Kartupeļus miglot vajag precīzi un īstajā laikā. Speciālistu padomi 0
“Kādas ir raksturīgākās kļūdas, miglojot kartupeļus?” DAINIS O.
Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra Laukaugu patoloģijas grupas vadītāja Olga Treikale uzsver, ka svarīgi ir miglot precīzi un īstajā laikā. Smidzinot pret nezālēm ar herbicīdiem, piemēram, Titus 25, biežākā kļūda ir apstrāde karstā dienvidū, jo kartupeļiem, sevišķi šķirnēm, kas ir ļoti jutīgas pret herbicīdiem, rodas stipri lapu apdegumi. Bojājumu vietās drīz vien attīstās lapu slimības. Karstā laikā infekcija strauji izplatās visā laukā. Tāpēc herbicīdi jālieto vakarā vai no paša rīta. Apstrādei optimāla ir +13…+25 °C gaisa temperatūra.
Otra lielākā kļūda ir novēlots miglojums. Nereti audzētāji slimību pamana tikai tad, kad ir jau par vēlu.
Visprecīzāko laiku var noteikt vienīgi speciālisti. Informāciju par kartupeļu lakstu puves (Phytophthora infestans) parādīšanos un izplatību var atrast VAAD mājaslapā http://noverojumi.vaad.gov.lv/. Interaktīvajā kartē lauksaimnieki var sameklēt savai saimniecībai tuvāko vietu, kur VAAD prognožu speciālisti novēro kartupeļu stādījumu, un, uzspiežot uz attiecīgās novērojuma vietas (kartē – krāsaina lāsīte), atveras logs ar informāciju par atklātajām slimībām un kaitēkļiem. Prognožu speciālisti novērojumus kartupeļu laukos veic vienu reizi nedēļā, attiecīgi informācija uz kartes parādās operatīvi un ir objektīva. Ja kartupeļu audzētājs regulāri seko šai informācijai, viņš var noķert brīdi, kad lakstu puve saimniecības tuvumā ir konstatēta, un laikus veikt profilaktisko smidzinājumu pret šo slimību.
Lai ierobežotu lakstu puvi, Olga Treikale iesaka vispirms divas reizes miglot ar sistēmas iedarbības fungicīdiem, piemēram, Ridomil Gold vai Gloria 450 (nedrīkst ar vienu fungicīdu miglot vairākas reizes pēc kārtas, citādi veidosies rezistence). Vēlāk apstrādi katru 4.–10.dienu turpina ar pieskares jeb kontakta fungicīdiem (piemēram, Dithane NT, Širlans 500). Šie fungicīdi aizsargās augus arī no citas lapu slimības – sausplankumainības.
– Ja kartupeļi paredzēti tūlītējam patēriņam, jābeidz apstrāde ar kontaktiedarbības tipa preparātu. Glabājamiem tupeņiem pēdējā smidzinājumā vajadzētu izmantot lokāli sistēmiskas iedarbības preparātu, kas bumbuļus pasargātu no lakstu puves, ja infekcija nokļuvusi uz stublājiem un lapām, – skaidro Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.