Miera laika varonība 0
Pirmās neatkarības laikā gandrīz visās Latvijas skolās bija mazpulcēnu un pretalkohola pulciņi. Manā Piebalgas pamatskolā visi skolotāji bija nesmēķētāji un alkohola nelietotāji. Šim skolotāju piemēram arī mēs, skolēni, centāmies sekot un ar to lepoties.
Šis veselīgais dzīvesveids turpinājās arī mūsu ģimenēs, un tā rezultātā mūsu tautai pirmās neatkarības 20 gadu laikā bija būtisks demogrāfiskais pieaugums. Žēl, ka tagadējās mūsu valsts neatkarības laikā neviena Saeima nav pietiekami pievērsusi uzmanību tautas izmiršanas cēloņiem, kaut gan tie pētniekiem ir pieejami. Piemēram, bojāgājušo skaits avārijās alkohola lietošanas dēļ; bojāgājušo skaits pašnāvībās un savstarpējos konfliktos alkohola lietošanas dēļ; cietumos nonākušo skaits alkohola lietošanas dēļ utt.
Tagad skolēnu ekskursijas varētu rīkot uz atturībnieku ģimenēm un uz tām skolām vai klasēm, kurās nav neviena smēķētāja, alkohola un narkotiku lietotāja. Tajās skolās, kurās skolotāji pratuši savus audzēkņus atrunāt no kaitīgo vielu lietošanas, šo skolu audzēkņi savu veselīgo dzīvesveidu uzskata par miera laika varonību. Viņi saprot, ka viņu veselība un dzīvība nav tikai viņu personīgais īpašums. Katra jaunieša dzīvība un veselība vienlaikus ir arī viņu ģimeņu un viņu tautas kopīgs īpašums. Atturība ir sabiedrības labas veselības un augsta kultūras līmeņa garantija. Nekas pasaulē nav lētāks un skaistāks par veselīgu dzīvesveidu visa mūža garumā.