Migrēnas pacienti joprojām gaidīšanas režīmā saistībā ar medikamentu kompensācijām – Veselības ministrija konkrētus solījumus nesniedz 9
Ikviens, kurš saskāries ar migrēnu vai bijis tuvumā kādam citam, ko skārusi šī slimība, zina, cik neciešamas ir tās izpausmes. Tā ir neirololoģiska slimība, kas ilgst līdz 72 stundām un ko pavada vemšana, nelabums, paaugstināts jutīgums. Aptuveni 15% cilvēku kādā dzīves posmā cieš no migrēnas.
Jau pirms kāda laika tika solīts, ka mūsu valsts budžetā katru gadu tiks palielinātas kompensācijas medikamentiem migrēnas ārstēšanai, taču praksē diemžēl tas tā nenotiek. Arī šobrīd, kad top 2025. gada budžets, joprojām neviens pārliecinošus solījumus nedod, pacientiem atliek vien apbruņoties ar cerībām.
2024.gadā notika budžeta pārdale
Šī gada jūnijā, viesojoties TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”, veselības ministrs Hosams Abu Meri, jautāts, kāpēc visas migrēnas zāles nav iekļautas kompensējamo medikamentu sarakstā, aizbildinājās ar to, ka neesot izdevies saskaņot cenas ar ražotājiem.
Ministrs norādīja: “Ar kompensējamo medikamentu sarakstu mums ir problēmas, es nesaku, ka mēs esam visu atrisinājuši ar reformas vai šogad piešķirot papildus 15 miljonu palīdzību – nē! Mums ir liels saraksts ar medikamentiem, arī migrēnas, kurus jāiekļauj sarakstā. Nepieciešami vismaz 100 miljoni eiro, lai iedzīvotāji jutos labāk, tāpēc tas ir mūsu mērķis turpmāk galveno uzsvaru likt uz šo problēmu un to risināt!”
Mediji jau ziņoja, ka maija beigās Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija atbalstīja budžeta apropriācijas pārdali 2024.gadā 30 624 242 eiro apmērā, novirzot to kompensējamo medikamentu un materiālu apmaksai.
Veselības ministrija ir izstrādājusi informatīvo ziņojumu, kurā sniegusi priekšlikumus kompensējamo medikamentu pieejamības uzlabošanai, tai skaitā paredzot papildu finansējuma novirzīšanu kompensējamo medikamentu izdevumu deficīta segšanai 2024.gadam, lai nodrošinātu medikamentozās ārstēšanas nepārtrauktību un medikamentu kompensācijas sistēmas attīstībai, kas paredz jaunu kompensējamo medikamentu apmaksu un kompensācijas nosacījumu paplašināšanu kompensējamo zāļu sarakstā jau esošajiem medikamentiem.
Lai segtu kompensējamo medikamentu izdevumu deficītu 2024.gadam un nodrošinātu medikamentozās ārstēšanas nepārtrauktību, bija paredzēts pārdalīt 15,9 miljonus eiro. Vēl 5,3 miljonus eiro bija plānots pārdalīt jaunu kompensējamo medikamentu apmaksai, bet 9,3 miljonus – kompensācijas nosacījumu paplašināšanai kompensējamo zāļu sarakstā jau esošajiem medikamentiem.
Vajag 150 miljonus
Sekojot līdzi nākamā gada budžeta veidošanas procesam, radās sajūta, ka papildu budžeta līdzekļi ne tikai nebūs pieejami, bet, iespējams, varētu pat tikt mazināti. Lai pārliecinātos, vai šādām bažām ir pamats, LA.LV sazinājās ar Veselības ministriju (VM).
Jautājām, kādā līmenī ministrija plāno saglabāt finansējumu migrēnas ārstēšanai nepieciešamo medikamentu kompensēšanai, kā arī – vai ir atrisināts jautājums par migrēnas medikamentu cenu, kas piedzīvoja strauju sadārdzinājumu laikā, kad tika iekļauti valsts kompensējamo medikamentu sarakstā.
Saistībā ar jautājumu par plānoto apjomu medikamentu kompensācijām, VM komentē: “2024. gadā kompensējamiem medikamentiem piešķirti nedaudz vairāk kā 284,5 miljoni eiro. Šogad kompensējamo zāļu budžets pieauga par 51,6 miljoniem eiro (tajā skaitā KZS iekļauti jauni 7 medikamenti un papildus 6 diagnozes), kas ļauj vairāk pacientu apmaksāt ārstu izrakstītās zāles, bet tas joprojām ir nepietiekoši visiem. Lai nosegtu visu pacientu vajadzības un iekļautu Kompensējamo zāļu sarakstā jaunus medikamentus, paplašinātu diagnožu loku un ieviestu citus nepieciešamos uzlabojumus papildus būtu nepieciešami aptuveni 150 miljoni eiro.
Šobrīd nav iespējams sniegt komentāru attiecībā uz nākamā gada finansējumu kompensējamo zāļu budžeta apmēru un to, vai tas būs lielāks nekā 2024. gadā. Valdība tikai vēl skata 2025. gada budžeta projektu un ministriju iesniegtos pieprasījumus prioritārajiem pasākumiem noteiktajā vidējā termiņa budžeta prioritārajā attīstības virzienā – valsts iekšējā un ārējā drošība. Un tad budžeta projekts tiks iesniegts Saeimā, kam par to būs jāpieņem galīgais lēmums.
Tāpat kā citas ministrijas, Veselības ministrija sagatavoja un iesniedza Finanšu ministrijai priekšlikumus valsts drošības stiprināšanas pasākumiem, kas būtu īstenojami veselības aprūpes nozarē.”
Arī atbildi uz jautājumu par migrēnas medikamentu cenu VM pārstāvji sāk ar atskatu uz 2024. gadā paveikto: ” Valsts kompensācijas sistēmā esošo migrēnas medikamentu skaits šā gada laikā tika palielināts. Kompensējamo zāļu sarakstā diagnozes Migrēna ārstēšanai ir iekļauti trīs medikamenti: Fremanezumabum, Eptinezumabum un Atogepantum. Visu trīs medikamentu terapijas izmaksas zāļu izmaksu kompensācijas sistēmas ietvaros ir līdzvērtīgas.
Ņemot vērā vairāku medikamentu iekļaušanu valsts kompensācijas sistēmā, sarunu ceļā ar zāļu ražotājiem ir panākts cenas samazinājums. Vienlaikus šobrīd norit darbs pie izmaiņām dažādu medikamentu uzcenojumos, lai medikamentu cenas valsts zāļu kompensācijas sistēmas ietvaros un ārpus tās no 2025. gada 1. janvāra būtu līdzvērtīgas.”
Kā tad būs nākamgad?
Lai precizētu situāciju, nosūtījām VM vēl tiešāku jautājumu: cik liela summa migrēnas medikamentiem iekļauta VM sagatavotajā 2025.gada budžeta projektā un kāda šim mērķim paredzētā summa bija 2024.gadā?
Lūk, kādu atbildi saņēmām: “Veselības aprūpes budžets ir saplānots indikatīvi, taču diskusijas par budžeta projektu vēl turpinās un šā procesa laikā var tikt veiktas izmaiņas. Zināms, ka valdība budžeta projektu 2025. gadam plāno skatīt 14. oktobrī, bet dienu vēlāk to iesniegs Saeimā, kas pieņems galīgo lēmumu.
Finansējums kompensējamo zāļu sistēmai tiek piešķirts kopumā, neizdalot atsevišķas diagnožu grupas un diagnozes (bet iespējami arī mērķpiešķīrumi). Regulāri tiek analizēta aptieku sniegtā informācija par kompensējamo zāļu atprečošanu un pacientu vajadzībām. Dati liecina, ka 2024.gada 7 mēnešos terapija tika nodrošināta gandrīz 20 tūkstošiem onkoloģijas pacientu 48,2 milj. eiro apmērā.
2024. gadā kompensējamām zālēm ir pieejams 284 milj. eiro liels budžets – par 51,6 milj. eiro vairāk nekā gadu iepriekš. Paredzams, ka finansējums kompensējamām zālēm pieaugs arī nākamgad.
Šobrīd valdība ir izskatījusi Finanšu ministrijas Informatīvo ziņojumu saistībā ar 2025. gada budžetu, un tas paredz programmai “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas un citu slimību, kurām neatliekami turpināma terapija, uzlabošana” papildus piešķirt 21,6 milj. eiro. No tiem onkoloģijas pacientiem plānoti papildus 16 milj. eiro.”
LA.LV turpinās sekot līdzi šiem jautājumiem.