No kreisās – baziliks no neapstrādātām sēklām; no labās – bazilika sēklas apstrādātas ar ‘Mycostop’, deva 8g/kg.
No kreisās – baziliks no neapstrādātām sēklām; no labās – bazilika sēklas apstrādātas ar ‘Mycostop’, deva 8g/kg.
Foto: Mārīte Gailīte

Agronoma padoms. Mikrobioloģiskie līdzekļi dārzeņu un dekoratīvo augu audzēšanai 0

Pēdējos gados gan integrētajiem, gan bioloģiskajiem audzētājiem lielas problēmas sagādā augsnē mītošie patogēni. To ierobežošanai nav pieejami ķīmiskie līdzekļi. Visvairāk šis fakts ietekmē burkānu un citu sakņaugu audzētājus, kā arī puķkopjus. Augsnē mītošie patogēni būtiski traucē arī visu augu dēstu audzēšanu, it sevišķi bioloģiskajās saimniecībās, kur lieto nekodinātas sēklas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Daļēji augsni atveseļo mēslojums Perlka, bet to nedrīkst lietot bioloģiskajā lauksaimniecībā. Augu seka un zaļmēslojuma augi nespēj atrisināt šo problēmu, jo lielākā daļa augsnē mītošo patogēnu ir polifāgi un attīstās faktiski uz visiem augiem. Tieši tāpēc efektīvo mikrobioloģisko līdzekļu izmantošana augsnes atveseļošanai ir sevišķi daudzsološa.

Pašlaik Latvijā ir reģistrēti tikai daži mikrobioloģiskie līdzekļi, diemžēl daļa no tiem nav piemērota izmantošanai lielražošanā. To preparatīvā forma neļauj efektīvi iestrādāt līdzekļus lielā platībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad pirmo reizi Latvijā tika izmantots līdzeklis Serenade Aso (Bacillus subtilis), tam ir plašs mērķorganismu saraksts, tomēr tas nav vienādi efektīvs pret visiem patogēniem.

Novembra vidū uzņēmums “Agrimatco Latvia” rīkoja semināru dārzeņu un dekoratīvo augu audzētājiem, lai iepazīstinātu ar jauniem mikrobioloģiskiem augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļiem, kas būs pieejami audzētājiem jau nākamajā sezonā. Somijas firmas “Verdera Oy” pārstāve Peivi Heino sniedza praktiski noderīgu prezentāciju par šiem līdzekļiem un to pareizu lietošanu. Firma “Verdera” jau sen darbojas Somijā bioloģiskās augu aizsardzības jomā, tās produktos izmantojamie mikroorganismi ir izdalīti no vietējas augsnes līdzīgi kā Bioefekta produktos. Pati mikrobioloģisko līdzekļu ražotne atrodas Igaunijā.

Ir svarīgi, ka mikrobioloģisko augu aizsardzības līdzekļu efektivitāte tiek pārbaudīta uz mākslīgi inficētiem (inokulētiem) augiem, kā arī uz dabiski augsta infekciju fona.

Mikrobioloģiskie līdzekļi ir lietojami arī bioloģiskajā lauksaimniecībā. To nosaka EK regula nr. 889/2008 par sīki izstrādātiem bioloģiskās ražošanas, marķēšanas un kontroles noteikumiem (II pielikuma 2. sadaļa).

Svarīgi nosacījumi mikrobioloģisko līdzekļu lietošanā

Sēnes un baktērijas ir dzīvi organismi, un to dzīvotspēja ir atkarīga no apkārtējās vides apstākļiem. Vispirms tiem ir nepieciešama barība – organiskās vielas –, kā arī mitrums un optimāla temperatūra.

– Ūdens ir nepieciešams sporu izplatīšanai un dīgšanai, bet augsnes mikroorganismi ūdenī nedzīvo. Tiem ir nepieciešams sub­strāts – augu saknes vai organiskā viela.

– Tie darbojas samērā plašā temperatūras diapazonā, tomēr maksimāli pieļaujamā temperatūra ir 40 oC. Ja tā ir augstāka, derīgie mikroorganismi var iet bojā.

– Mikrobioloģiskajiem līdzekļiem mēdz būt dažādas preparatīvās formas, piemēram, Serenade Aso ir suspensijas koncentrāts, Trihodermīns ir sauss vai mitrs kūdras preparāts, savukārt Mycostop vai Prestop ir šķīstošie pulveri. Šie pulveri ir ļoti higroskopiski, tādēļ pēc iesaiņojuma atvēršanas vēlams izlietot visu pakas saturu. Ja tomēr ir vēlēšanās uzglabāt atlikumu, paciņa ļoti cieši jāaiztaisa ciet. Var arī iesaiņot vakuuma iepakojumā (dažas saimniecības mēdz saiņot vakuumā savu produkciju, un tām ir speciālie aparāti).

Reklāma
Reklāma

– Jo augstāka temperatūra, jo straujāk mikroorganismi vairojas un barojas, tāpēc gatavais darba šķidrums jāizlieto iespējami ātri, vislabāk tūlīt pagatavošanas dienā. To ir iespējams uzglabāt līdz 5 dienām, ja temperatūra ir zemāka par 8 oC, tātad ledusskapī vai aukstuma kamerā. Neatvērtus iesaiņojumus var uzglabāt istabas temperatūrā.

– Visi mikroorganismi cieš ultravioleto staru ietekmē, tāpēc darba šķidrums jāgatavo vietā, kas ir aizsargāta no tiešiem saules stariem. Arī gatavo darba šķidrumu nav ieteicams turēt saulē. Siltumnīcā smidzinājumu var veikt arī dienas vidū, jo stikls un polikarbonāts un pat plēve aiztur lielāko daļu ultravioletā starojuma.

– Atklātā laukā smidzinājumus drošāk veikt pievakarē vai mākoņainā laikā.

-Lietojot mikrobioloģiskos līdzekļus, ir svarīgi, lai sēnes vai baktērijas kā zeķe pārklātu iespējami lielāku saknes virsmu. Optimāli būtu lietot šos līdzekļus sēklu apstrādei, lai derīgie mikroorganismi kolonizētu sakni no paša augšanas sākuma.

Šodien lielākā daļa dārzeņu sēklas ir kodināta ar ķīmiskiem fungicīdiem, kas var mazināt derīgo sēņu efektivitāti. Tāpēc sēklu apstrāde ieteicama bioloģiskajās saimniecībās, bet integrētajiem audzētājiem ieteicams aplaistīt dēstus ar mikrobioloģisko līdzekļu suspensiju iespējami agrīnā augu attīstības stadijā.

– Līdzekļu patēriņš sēklu apstrādei ir 5–10 g/kg, bet daudzām dārzeņu sugām sēklas ir ļoti sīkas un vieglas. Arī saimniecības Latvijā ir nelielas, un dārzeņu sēklu patēriņš tajās nav mērojams kilogramos, tāpēc praksē sēklu apstrāde ne vienmēr ir iespējama. Tās alternatīva ir substrāta bagātināšana ar mikrobioloģiskiem līdzekļiem. Latvijā ražoto Trihodermīnu vai Biomiksu var sajaukt ar kūdras substrātu betona maisītājā, savukārt Serenade Aso, Mycostop vai Prestop jālieto ar laistīšanu pirms vai tūlīt pēc sējas.

– Somijā veiktie pētījumi liecina, ka ar līdzekļiem Mycostop un Prestop apstrādātu kūdras substrātu var veiksmīgi uzglabāt 4–5 mēnešus, šajā laikā mikroorganismi saglabā dzīvotspēju, bet substrāts – savas īpašības.

– Mikrobioloģiskos līdzekļus nav iespējams pārdozēt. Pētījumi liecina, ka, palielinot devu pat 10 reizes, augiem netiek nodarīti nekādi bojājumi. Tiesa, līdzekļa efektivitāte no tā arī nepalielinās.

– Mikrobioloģiskie līdzekļi jālieto atkārtoti vairākas reizes sezonā. Faktiski visi mikrobioloģiskie līdzekļi Latvijas tirgū – gan mēslošanas, gan augu aizsardzības līdzekļi – pēc iestrādes darbojas tikai kādu laiku, kamēr netiek patērēti visi resursi vai arī tos nenobeidz abiotiskie faktori (ultravioletais starojums, sausums, karstums u. tml.). Gan aug­snē mītošie patogēni, gan to virsparazīti attīstās cikliski – vispirms patogēns, tad tā virsparazīts. Kad virsparazīts ir apēdis lielāko daļu patogēna populācijas, tas aiziet bojā barības trūkuma dēļ, bet patogēns sāk attīstīt populāciju no jauna. Tieši tas ir bioloģiskais līdzsvars. Lai patogēnu atkal varētu ierobežot, ir nepieciešams no jauna palielināt virsparazīta populāciju. Firmas Verdera pētnieki ir pārbaudījuši savā siltumnīcā dažādu patogēnu sugu un derīgo mikroorganismu sugu populāciju attīstības dinamiku un iesaka lietot mikrobioloģiskos līdzekļus ar 4–6 nedēļu intervālu. Līdzīgas rekomendācijas savu produktu lietošanā sniedz arī Bioefekts.

– Mikrobioloģiskie līdzekļi jālieto profilaktiski. Akūtos gadījumos tie nepalīdz, un pēc ķīmisko līdzekļu lietošanas mikrobioloģiskie līdzekļi jālieto vismaz ar 5–10 dienu intervālu.

Pret katru patogēnu savs līdzeklis

Līdzīgi kā ķīmisko līdzekļu lietošanā tā vai cita līdzekļa izvēli nosaka kaitīgais organisms (suga), ko audzētājs vēlas ierobežot. Latvijā jau pazīstamā Serenade Aso ir efektīva galvenokārt pret balto (Sclerotinia sclerotiorum) un pelēko (Botrytis cinerea) puvi, sausplankumainību (Alternaria solani) un īsto miltrasu (Erysiphe cichorocearum, Podosphaera xanthii). Jauniem mikrobioloģiskiem līdzekļiem ir atšķirīgas mērķa grupas, tāpēc šie līdzekļi papildina cits citu.

Mycostop (Streptomyces K61)

Līdzeklis ir reģistrēts Latvijā jau pirms 20 gadiem, bet kādu laiku nebija pieejams tirgū. Šā līdzekļa pamatā ir speciāli atlasīts aktinomicetes Streptomyces celms, kas ir sevišķi efektīvs pret sugām Fusarium sp., Alternaria sp., Phytophtora sp. un Pythium sp. Visas šīs augsnē mītošās sēnes izraisa dīgstu izkrišanu un tā saukto melnkāju. Pašlaik integrētie audzētāji pret šīm slimībām lieto fungicīdu Previkur Energy, bet tas ir efektīvs tikai pret sugām Phytophtora sp. un Pythium sp.

Tā preparatīvā forma ir ūdenī šķīstošs pulveris, to lieto sēklu apstrādei un dēstu audzēšanas laikā. Baktērija kolonizē sakņu virsmu un pārtiek no augsnes patogēniem saknes tuvumā. Vienlaikus tā izdala vielas (enzīmus), kas veicina auga augšanu. Principā darbības mehānisms ir ļoti līdzīgs plaši pazīstamai Trichoderma sp., bet citas mērķa sugas. Atšķirībā no Latvijā ražotā Trihodermīna līdzekli Mycostop var lietot arī ar laistīšanu, tostarp ar pilienlaistīšanu. Somu audzētāju prakse liecina, ka pilinātāji netiek aizsprostoti un baktērija sekmīgi kolonizē augu saknes ne tikai kūdras vai kokosšķiedru substrātā, bet arī minerālvatē un perlītā. Tāpat šo līdzekli var iestrādāt kūdras substrātā pirms sējas vai stādīšanas (deva 1–5 g/m3), to var lietot arī sēklu, sīpolu, gumu un spraudeņu apstrādei. Dažkārt efektīvāk ir iemērkt dēstus līdzekļa suspensijā pirms pārstādīšanas, piemēram, podojot jaunstādus.

Relatīvi nesen Eiropas dienvidos, bet tagad arī Somijā ir parādījusies jauna gurķu sakņu slimība, ko izraisa Fusarium oxysporum f.sp. radies-cucumerinum. Pašlaik nav datu, vai šī infekcija ir arī Latvijā, bet audzētājiem ir vērts zināt, ka Somijā veiktos izmēģinājumos ar mākslīgi inficētiem gurķu dēstiem Mycostop efektīvi aizsargāja tos no slimības.

Somijā dārzeņu dēstu audzēšanā uz augu saknēm mēdz attīstīties sēne Thielaviopsis sp, kas izraisa sakņu melno puvi. Latvijā šī sēne jau piecpadsmit gadu bojā burkānu saknes, izraisot lielas kvalitātes problēmas. Somijā veiktie pētījumi uz tomātu un rukolas dēstiem liecina, ka Mycostop ir efektīvs pret šo patogēnu. Diemžēl firmai nav pētījumu par tā efektivitāti atklātā laukā burkānu vai citu sakņaugu sējumos.

Somijā Mycostop lieto arī siltumnīcās, audzējot tomātus, gurķus un paprikas hidroponikā dažādos substrātos. Deva nav liela – 5–8 g/1000 augiem, izšķīdinot pietiekamā ūdens daudzumā un pievienojot barības šķīdumam. Suspensiju nedrīkst liet mēslojuma koncentrāta tvertnē, bet jāpievieno tvertnē, kur koncentrāts tiek sajaukts ar ūdeni. Atkarībā no saimniecības lieluma (proti, no cauruļvadu garuma) līdzeklis jālieto priekšpēdējā laistīšanas reizē dienas beigās vai pirmajā laistīšanas reizē no rīta. Nedrīkst pieļaut, lai daļa suspensijas tiktu izskalota ar drenāžas ūdeni laistīšanas laikā. Apstrādi atkārto pēc 4–6 nedēļām. Holandē veiktie pētījumi liecina, ka šis līdzeklis veiksmīgi aizsargā tomātus no ātrās vītes. Tas ir sevišķi svarīgi mūsu bioloģiskiem audzētājiem, kuri audzē tautas selekcijas šķirnes.

Dekoratīvos augus laista ar šā līdzekļa 0,01% suspensiju ar uzplūdināšanas metodi. Ir pierādīts, ka tas veicina sakņu sistēmas attīstību un veiksmīgi aizsargā podaugus no sakņu slimībām. Ir novērots, ka šādi apstrādāti augi, pateicoties spēcīgākām saknēm, ir mazāk ieņēmīgi arī pret īsto miltrasu.

Somijā veiktos pētījumos ir noskaidrots, ka akūtos gadījumos līdzekļus Previcur Energy un Mycostop var lietot kopā, fungicīds ātri iedarbojas pret patogēniem, bet mikrobioloģiskais līdzeklis nodrošina aizsardzību ilgtermiņā.

Prestop (Glyocladium catenulatum J1446)

Prestop pamatā ir sēne, kuras mērķa grupā ietilpst augsnes patogēni Pythium sp., Phytophtora sp., Fusarium sp., Rhizoctonia sp., kā arī pelēkās puves ierosinātājs Botrytis sp. un ķirbjaugu askohitozes ierosinātājs Dydimella sp. Pašlaik notiek šā līdzekļa reģistrācijas process, un ir gaidāms, ka tas būs pieejams 2019. gada sezonā.

Arī šā līdzekļa preparatīvā forma ir ūdenī šķīstošs pulveris, to lieto sēklu, gumu, bumbuļu un spraudeņu apstrādei, kā arī pievieno substrātiem vai izsmidzina uz augu virsmas. Pētījumos pierādīts, ka Prestop ir efektīvs sakņu pitiozes ārstēšanā, tas iznīcina patogēnu uz inficētām saknēm un aizsargā jaunās saknes no inficēšanas.

Audzētāji zina, cik grūti izaudzēt dilles siltumnīcā, it sevišķi gaismas trūkuma periodā. Prestop palīdz aizsargāt diļļu sējeņus no slimībām un paaugstina ražas kvalitāti. Tas ir sevišķi noderīgs, audzējot salātus un garšaugus hidroponikā.

Dažkārt audzētāji nemaz neievēro, ka viņu augi cieš no infekcijām. Salīdzinot parasti audzētas sanpaulijas ar augiem, kas tika iemērkti Prestop šķīdumā, ir redzama būtiska kvalitātes uzlabošanās.

Gurķu un tomātu siltumnīcās šo līdzekli izsmidzina uz augu lapām vai stublājiem, lai aizsargātu tos no askohitozes jeb gurķu stublāju iedegas un pelēkās puves. Tas ir sevišķi svarīgi bioloģiskajās saimniecībās. Apstrādes jāatkārto ik pēc 3–4 nedēļām. Svarīgi, ka var neapsmidzināt visu siltumnīcu, bet lietot lokālas apstrādes ar muguras vai rokas smidzinātājiem un apstrādāt tieši stublājus. Pret pelēko puvi lieto 100 g Prestop/1000 augu, atkārto pēc trim nedēļām. Svarīgi uzsākt apstrādes laikus slimībai labvēlīgos apstākļos vai parādoties pašām pirmajām pazīmēm. Siltumnīcu audzētājiem ir sevišķi svarīgi, ka šā līdzekļa nogaidīšanas laiks ir 0 dienu. Tas nozīmē, ka apstrādi var veikt neatkarīgi no ražas novākšanas grafika.

Šis līdzeklis efektīvi aizsargā pret pelēko puvi arī meža koku stādus un dekoratīvos augus. Tas ir īpaši efektīvs zemeņu audzēšanā, jo stādi tiek audzēti augsnē un bieži atnāk no stādaudzētavas jau inficēti. Holandē šo līdzekli pārbauda jau vairāk nekā 15 gadu, un rezultāti ir ļoti labi, ja stādus iemērc 0,5% suspensijā tieši pirms stādīšanas laukā. Līdzekļa patēriņš – 250 g/1000 augu.

Prestop ir efektīvs arī aveņu audzēšanā plēves siltumnīcās, aizsargājot tās no sakņu slimībām.

Sanpaulijas. No kreisās – tradicionāli audzētas, no labās – apstrādātas ar 0,5% ‘Prestop’ suspensiju.
Foto: Mārīte Gailīte

Šis līdzeklis nav bīstams bitēm, kamenēm un entomofāgiem, to var lietot vienā dienā ar ķīmiskiem insekticīdiem. Vispirms izsmidzina insekticīdus, bet, līdzko lapas ir apžuvušas, var apsmidzināt ar Prestop.

Rhizocell (Bacillus amyloliquefaciens IT45)

Tas ir vēl viens jauns līdzeklis, kas pašlaik ir reģistrācijas procesā. Tā pamatā ir augsnes baktērija, kas veido bioplēvi uz augu saknēm un veicina to attīstību, kā arī augsnē esošo barības elementu, sevišķi fosfora, izmantošanu. Šis līdzeklis var būt lieti noderīgs bioloģiskajiem audzētājiem, kuri audzē agrīnus dārzeņus plēves siltumnīcā. Minimālā temperatūra tā darbībai ir 10 oC. Šo līdzekli pievieno substrātam vai lieto augu laistīšanai vai iemērkšanai 0,2–1% suspensijā. Somijā veiktajos pētījumos tā lietošana paaugstināja zemeņu (‘Sonata’) ražu par 15%, audzējot siltumnīcā maisos.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.