Lai vistu kūtī valdītu miers un saticība 2
Kāpēc vistas rauj viena otrai spalvas un apēd? Ko darīt? ELGA SMILTENĒ
Ja mājputni ir savainoti vai arī uzvedība ir agresīva, kas izpaužas kā knābšana un pat kanibālisms, putnkopim nekavējoties jānoskaidro iemesli un jārīkojas.
Kalsnavas pagasta zemnieku saimniecības “Gribēni” saimniece Līga Roga skaidro, ka vistas spalvas ēd dažādu iemeslu dēļ.
• Pirmkārt, ja putni tiek turēti aplokā pārmērīgi saspiesti, tas izraisa stresu. Apjukumu un stresu var ierosināt, piemēram, arī strauja barības maiņa, un vistas sāk cita citai knābt, plēst spalvas.
• Otrkārt, vecas vistas visas minerālvielu rezerves ir iztērējušas, un nereti šādi putni netiek pietiekami piebaroti ar mikroelementiem.
• Treškārt, ja iepriekš vistas augušas kādā putnkopības saimniecībā, tās arī lauku sētā mēdz knābt, jo rūpnieciski audzētie putni iepriekš baroti ar dēšanu stimulējošu kombinēto barību.
Lai putni pārtrauktu knābt, var mēģināt mīkstbarībai pievienot C vitamīnu, čaumalas vai citu kalcija avotu, vitamīnus, kā arī ūdenī iejaucamo A, D un E vitamīnu.
Staiceles pagasta zemnieku saimniecības “Krākavas 2” īpašnieks Jānis Lapsiņš stāsta, ka arī viņa saimniecībā pēdējos gados jaunajām vistām parādījies tāds niķis, kaut gan barībā nekā netrūkst. Šādos gadījumos visefektīvākais variants ir jauniem putniem ar knaiblēm (nevis šķērēm!) apgriezt knābi. Tā ir sāpīga procedūra, kas var izraisīt arī asiņošanu, jo augšējā knābja daļa jānogriež līdz dzīvai vietai (aso knābja galu nogriež tā, lai paliek plakans un putns vairs nevarētu saturēt spalvu). Jutīgums un sāpes liek vistai aizmirst knābšanu.
– Ja vecāki putni sāk knābāt cits citam ne tikai spalvas, bet arī gaļu, tas nozīmē, ka barībā trūkst taukvielu. Tad vistām papildus jādod kāda no lētajām cepamajām saulespuķu eļļām, – iesaka Jānis Lapsiņš.