Foto – Shutterstock

Problēmas ar miegu! Tabletes nepalīdz… 0

“Ilgstoši mokos ar bezmiegu. Vietējie dakteri izraksta tikai miega tabletes, bet tās man nepalīdz! Vai ar manu problēmu iespējams tikt galā?” Astra Matisāne Valkā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Miegs ir mūsu organisma fizioloģiska nepieciešamība, labākā atpūta un svarīgs ķermeņa dziedinātājs. Ne velti apmēram trešdaļa dzīves paiet miegā.

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Miega laboratorijas vadītājs Juris Svaža atgādina, ka pieaugušajiem jāguļ 7–8 stundas diennaktī. Tad lielākā daļa cilvēku no rīta jūtas atpūtušies, uzkrājuši enerģiju, jo šajā laikā organisms pagūst pilnvērtīgi atjaunoties, tādēļ dienā darba efektivitāte un kvalitāte ir maksimāli augsta. Arī morālais apmierinājums ir krietni lielāks, un tas nav mazsvarīgi cilvēka pašsajūtai. Bet neizgulējies cilvēks ir ērcīgs un aizkaitināms par sīkumiem, tādā stāvoklī mēdz pat sastrādāt to, kas vēlāk jānožēlo.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai novērstu bezmiegu, vispirms jāievēro t. s. miega higiēna, nevis jāķeras pie zālēm. Iespējams, lai novērstu cēloni, jāmaina ieradumi. Piemēram, laisks un vienmuļš dienas ritums apgrūtina iemigšanu, taču enerģisks darbs vai sporta nodarbības, diena bez stresa un mierīgā, patīkamā gaisotnē nodrošina labāku miega kvalitāti. Gultai jābūt gludai un pacietai, lai nerastos asinsrites traucējumi. Vajadzīgi arī naktsmieram atbilstīgi apstākļi telpā – ne pārāk silta (gatavojoties miegam, arī ķermeņa temperatūra pazeminās), bez liekiem trokšņiem (nekas nedrīkst novērst smadzeņu uzmanību) un aptumšota (spilgta gaisma kavē miega hormona melatonīna sintēzi organismā). Gultā nav vēlams skatīties televīziju, lietot datoru, ēst. Ja neizdodas iemigt 20 minūtēs, labāk celties un kaut ko darīt, nevis grozīties pa gultu. Arī pēc pamošanās nevajadzētu palikt tajā vārtīties.

Par hronisku bezmiegu ir runa, ja šie traucējumi ilgst trīs mēnešus. Tomēr noteicošais faktors ir pašsajūta dienā. – Ja nav miegainības, dusmu un sliktas pašsajūtas dienā, nevajag sevi spiest gulēt! Ir cilvēki, kas organismam nepieciešamo var izgulēt mazāk nekā 7–8 stundās, – teic Juris Svaža.

Bezmiega cēlonis bieži ir dažādas slimības vai simptomi, piemēram, sāpes, gremošanas traucējumi, emocionāls stress, nemierīgu kāju sindroms. Ārstējot pamatslimību, pazūd arī miega traucējumi. Ja cēlonis ir neiroloģisks vai psiholoģisks, ieteicams neirologa, psihoterapeita vai psihiatra apmeklējums. Miega problēmas risina speciālisti, un to piedāvā Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts, klīnika “Headline” un Miega slimību centrs. Juris Svaža brīdina, ka būs nepieciešamas 5–6 vizītes, turklāt miega problēmu ārstēšanā valsts finansiāls atbalsts pacientiem nav paredzēts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.