Mikročipu testa struktūra uz silikona plāksnes. Izgatavota Drēzdenē pusvadītāju ražošanas uzņēmumā “Global Foundries”.
Mikročipu testa struktūra uz silikona plāksnes. Izgatavota Drēzdenē pusvadītāju ražošanas uzņēmumā “Global Foundries”.
Foto: Jens Schlueter/EU

Mikroshēmu kari: kā mikročipi kļūst par Ķīnas tehnoloģiju stratēģijas galveno daļu 21

Grūtībās nonākušā Silīcija ielejas “start-up” “zGlue” patentu pārdošana 2021. gadā nebija ievērojama, izņemot vienu detaļu: tam piederošā tehnoloģija, kas paredzēta, lai samazinātu mikroshēmu izgatavošanas laiku un izmaksas, pēc 13 mēnešiem parādījās Ķīnas jaunuzņēmuma “Chipuller” patentu portfelī, dienvidu tehnoloģiju centrā Šeņdžeņā, vēsta “Reuters“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sapnī pēkšņi un strauji tu krīti bezdibenī.. Par ko brīdina šie sapņi?
Vērsis – “Lexus”, Lauva – “Lamborghini”: kurš auto ir piemērots jūsu Zodiaka zīmei 16
Kokteilis
4 zodiaka zīmes, kuras visbiežāk salauž partneru sirdis 4
Lasīt citas ziņas

“Chipuller” iegādājās to, ko dēvē par mikroshēmu tehnoloģiju, kas ir rentabls veids, lai izveidotu jaudīgas smadzenes, kas spēj darbināt visu, sākot no datu centriem līdz sīkrīkiem mājās. Mikroshēmu tehnoloģija Ķīnā sākās aptuveni pirms diviem gadiem.

Nozares eksperti saka, ka mikroshēmu tehnoloģija Ķīnai ir kļuvusi vēl svarīgāka, jo ASV tai aizliedza piekļūt modernām iekārtām un materiāliem, kas nepieciešami mūsdienu visprogresīvāko mikroshēmu ražošanai, un tagad tā lielā mērā ir pamatā valsts pašpaļāvībai pusvadītāju ražošanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“ASV un Ķīnas sacensības ir uz vienas starta līnijas,” intervijā aģentūrai “Reuters” par mikroshēmu tehnoloģiju sacīja “Chipuller” vadītājs Jans Mens. “Citās (čipu tehnoloģijās) pastāv ievērojama plaisa starp Ķīnu un ASV, Japānu, Dienvidkoreju un Taivānu.”

Vismaz 20 politikas dokumentos no vietējām un centrālajām valdībām mikročipi ir minēti kā daļa no plašākas stratēģijas, lai palielinātu Ķīnas spējas galveno un progresīvo tehnoloģiju jomā.

Pekina strauji izmanto mikroshēmu tehnoloģiju dažādās lietojumprogrammās, sākot no mākslīgā intelekta līdz pašbraucošām automašīnām, un dažādi uzņēmumi, piemēram, “Huawei Technologies” un pat militārās iestādes pēta tās izmantošanu.

Saskaņā ar korporatīvo paziņojumu apskatu šajā jomā ir gaidāmas vēl lielākas investīcijas.

Ķīnas mikroshēmu priekšrocība

Mikroshēmas var būt smilšu graudiņa lielumā. Tā ir tehnoloģija, ko globālā mikroshēmu industrija beidzamajos gados arvien vairāk izmantojusi, jo mikroshēmu ražošanas izmaksas strauji pieaug. Cieši savienojot mikroshēmas kopā un nesamazinot tranzistora izmēru, var izveidot jaudīgākas sistēmas, jo vairākas mikroshēmas var darboties kā vienas smadzenes.

“Apple” augstākās klases datoru līnijas izmanto mikroshēmu tehnoloģiju, tāpat kā “Intel” un “AMD”.

Saskaņā ar “Dongguan Securities” datiem aptuveni ceturtā daļa pasaules mikroshēmu iepakošanas un testēšanas tirgus atrodas Ķīnā.

“Pareizos apstākļos mikroshēmas, kas ir personalizētas atbilstoši klienta vajadzībām, var tikt pabeigtas ātri – trīs līdz četros mēnešos –, un tā ir Ķīnas unikālā priekšrocība,” norāda Jans.

Komentāri

Ņemot vērā ASV un Ķīnas spriedzes saasināšanos, Ķīnas uzņēmums “Chipuller” iegādājās 28 patentus, kas pieder uzņēmumam “zGlue” vai kurus izgudroja cilvēki, kuru vārdi ir iekļauti “zGlue” patentos, liecina analīze, izmantojot IP pārvaldības tehnoloģiju uzņēmuma “Anaqua Acclaim IP” datubāzi.

Reklāma
Reklāma

Ārvalstu investīciju komiteja Amerikas Savienotajās Valstīs (CFIUS), kas ir ietekmīga Valsts kases vadītā komiteja, kas pārbauda darījumus, lai noteiktu iespējamos draudus ASV drošībai, neatbildēja uz “Reuters” lūgumu komentēt, vai šādai tirdzniecībai būtu nepieciešams to apstiprinājums.

Pārstāvis Maiks Galahers, ietekmīgs likumdevējs, kura izvēlētā komiteja Ķīnas jautājumos ir likusi Baidena administrācijai ieņemt stingrāku nostāju Ķīnas jautājumā, sacīja “Reuters”, ka “zGlue” lieta rada steidzamu nepieciešamību reformēt CFIUS, taču, no otras puses, tiek norādīts, ka “zGlue” advokāts sazinājās gan ar CFIUS, gan Tirdzniecības departamentu, lai nodrošinātu, ka pārdošana nav pretrunā ar eksporta kontroli.

Šajās diskusijās netika minēts “Chipuller” vai iespēja, ka patenti nonāks Ķīnas uzņēmuma īpašumā, norāda “Chipuller” pārstāvis. “Viss tika darīts ļoti caurspīdīgi un saskaņā ar (ASV) likumiem,” sacīja Jans.

CFIUS apmeklēja “zGlue” birojus 2018. gadā, lai veiktu izmeklēšanu, jo uzņēmuma lielākais investors ārpus ASV Jangs bija no Ķīnas, sacīja priekšsēdētājs. “Tāpēc mēs esam pavadījuši daudz laika, sazinoties ar CFIUS,” sacīja Jangs, piebilstot, ka “Chipuller” pašlaik neapgādā nevienu Ķīnas militāro vai ASV sankciju pakļauto vienību.

“Chipuller” nav vienīgais uzņēmums, kas izmanto chiplet tehnoloģiju. “Huawei”, Ķīnas tehnoloģiju un mikroshēmu dizaina gigants, kas ir iekļauts ASV ierobežotākajā sarakstā, ir aktīvi iesniedzis mikroshēmu patentus. “Huawei” atteicās komentēt.

Maijā publicētajā rakstā, ko vadīja Ķīnas Rūpniecības un informācijas tehnoloģiju ministrija (MIIT), lielie Ķīnas tehnoloģiju uzņēmumi mudināja izmantot vietējos uzņēmumus, piemēram, “TongFu”, lai palīdzētu veidot Ķīnas pašpietiekamību skaitļošanas jaudas jomā. “Izmantojiet mikročipu tehnoloģiju, lai izlauztos cauri Amerikas Savienoto Valstu aplenkumam,” teikts tajā. MIIT neatbildēja uz komentāriem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.