Mikrobioloģe vērš uzmanību uz Liepājā jūrā nonākušās kanalizācijas kaitīgumu: Neviens mikrobiologs visā pasaulē šādā situācijā neteiks, lai droši peldiet 55
Kā vēstīts, svētdienas, 23.jūlija, pievakarē Liepājā, Šķēdē, sabrukusi notekūdeņu attīrīšanas iekārtu pirmsattīrīšanas rezervuāra siena, radot daļas neattīrītu kanalizācijas ūdeņu noplūdi jūrā. VVD aprēķinās Liepājas attīrīšanas iekārtās notikušās avārijas rezultātā videi nodarīto kaitējumu un vērtēs amatpersonu atbildību.
Kā pirmdien skaidroja SIA “Liepājas ūdens” vadītājs Andis Dejus, tehniskā konstrukcija līdz šim bija tāda, ka abas sekcijas darbojās kopā, tādēļ tagad ir jārada tehniskais risinājums, lai tās atdalītu. Pieņemts lēmums būvēt kanalizācijas vadu, kas apietu sagruvušo sekciju.
Savu komentāru par pašreizējo situāciju un to, vai šobrīd drīkst peldēties jūrā, TV24 ēterā sniegusi Olga Vilciņa, zinātniskā institūta “Bior” direktore, mikrobioloģe.
Runājot par to, cik ilgu laiku būs jūtamas šīs sekas un vajadzētu būt uzmanīgiem, mikrobioloģe norāda, ka viņa nav prognozētāja un ar šādām lietām neaizraujas, taču ir skaidrs, ka ietekme ir, un īpaši tā ir jūtama uz Liepāju kā vasaras kūrortpilsētu.
“Neviens mikrobiologs visā pasaulē šādā situācijā neteiks, lai droši peldiet,” saka eksperte.
Vaicāta par iespējamo ierobežojumu ilgumu, viņa atbild: “Es domāju, ka mēs runājam par vairākām nedēļām, līdz atbilstošajiem dienestiem būs pārliecība, ka viss būs pietiekoši izšķīdis, samaisījies un aizgājis jūrā iekšā.
Ir jāsaprot, ka notekūdeņi ir tas, kur, vienkāršā tautas valodā runājot, cilvēki čurā, kakā, mazgā rokas, tātad tur ir fēces, urīns, ķermeņa šķidrumi, bet nevajag domāt, ka notekūdeņi – tā ir tikai tualete. Notekūdeņi – tie ir arī pārtikas uzņēmumi, tai skaitā kautuves, kas izmanto šo kopīgo sistēmu. Tā var gadīties, ka ir arī pārtikas uzņēmumi, kas strādā ar jēlu gaļu, ar dzīvniekiem šajā ceļā, kur notekūdeņus savāc. Tā ir arī lietus kanalizācija.
Tas nozīmē, ka arī no pilsētas kopējiem kolektoriem aiziet. Man nav informācijas, cik Liepājā šādu uzņēmumu ir, bet risks nav gluži tikai par cilvēku slimībām. Mēs runājam arī par dzīvniekiem. Tur ir vesela virkne baktēriju, tie ir vīrusi, parazīti.”
Viņa arī piebilst, ka normālos apstākļos ar notekūdeņu attīrīšanas iekārtām tiek panākts, ka notekūdeņi ir diezgan tīri.