Migrēnas lēkmes var būt arī bērniem un pusaudžiem.
Migrēnas lēkmes var būt arī bērniem un pusaudžiem.
Foto – Shutterstock

Migrēna sievietes dzīvē – pat no bērnības! 0

No migrēnas cieš gan bērni, gan pieaugušie. Bērnībā ar to slimo apmēram vienāds skaits zēnu un meiteņu, bet pieaugušo migrēnas pacientu vidū 60 – 70% ir sievietes. Zinātnieki to skaidro ar hormonu līmeņa pārmaiņām sievietes dzīves laikā.

Reklāma
Reklāma

Galvassāpes bērnībā

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Aptaujas liecina, ka 60% bērnu vecumā no 4 līdz 18 gadiem pēdējā gada laikā bijušas nozīmīgas galvassāpes, kas atkārtojas. Dati slimnīcu uzņemšanas nodaļās, kur vērsušies bērni ar sūdzībām par galvassāpēm, liecina, ka to biežākie iemesli ir vīrusu infekcijas (39%), deguna blakus dobumu iekaisums (16%), migrēna (16%), meningīts.

Līdz 12 gadu vecumam migrēnas izplatība zēnu un meiteņu vidū ir vienāda – ap 10%, bet pēc pubertātes iestāšanās meitenes no tās cieš divreiz biežāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja biežas galvassāpes piemeklē mazus bērnus, pusaudžus, nevajadzētu gaidīt, bet gan vērsties pie ārsta, lai noskaidrotu šo sāpju iemeslus. Tiek uzskatīts, ka bērniem galva nesāp. Bērns īsti precīzi nevar pastāstīt par savām galvassāpēm, tādēļ vecākiem reizēm šķiet, ka viņš tikai cenšas izvairīties no pienākumiem, nevēlas apmeklēt skolu vai dārziņu, un sāpēm tiek pievērsta maza uzmanība. Taču jāņem vērā, ka, piemēram, migrēna var attīstīties jau bērnībā,” uzsver “Vivendi” Galvassāpju centra vadītāja, neiroloģe, sāpju ārste Daina Jēgere. Migrēna nav tikai stipras galvassāpes, to pavada arī tādi mokoši simptomi kā slikta dūša, vemšana, izteikts nogurums, nespēks, pastiprināta jutība pret trokšņiem, gaismu, smaržām. Lai gan daudziem mazajiem migrēnas pacientiem būtu jālieto zāles, diemžēl pie ārsta nonāk tikai puse no viņiem, pārējos vecāki ārstē paši, kā nu prot.

Neiroloģe stāsta, ka bērniem migrēna parasti ilgst īsāku laiku nekā pieaugušajiem – apmēram 2 – 6 stundas. Sāpes ļoti reti ir tikai vienā galvas pusē, biežāk tās ir abpusējas, tās pavada nelaba dūša, vemšana. Pēc vemšanas galvassāpes kļūst vājākas, bet pēc kāda laika atkal var pastiprināties. Par laimi, tikai apmēram 10% bērnu, kas cieš no migrēnas, tā ir ar auru (nepatīkamas sajūtas, kas liecina par lēkmes tuvošanos). Daina Jēgere teic, ka tieši šie mazie migrēnas pacienti visātrāk nonāk ārsta kabinetā, jo vecākus izbiedē bērna stāsti par dīvainām sajūtām pirms galvassāpēm.

“Galvassāpes mazināt palīdz mentola vai piparmētru eļļa, kuru iemasē bērnam aiz ausīm vai deniņos – vietās, kur saskaņā ar Ķīnas medicīnu atrodas atbilstoši aktīvie punkti. Lai pārtrauktu lēkmi, bērnam var iedot vienu ibuprofēna vai paracetamola tableti, uz kādu laiku apguldīt tumšā, klusā telpā. Nereti bērns aizmieg un pēc tam pamostas pilnīgi vesels. Svarīgs ir arī dienas režīms, kustības svaigā gaisā, ēšana un šķidruma uzņemšana, lai bērns no rīta pirms skolas paēstu brokastis, iedzertu tēju, pienu vai sulu, vēlāk paēstu arī pusdienas,” saka Daina Jēgere. Tā kā medikamentu devas ir atšķirīgas – atkarībā no bērna vecuma un svara, jāpievērš uzmanība cipariem aiz medikamenta nosaukuma, jo tie norāda, cik darbīgās ārstējošās vielas ir tabletē. Viena tablete var būt piemērota bērnam, bet cita – tikai pieaugušajam, tādēļ labāk pajautāt ģimenes ārstam, kāda deva der tieši jūsu bērnam.

Migrēna un hormoni

Daudzām sievietēm migrēna pirmo reizi izpaužas pēc pubertātes sasniegšanas, kad mainās estrogēna, progesterona un citu hormonu līmenis. Arī turpmāk tā izmaiņas ievērojami ietekmē migrēnas norisi. “Menstruāciju laikā migrēna pastiprinās. Tas tādēļ, ka migrēna reaģē uz estrogēna svārstībām. Pirms mens-truācijām krītas estrogēna līmenis un tas ir palaidējmehānisms migrēnas lēkmei. Apmēram pusei sieviešu, kas cieš no migrēnas, lēkmes saistītas ar menstruācijām – ir premenstruālā sindroma sastāvdaļa, sākas pāris dienas pirms vai to pirmajās dienās vai arī notiek dažādās cikla dienās, bet pastiprinās to laikā,” stāsta Daina Jēgere. Tā saucamās menstruālās migrēnas lēkmes ir ilgākas, spēcīgākas, grūtāk mazināmas nekā citu veidu migrēnai, biežāk atkārtojas un nereti tās pavada slikta dūša un vemšana. Lai gan menstruālo migrēnu izārstēt nevar, iespējams mazināt galvassāpju intensitāti un ilgumu, piemēram, lietojot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus vai arī paaugstinot vai pazeminot hormonu līmeni, lietojot kontracepcijas līdzekļus, kas novērš menstruācijas, vai citas metodes. Daina Jēgere norāda, ka šādas terapijas iespējas jāapspriež ar savu ginekologu.

Reklāma
Reklāma

Kā migrēnas norisi ietekmē grūtniecība? Tikai 10% grūtnieču, kurām ir galvassāpes, tās pirmo reizi parādījušās grūtniecības laikā. Par to noteikti jāpastāsta ārstam, jo, iespējams, tās signalizē par grūtniecības sarežģījumiem, piemēram, asinsspiediena izmaiņām, ko izraisījušas nieru saslimšanas, bet, ja grūtniecība pārsniegusi 20. nedēļu, par preeklampsiju vai eklampsiju – bīstamu stāvokli, kas var apdraudēt tās norisi. “Ar ģimenes ārstu vai ginekologu jākonsultējas tad, ja galvassāpes ir pēkšņas un ļoti stipras, ja tās pastiprinās vai to raksturs mainās, ja tas parādās tualetē, spiežoties “lielās vajadzības” laikā, ja nepalīdz pretsāpju medikamenti vai tās pavada apjukums, krampji, redzes traucējumi, drudzis,” uzsver Daina Jēgere.

Sievietēm, kas cieš no migrēnas, grūtniecības laikā slimības norise kļūst vieglāka vai pēc pirmā trimestra lēkmes izzūd pavisam. Tikai 5% grūtnieču migrēna kļūst stiprāka, bet 2% – izpaužas pirmo reizi. Diemžēl pēc dzemdībām migrēna dažu nedēļu laikā atgriežas, tomēr sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, tā noris vieglāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.