Migrēna: no senlaiku ārstēšanās ar “krokodilu zālītēm” līdz mūsdienām. Uzzini migrēnas veicinātājus! 0
No “krokodilu zālītēm”, inficētiem graudiem līdz ķīmiskiem preparātiem
Konsultante DAINA JĒGERE, neiroloģe, galvassāpju speciāliste
Migrēna ir saslimšana, kas var piemeklēt jebkuru, bet biežāk tomēr sievietes. Ar to slimo arī 4–12% bērnu. Nereti tā pavada visu mūžu, un nav īsti saprotams, kāpēc. Citos gadījumos tā pazūd tikpat miglaini un pēkšņi, kā parādījusies. Kas ir mistiskās galvassāpes, ko turpina pētīt arī mūsdienās, un kā ar tām tikt galā? Liekam šos jautājumus zem lupas!
Migrēna ir izsenis pazīstama saslimšana. Pirmās liecības atrodamas Ēģiptē uz kapeņu sienām. Tur attēlota galvassāpju ārstēšana – uzzīmēts mazs krokodils, kuru nogalina, pēcāk pārgriež vēderu, tajā saliek visādas zālītes un tad piesien pie galvas. Agrāk to nedēvēja par migrēnu, tāpēc var tikai noprast, ka šie attēli ataino tieši migrēnas galvassāpes un to ārstēšanu.
Senos laikos vairāk paļāvās uz tautas medicīnu. Vienas no zālēm, kas spēcīgi iedarbojas pret migrēnu, ir alkaloīds ergotamīns, ko satur ar asku sēni inficēti rudzu graudi – tā sauktie melnie graudi jeb vilkazobi. Viduslaikos Eiropā pazīstama saslimšana bija tā dēvētā Svētā Vita deja, kas izpaudās kā apdullums, apjukums, klunkurēšana, roku, kāju mētāšana. Slimība radās, ēdot melno rudzu graudu, kurā ir sēnīte. Tomēr atklājās arī tas, ka melno rudzu graudu ekstrakts nelielā devā ir labs līdzeklis pret migrēnu. Lietots bieži, tas rada daudz nevēlamu blakusefektu.
Mūsdienās aktīvo alkaloīdu sintezē ķīmiski, tas ir mazāk toksisks, devu iespējams precīzi dozēt, un to sauc par dihidroergotamīnu. Preparātu plaši izmantoja migrēnas lēkmju ārstēšanā līdz pagājušā gadsimta beigām, kad 1991. gadā sintezēja jaunu, vēl mazāk toksisku preparātu grupu – triptānus. Anglijas karaliene Elizabete par šo sasniegumu pat piešķīra medaļu, jo bija atrasts efektīvs līdzeklis, kas ievērojami mazina migrēnas lēkmes. Tiesa, arī šim preparātam ir dažādas blaknes.