Ivars Bušmanis: Mikroķirurģija ar makro sekām 4
Uz operāciju galda Saeimā radītie jaunuļi – Valsts prezidenta atpakaļ atmestais Mikrouzņēmumu nodokļa likums un steigā radītie sociālie izņēmumi likumā par valsts sociālo apdrošināšanu.
Pērn valdība (tā pati koalīcija, kas tagad) un deputāti (tie paši, kas pašlaik) iemudžināja budžeta likumpaketē nosacījumu par minimālo sociālā nodokļa likmi, kam jāstājas spēkā nākamgad. Šoruden Aijas Barčas Sociālo lietu komisija Saeimā to tik vien darīja, kā papildināja grozījumus ar izņēmumiem, līdz sarakstā to bija vairāk nekā to, uz kuriem norma attiektos.
Cīņā ar ēnām – nodokļu optimizētājiem mikronodokļa aizsegā – tie paši vien nolēma mikrouzņēmumus līdz 2018. gada beigām pamazām likvidēt. Aizmirstot, kāpēc tie tika radīti. Lēmums paredz nomērdēt arī to daļu, kas, pateicoties mikronodokļa režīmam, spēj nodarbināt sevi un vēl kādu.
Par abiem likumprojektiem diskusijas un piketi atsākās par jaunu. Strīdos patiesība vēl nebija dzimusi, te pēkšņi šotrešdien skalpeli rokā paņēma mikroķirurgs Kučinskis, pienāca pie operāciju galda un nolēma: “Labāk neoperēsim!” Sak, kamēr nezinām, vai pacients pēc tam staigās, atstāsim, kā ir. No vienas puses, stingrs valstsvīra lēmums, kādu sen ilgojāmies sagaidīt no lādzīgā un izvairīgā premjera. No otras puses, šāds lēmums padara smieklīgus un liekus demokrātiskās iekārtas ritentiņus – likumdevēju, ministrijas, Valsts ieņēmumu dienestu un nepaškritiskās attieksmes dēļ arī “Vienotību”.
“Sagaidāms, ka desmitiem tūkstošu darbinieku tiks atlaisti vai tiem sāks maksāt algas “aploksnē”. Varu saderēt, ka redzēsim legālo darbavietu samazinājumu,” brīdināja uzņēmēju aizstāvis Endziņš. Viņam taisnība. Vairāki mazi uzņēmumi “LA” jau izteikuši šaubas, vai spēs nākamgad pastāvēt. Manā pašvaldībā, sargājot manu nodokļa maksātāja naudu, nupat atlaida divus pusslodzes darbiniekus. Varbūt pieņems vienu veselu. Viens būs pilntiesīgi nodrošināts tagad un vecumdienās. Otram nebūs ne tagad, ne vecumdienās. Pareizi ir maksāt sociālās iemaksas par abiem, bet ja naudas nav? Vai šādi ir labi? Tas pats uzņēmējiem, kuriem ienākumi katru mēnesi nenosegtu nepieciešamās iemaksas “nākotnes pensijai”. Pareizi būtu, ja viņš parūpētos par savu pensiju. Bet vai tā būs labi, ja viņam nebūs ne šodienas iztikas līdzekļu, ne ko iemaksāt?
Tas tiesa, ka abi likumi ir brāķis un tajā iekļauto normu sociālekonomiskās sekas nebija pienācīgi novērtētas. “Parlaments pašlaik ir spiests labot virkni kļūdu paša nesen pieņemtajā budžeta paketē, jo tā bija pārāk liela un Saeimā tika virzīta pārāk strauji,” atzina Barča. Šogad tik tiešām bija pavadošo likumprojektu rekords – 57! Varbūt, lai deputātiem būtu laiks iedziļināties likumos, vajag likvidēt deputātu piešķīrumu kvotas, bet noteikt pavadošo likumprojektu kvotas?
Atšķirība starp pagājušo un šo gadu ir arī tā, ka pērn budžetu veidoja “Vienotība”, bet tagad – ZZS. Un tad labklājības ministrs bija Uldis Augulis (kurš ierosināja sociālo iemaksu minimumu), bet finanšu ministrs – Jānis Reirs. Tāpēc tagad Reirs kā labklājības ministrs ir nemanāms. Patlaban sev neraksturīgi klusa kā pele ir arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS), ļaujot premjeram paziņot, ka viņš “grib atbildēt par savām kļūdām”. Tas, ka arī finanšu ministre vēl pirms mēneša nezināja/neapzinājās mikrouzņēmuma nodokļa režīma mainīšanas sekas, parādījās “LA” diskusijā Staburagā 29. oktobrī. Kāda mazā uzņēmēja jautāja D. Reizniecei-Ozolai, kā jāmaksā sociālais nodoklis tajos mēnešos, kad viņai nebūs nekādu ienākumu. Mazajiem saimnieciskā darba veicējiem šis nodoklis nebūs jāmaksā, publiski mierināja finanšu ministre. Tajā pašā laikā VID instruēja grāmatvežus par pretējo – būs gan un visiem!
Neraugoties uz politiķu paziņojumiem gada sākumā, ka nodokļi netiks mainīti pēdējā brīdī, tas tomēr ir noticis. Mazie uzņēmēji steigšus rēķina, kurš kurā variantā būs ieguvējs vai zaudētājs, bet daudzi joprojām nezina, kā strādāt, jo VID pieprasa atteikties no mikrouzņēmuma nodokļa režīma līdz 15. decembrim (tas ir jau pēc piecām darbdienām!). ZZS virzīs nodokļu izmaiņas Saeimā arī bez “Vienotības” atbalsta, un, visticamāk, to arī pieņems – ar vai bez “Vienotības” atbalsta, ko parāda opozīcijas ierosinājumi vakar Saeimas sēdē. Labāk labi nekā pareizi. Mikroķirurģiskā operācija vēl nav notikusi.