautājumiem un ar saukli “Nāciet ārā!” centās izsaukt pie sevis deputātus, bet viņiem nācās gaidīt pusotru stundu līdz Saeimas sēdē tika izsludināts pārtraukums. Vairums deputātu gan mēģināja klusi aizšmaukt garām piketam, bet protestētājiem izdevās noķert ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu, kurš ir arī Ministru prezidenta biedrs.
Deputātiem nācās atbildēt arī uz citiem jautājumiem. Kāds ar piespiedu nomas attiecībām neapmierināts rīdzinieks nikni iztaujāja Imantu Parādnieku (NA).
Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, noraidot priekšlikumus ilgāk saglabāt šo režīmu.
Latvijas Reģionu apvienība (LRA), “No sirds Latvijai” (NSL), kā arī Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija rosināja izslēgt no likumprojekta normu, kas paredz, ka pieteikties mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusam var līdz 2017.gada 30.jūnijam.
Likuma izmaiņas arī paredz, ka esošajiem mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem, kas vēlēsies turpināt saimniecisko darbību pēc 2018.gada 31.decembra, līdz 2018.gada 15.decembrim būs jāreģistrējas par uzņēmumu ienākuma nodokļa vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju.
Likumprojektu atbalstīja 55 deputāti, bet vēl 36 parlamentārieši balsoja pret likuma izmaiņām.