Skats uz SKS apkalpes locekli, kurš ietērpies ierobežojošajā guļammaisā un guļ.
Skats uz SKS apkalpes locekli, kurš ietērpies ierobežojošajā guļammaisā un guļ.
Ekrānšāviņš. Twitter.

Miegs būs viens no lielākajiem astronautu izaicinājumiem Marsa misijās – 16 saullēkti dienā un “emocionāla” šaurība 9

Astronauti jau gadiem ilgi ir pielāgojušies izaicinājumiem, kas saistīti ar gulēšanu kosmosā. Atziņas, kas gūtas no viņu snaudas gravitācijā, spēs nodrošināt to, ka kādu dienu pirmās apkalpes misijas, kas dosies uz Marsu, būs pietiekami atpūtušās pirms Sarkanās planētas izpētes, raksta CNN.com.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Apkalpes ir pavadījušas vidēji sešus mēnešus, dzīvojot un strādājot Starptautiskajā kosmosa stacijā, – tur tās cīnās ar miega problēmām tāpat kā cilvēki uz Zemes.

Dažas problēmas ir līdzīgas kā maiņu darbiniekiem vai cilvēkiem ar netipisku darba grafiku, bet ir arī vairākas unikālas, kosmosa videi raksturīgas problēmas.
CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, lielākajai daļai cilvēku nav jāuztraucas par peldēšanu prom no savām gultām nulles gravitācijas dēļ. Bet astronauti izmanto īpašus ierobežotājus, lai tie neļautu viņiem peldēt pa kosmosa staciju miega laikā.

Kosmosa stacijā astronautiem ir tumšas, klusas un privātas apkalpes telpas, kas veicina labu miegu, taču tā nav laba miega garantija, atklāj NASA Eimsas pētniecības centra pārstāve Erina Flinna-Evansa.

Tāpat kā viņu vēsturiskie “Apollo” priekšteči, arī “Orion” kapsulas, kas tiks izmantotas turpmākajās misijās uz Mēnesi, ir mazi transportlīdzekļi ar ierobežotu vietu apkalpēm un guļvietām atpūtas periodiem.

Astronauti kosmosā saskaras arī ar garīgiem un emocionāliem izaicinājumiem un zinātniekiem nākas strādāt pie to risinājumiem.

Lai gan no kosmosa stacijas paveras brīnišķīgs skats uz Zemi, 16 saullēkti, ko astronauts redz dienā, var izjaukt diennakts ritmu,

kas ir ķermeņa dabiskais pulkstenis gulēšanai un nomodam. Uz Zemes diennakts ritma traucējumi rodas tiem cilvēkiem, kuri strādā nakts maiņās vai saskaras ar ceļošanu pa laika joslām.

“Gaisma ir tas, kas atiestata mūsu diennakts ritmu un uztur mūs organizētus dienas-nakts ciklam, taču kosmosā tas ir izaicinājums,” sacīja Flinna-Evansa.

Kosmosa stacija riņķo ap Zemi ik pēc 90 minūtēm, radot pārmaiņus tumsas un gaismas ciklus. Tā vietā, lai piespiestu astronautus pielāgoties tik dīvainam ciklam,

NASA eksperti ir izveidojuši kosmosa stacijas iekšpusē apgaismojumu, kas atdarina to, ko cilvēki piedzīvo parastā dienā uz Zemes.

“Mums ir jācenšas bloķēt gaismu no logiem nakts laikā,” viņa teica, “un mums patiešām ir jācenšas maksimāli palielināt apgaismojumu vai nu caur logiem, vai ar iekšējo apgaismojumu, lai pārliecinātos, ka apkalpe saņem šo sinhronizācijas stimulu.

Pirms astronauti ierodas kosmosa stacijā, viņu miega grafiki tiek palēnām pielāgoti laika joslai, no kuras tie tiks palaisti. Kad viņi sasniedz kosmosa staciju, katrs astronauts tiek pārcelts uz Griničas laiku, kas ir “jauks vidusceļš starp visām iesaistītajām valstīm”, sacīja Flinna-Evansa.

Noguruma pretpasākumu laboratorijā zinātnieki savukārt izstrādā rīkus, kas palīdz astronautiem pārvarēt miega problēmas.

Miegam ir sastādīti īpaši grafiki, bet apgādes misiju vai jaunu ekipāžu ierašanās dažkārt tos pārtrauc.

Pētnieki izstrādā arī pieejas, kā astronautiem droši pārslēgt miegu, piemēram, noteikt, kad snaust vai palikt nomodā ilgāk, lai pielāgotos grafika izmaiņām.

Tie paši padomi, kas palīdz astronautiem gulēt, attiecas arī uz Zemes iemītniekiem, tostarp, ievērot regulāru miega grafiku, pēc iespējas pamosties un iemigt vienā un tajā pašā laikā, ierobežot zilās gaismas iedarbību pirms gulētiešanas, ko izstaro LED televizori, viedtālruņi, datori un planšetdatori.

Reklāma
Reklāma

Biotops atdarina Mēness bāzes vai neliela kosmosa kuģa izmēru, un tajā ilgu laiku var izmitināt četru cilvēku komandas. Pētījumā, kurā apkalpes dzīvoja dzīvotnē 45 dienas un bija ierobežotas ar piecām stundām miega naktīs un astoņas stundas brīvdienās, dalībniekiem tika pārbaudīta modrība un veiktspēja.

Eksperimenta rezultāti parādīja, ka, ja apkalpes locekļi vienu nakti gulēja tikai piecas stundas, viņiem bija grūtāk nākamajās naktīs aizmigt.

Saskaņā ar NASA datiem pašreizējā prasība ir tāda, ka apkalpes locekļiem ir jāguļ 8½ stundas naktī, lai izvairītos no ilgstoša miega zuduma, noguruma izraisītām kļūdām

un veselības sarežģījumiem.

Jūnijā NASA sāks pirmo eksperimentu jaunā 3D drukātā Marsa biotopā Džonsona kosmosa centrā

Gadu četru cilvēku apkalpe dzīvos un strādās 158 kvadrātmetrus lielā telpā, lai modelētu dzīvi uz Marsa. Pirmajā eksperimentā galvenā uzmanība tiek pievērsta uzturam, taču Flinna-Evansa un viņas kolēģi pētnieki arī uzraudzīs, cik labi apkalpe guļ.

Diena uz Marsa ilgst par aptuveni 39 minūtēm ilgāk nekā uz Zemes, taču ar to pietiek, ka Marsa misijas vadības locekļiem ir pastāvīgi jāpielāgo savi grafiki.

“Tas nešķiet tik grūti vienā vakarā. Bet pēc piecām dienām šķiet, ka esat šķērsojis sešas laika joslas. Tas ir īsts stresa faktors ķermenim. Joprojām pastāv daudz nezināmo par atrašanos “Marsa laikā”, piemēram, kā laika nobīde ietekmē cilvēka ķermeņa vielmaiņu.”

Pētnieki arī vēlas izpētīt, cik daudz kofeīna astronautiem ir nepieciešams modrībai, lai nodrošinātu, ka apkalpēm nepietrūkst kafijas kosmosa kuģī ar ierobežotu uzglabāšanas vietu.

“Miegs ir cieši saistīts ar sniegumu, modrību, starppersonu komunikāciju un attiecībām,” s

acīja Flinna-Evansa, “tāpēc mēs vēlamies pārliecināties, ka apkalpes ir sagatavotas panākumiem un vajadzīgajam miegam.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.