Dzīve. Bez īpašām krāsām 2
Atbilstoši savai tiešajai specialitātei Mihails desmit gadus nostrādāja prokuratūrā, taču pakāpeniski bija iesaistījies sabiedriskajā dzīvē, kur uzrādīja vērā ņemamu iniciatīvu, un viņam piedāvāja kļūt par Stavropoles komjauniešu organizācijas pirmo sekretāru. 1970. gada aprīlī Mihails jau uzkalpojās līdz kompartijas Stavropoles apgabala pirmā sekretāra amatam.
Tikai pēc daudziem gadiem Raisa atgriezās sabiedrisko zinību lauciņā, turklāt izvēloties tobrīd vienu no visjaunākajām jomām – socioloģiju. Viņa arī izvēlējās topošā PSKP CK lauksaimniecības sekretāra dzīvesbiedres cienīgu disertācijas tēmu – “Kolhozu zemniecības sadzīves jauno iezīmju veidošanās”. Disertāciju Raisa aizstāvēja 1967. gadā Maskavas Valsts pedagoģiskajā institūtā.
Uz mirkli nācās aut kājās arī gumijas zābakus – vismaz tāpēc, lai varētu pa lauku ciematiem iznēsāt pašas sastādītās socioloģiskās anketas un vēlāk tās arī savākt. Aptaujās Raisa galvenokārt centās noskaidrot to, cik liela ir Stavropoles novada zemnieču apmierinātība ar dzīvi 20 gadus pēc kara, kas lielāko daļu no viņām bija padarījis par atraitnēm. Atgriežoties no šīm apgaitām, Raisu sagaidīja komunālais dzīvoklis un meita Irina, kura bija jāizņem no bērnudārza.
Katrā ziņā Raisas priekšstati par padomju cilvēka dzīvi veidojās visnotaļ objektīvi un patiesi, bez izskaistinājumiem. Iespējams, tieši tāpēc vēlāk viņa īpaši neiebilda vīra centieniem šo valsti kaut vai tikai nedaudz pietuvināt dažām labam Rietumu dzīves modeļa standartam.
Raisai bieži jautāts, kā viņa jutusies augsta ranga partijas darbinieka sievas lomā. Viņa atbildējusi, ka, protams, bijusi šī tradicionālā “pārbaude ar varu”, taču būtībā viņa to izjutusi tikai kā papildu slodzi jau tā nopietnajai profesionālo un ģimenes rūpju nastai, kas galvenokārt izpaudušies kā jauni uztraukumi saistībā ar vīra darbu. Pamazām nobriedis arī līdzpārdzīvojums par visa novada un vēlāk jau arī visas valsts ikdienas un nākotnes likteni. Lai gan šī jaunā dzīve, protams, uzlabojusi ģimenes materiālo stāvokli, iespējas izmantot dažādas pārtikas apgādes un medicīnas pakalpojumu privilēģijas, paplašināt ietekmīgu kontaktu loku.