Gaļu izcepiet līdz galam 0
Ja esam nopirkuši marinētus vistu spārniņus vai šašliku, gaļa ir termiski jāapstrādā. Proti, gaļas gabalam ir jābūt izkarsētam arī no vidus. “Ja gaļas gabalu ātri apgriežam un apdedzinām, tas vidū nesasniedz vajadzīgo temperatūru un kaitīgās baktērijas neiet bojā. Ja, turot gaļu siltumā, esat ļāvuši tām savairoties tūkstošos, tad skaidrs, ka visi saslims. Mēs paši bieži vien esam vainīgi pie savām vēdergraizēm, nevis tirgotāji!”
Mikrobioloģe atgādina, ka gatavie produkti un jēlprodukti jāapstrādā atsevišķi – nevajag lietot vienus un tos pašus virtuves piederumus – dēlīšus, nažus, traukus. Taču pieredze rāda, ka piknikā uz viena un tā paša dēlīša griežam šašliku un maizi. Tā kā rokas nav kur nomazgāt, tad pēc šašlika likšanas uz iesma liekam pīrādziņus bļodā.
Latvijā dzīvnieku izcelsmes produktos var būt gan salmonellas, gan stafilokoki, gan kampilobaktērijas. Jautājums ir par to daudzumu. “Norma – 25 gramos produkta nedrīkst būt nevienas salmonellas. Tas nenozīmē, ka nav nevienas 50 vai 100 gramos. Ja gaļas gabals būs turēts sešas stundas vai pat visu Jāņu nakti siltumā, tad šī viena salmonella uz 100 gramiem, kas nevienu neapdraudēja, būs savairojusies līdz miljonam. Un, ja vēl gaļas gabals netiks kartīgi izcepts, tad saslimsiet. Un kas pie tā būs vainīgs – jūs vai tirgotājs?” liek aizdomāties O. Valciņa.
Lai nenopirktu šašliku, kas jau sācis bojāties, gaļa būtu jāpasmaržo, lai pārliecinātos, vai tai nav neraksturīga smarža.