Miķelis Golts, “Pavasaris”, 110 x 120 cm, 1975.
Miķelis Golts, “Pavasaris”, 110 x 120 cm, 1975.
Publicitātes foto

Miķeļa Golta simtgades izstāde 0

“Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Zvaigznes dienā, 6. janvārī, plkst. 18 Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē atklās māk­slinieka Miķeļa Golta (1922–2007) piemiņas izstādi “Miķelis Golts. 100”, kas būs apskatāma līdz 26. februārim.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Miķelis Golts piedzima 1922. gada 25. decembrī Rucavas pagasta Nidas ciematā zvejnieka ģimenē. Kopumā savas dzīves laikā gleznotājs aiz sevis atstājis ievērojamu māksliniecisko mantojumu. Viņš ir pazīstams ar to, ka gleznoja paša izkoptajā tehnikā, kur liela nozīme ir faktūrām – Miķeļa Golta gleznas izceļas ar izveidoto reljefu, brīvu, impulsīvu krāsas uzklāšanas veidu un darba vir­smas plastiku. Gleznas faktūrai tika izmantotas krāsas un jūrmalas smiltis, un gliemežvāki, kā arī citas vien māksliniekam zināmas sastāvdaļas. Savas autortehnikas recepti mākslinieks rūpīgi slēpa, un tā joprojām nav atklāta.

Miķelis Golts galvenokārt gleznoja naktīs. Ņemot vērā īpašo glezniecības tehniku, darbi tapa uz audekla vai uz kartona guļus stāvoklī uz malkas plīts virtuvē vai biljardgalda, kas bija ražots Latvijas brīvvalsts laikā 20. gs. 30. gados.

CITI ŠOBRĪD LASA

1989. gadā Miķelis Golts iegādājās namu Liepājā, Fr. Brīvzemnieka ielā 26, lai to atjaunotu, izveidotu izstāžu zāli savām gleznām, kā arī organizētu saviesīgus pasākumus māksliniekiem un kultūras darbiniekiem. Nams “Pie Miķeļa” pēdējo reizi tika atvērts publiskam apmeklējumam 2022. gada 14. maijā starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā.

Gleznotāja dzīves laikā kopš 1947. gada sarīkotas vairāk nekā 24 personālizstādes, kā arī vairākas piemiņas izstādes Liepājas muzejā, kas tika rīkotas pēc mākslinieka nāves: “Sibīrijas atbalss” (2008), “Miķelis Golts. Neparastā Liepāja” (2013).

Miķeļa Golta darbi ir bijuši eksponēti ASV, Itālijā, Japānā, Krievijā un Zviedrijā. Mākslinieka gleznas atrodas Latvijas mākslinieku savienības fondā, valsts un pašvaldības muzejos, tostarp Liepājas muzejā, kā arī privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs.

Gleznotājs miris savā namiņā “Pie Miķeļa” Liepājā 2007. gada 23. aprīlī, apbedīts Liepājas Centrālajā kapsētā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.