Foto – LETA

Miglošanas dēļ pazūd desmitiem bišu saimju 0

Jūnijā rapša ziedēšanas laikā Valmieras pusē, Viļānu novadā, Zemgalē un citos Latvijas reģionos pazuda desmitiem bišu saimju, kuras izlidoja pēc nektāra, bet stropos neatgriezās, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Latvijas Biškopības biedrības pārstāve Ieva Zēģele.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slaveni mīļākie, veģetatīvā distonija, sēras, ticība un alkohols: izcilās aktrises Rēzijas Kalniņas dzīves līkloči 140
Kokteilis
šogad nodzīvot savu labāko dzīvi? Ieteikums visām zodiaka zīmēm, no kā izvairīties
RAKSTA REDAKTORS
Atlaists no darba, jo atteicies klientus apkalpot krievu valodā? “Rimi” skaidro situāciju, kas guvusi plašu sabiedrības uzmanību
Lasīt citas ziņas

“Šādus gadījumus varētu novērtēt kā mistisku bišu pazušanu, ja dravu tuvumā nebūtu ziedošu rapšu lauku. Nesen ir noziedējis ziemas rapsis, un tūlīt sāks ziedēt vasaras, kas biškopjiem nes satraukumiem pilnu laiku. Bišu pazušana skaidrojama ar atsevišķu lauksaimnieku rīcību, kas neatļautā laikā un pārāk agresīviem līdzekļiem miglo laukus,” norādīja Zēģele.

Šādu zemnieku rīcību nosakot vēlme saimniekot lētāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Daži zemnieki dod priekšroku krietni lētākai saimniekošanai, pārkāpjot likuma normas. Veicot miglošanu diennakts gaišajā laikā ar atļautajiem fungicīdiem vai šķidro mēslojumu, atsevišķos gadījumos, lai miglošanas izmaksas būtu mazākas, šiem augu aizsardzības līdzekļiem tiek piejaukti klāt arī insekticīdi, kas ir ķīmisks maisījums un paredzēts smidzināšanai tikai nakts laikā. Smidzinot dienas laikā, insekticīdi nodara postu bitēm un apkārtējai videi. Ja šādi likumdošanas pārkāpumi turpināsies, Latvija vairs nevarēs lepoties ar tīru vidi un bioloģisko daudzveidību,” sacīja biedrības pārstāve.

Latvijas Biškopības biedrības veterinārārste Ineta Eglīte akcentēja, ka bites kalpo kā tīras vides indikators.

“Ja tiek izmantotas dažādas lauksaimniecības ķimikālijas, tad cieš ne tikai bites, bet arī citi noderīgie kukaiņi, dzīvnieki, putni un cilvēks. Ja bites mirst, tas nozīmē, ka apkārt nenotiek videi draudzīga saimniekošana. Biškopis ir pirmais, kas to pamana. Bišu pētnieki un zinātnieki visā pasaulē norāda, ka viens no faktoriem, kas būtiski ietekmē daudzviet novēroto bišu izzušanu ir lauksaimniecības ķimizācija,” sacīja Eglīte.

Šogad valsts ir piešķīrusi papildu līdzekļus analīžu veikšanai, lai noteiktu bišu bojāeju insekticīdu nepareizas lietošanas dēļ. Tādēļ biedrība aicina sabiedrību būt modriem un ziņot Valsts augu aizsardzības dienestam (VAAD) par ziedošu rapša lauku apsmidzināšanu dienas laikā. Tikai VAAD speciālisti var pārbaudīt augu aizsardzības līdzekļu lietošanas noteikumu ievērošanu, nosūtīt paraugus uz laboratoriju un konstatēt likuma pārkāpumu.

Latvijas Biškopības biedrība apvieno 2150 biedrus – lauksaimniekus, kas nodarbojas ar biškopības produkcijas ražošanu, kā arī pārstāv citas lauksaimniecības nozares. Atkarībā no laika apstākļiem gadā Latvijā tiek ievākts aptuveni 700 līdz 2000 tonnu medus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.