Miežu un kviešu apstrāde ar Latvijā unikālu produktu – XL Grain zemnieku saimniecībā Kalni 7
Tagad atceroties vasaru, šķiet, ka jaukāka laika nav un nevar būt, tomēr vasaras beigās, kad lauku saimniecībā darbs dzen darbu, nereti nākas glābt, kas glābjams. Tā pagājušā vasaras nogalē notika arī Talsu novada zemnieku saimniecībā Kalni. Graudi nokulti, bet ļoti mitri, tomēr iespējas izžāvēt ir ierobežotas. Ko darīt?
Talkā nāca laimīgais gadījums AS Dimedium pārstāvja Jāņa Tērauda izskatā. Jānis saimniecībā uzstādīja ventilatorus, kamēr sarunās “par šo un to” saimnieks Oskars Tālbergs izstāstīja par graudiem.
Pēc īsa pārdomu un aprēķinu laika Kalnu saimnieki Evija un Oskars pieņēma izaicinājumu- apstrādāt vairāk kā 100 t miežu un kviešu ar īpašu graudu vērtību palielinošu, Latvijā unikālu produktu- XL Grain.
Produkts XL Grain tiek ražots Francijā, uzņēmumā Vitalac. Arī Vitalac šis ir relatīvi jauns produkts – pirmās sarunas un semināri notika 2017.gadā, Latvijā pirmo reizi graudi tika apstrādāti 2018. gada rudenī. Ik gadu dažas saimniecības produktu ir pamēģinājušas, tomēr šeit tas nav kļuvis par ikdienas produktu kā, piemēram, Francijā, Čehijā vai Īrijā.
Kopš 2017.gada pasaule ir ļoti mainījusies un diemžēl saimniecību atkarība no proteīnbarību piegādēm ir pieaugusi gan pieaugošo izslaukumu, gan barības līdzekļu cenu dēļ.
Kas ir produkts XL Grain? Tas ir urīnvielu un fermentus saturošs produkts, kas konservē graudus un konservācijas laikā tajos palielina proteīna līmeni par 5–6 procentpunktiem. Apstrādi veic, 1t placinātu vai veselu graudu (der visi, arī pupas un zirņi, arī mitri) barības mikserī vai speciālā iekārtā sajaucot ar vienu maisu XL Grain produkta, pēc 15 minūšu maisīšanas graudus izber uz stingra pamata kaudzē, ko apsedz ar plēvi.
Kaudze nav jānosedz perfekti, jo ir svarīgi, lai neizgaro mitrums, kuram maisījumā ir jābūt 20%. Ja apstrādājamie graudi ir sausāki, maisīšanas laikā jāpievieno atbilstošs ūdens daudzums, jo reakcija starp produktā esošo urīnvielu, reakciju nodrošinošajiem fermentiem un graudos esošo cieti notiek, piesaistot ūdeni.
Izveidojies amonija bikarbonāts ir spēcīga buferviela, tāpēc galaprodukta pH ir 9 un vairāk, kas savukārt nozīmē, ka dzīvnieki bez apdraudējuma spurekļa veselībai var patērēt patiesi lielus graudu apjomus. Reakcijas laikā graudos paaugstinās proteīna līmenis – ja sākotnēji bija 11–12 %, tad pēc trīs nedēļām jau ir 16–18 %. Graudi apsegti jānotur 3 nedēļas, pēc tam plēve jānoņem.
Apskatot, aptaustot un paostot trīs nedēļas gatavojušos graudus, var secināt, ka tie ir kļuvuši tādi kā izblīduši un jūtama diezgan stipra amonjaka smaka. Smaka nav ne bīstama, ne lopiem netīkama, bet tā no graudiem atbaida peles, žurkas un putnus. Apstrādātie graudi arī nepelē, tos droši var glabāt veselu gadu.
Kalnu saimniecībā arī viss noticis kā pēc mācību grāmatas- veseli, mitri graudi maisīti pietiekami ilgi- Oskars saka, ka ar laiku sapratis, kā jāizskatās pareizam graudu un XL Grain maisījumam.
Pēc pārklāšanas ar plēvi uz graudu kaudzes virsas izveidojas tāda kā garoziņa – tas izskatās nedaudz satraucoši, tomēr tā jābūt: garoziņa veidojas, iztvaikojot ūdenim, kas atbrīvojas fermentatīvajā reakcijā.
Graudu pH tika pārbaudīts gan ar portatīvo mērierīci, gan laboratorijā, rezultāti bija līdzīgi – pH 9,0. Laboratorijā tika noteikts arī proteīna līmenis, kas attiecīgi kviešiem un miežiem bija 18% un 16%. Veicot šādu, apstrādātu, graudu laboratoriskās analīzes, ir svarīgi norādīt apstrādes veidu, jo NIR iekārtas parasti nav kalibrētas šādai analīzei.
Arī apstrādāto graudu malšana problēmas nesagādā.
Oktobra sakumā Latvijas saimniecības apmeklēja Dr. Filips Arzuls (Philippe Arzul), viņš apskatīja saimniecību, kurā tobrīd dienā slauca 31 kg piena/ govs, piena kvalitatīvie rādītāji : 4% tauki / 3.4 % olbaltumvielas.
Dr. Filips analizēja saimniecībā esošos barības līdzekļus, esošo barības devu un tajā iekļāva 6 kg apstrādāto graudu.
Lietojot šādu barības devu, pēc 2 mēnešiem Kalnos sasniegts un tiek noturēts ļoti labs rezultāts: izslaukums ir 36 kg piena/ govs/dienā. Arī kvalitātes rādītāji ir uzlabojušies: 4.08% tauki/ 3.7% olbaltumvielas. Saimnieki ļoti uzsver to, ka šāda rezultāta sasniegšanai netika iztērēti papildus līdzekļi, bet tieši otrādi- ar XL Grain apstrādātājiem graudiem barības devas izmaksas samazinājās. .
Graudus iespējams apstrādāt kā vasarā, tā arī ziemā, tomēr jāatceras, ka veiksmīgai reakcijai nepieciešami vismaz +5 °C. Zemākā temperatūrā reakcija notiek stipri lēnāk.
XL Grain ir produkts, kas ļoti veiksmīgi ir lietojams kā Francijā, tā arī Baltijā. Apstrādājot graudus, arī pupas un zirņus ar XL Grain, iegūstam produktu, kas ir drošs un veselīgs atgremotāja spureklim, jo nodrošina spurekļa mikrobus ar ātri izmantojamu proteīnu un enerģiju vienlaikus.
Apstrādājot graudus ar XL Grain, saimniekam samazinās izdevumi par graudu kaltēšanu, jo tos var apstrādāt mitrus, kā arī samazinās izdevumi par proteīnbarību.
ZS Kalni saimnieki Evija un Oskars Tālbergi aicina ciemos un pašiem ar savām acīm redzēt apstrādātos graudus un pārliecināties, ka XL Grain darbojas!
Arī AS Dimedium Latvija pārstāvji ir gatavi skaidrot, stāstīt un rādīt.