Mežvīteņu ziedu kupenās. Audzēšanas padomos dalās saimnieki Inese un Inguss Murīsi 0
Lielziedu mežvīteņi prasa pacietību, īpaši dzinumu apgriešana ir piņķerīgs darbiņš. Taču atalgojums par ieliktajām pūlēm ir krāšņā ziedēšana: košo ziedu ir tik daudz, ka pat lapas gandrīz neredz. Kas jāzina par šo augu kopšanu – stāsta stādaudzētavas “7 rozes” saimnieki Inese un Inguss Murīsi.
Mežvīteņi ir gaismas prasīgi augi, un, lai ziedi iegūtu šķirnei raksturīgo toni, tie jāaudzē vidēji smagā, trūdvielām bagātā, auglīgā, irdenā augsnē ar augsnes skābumu pH 5–6. Skābas augsnes kaļķo ar krītu.
Smagu māla augsni, lai padarītu to irdenāku, ielabo ar neitralizētu kūdru, kompostu, satrūdējušiem kūtsmēsliem.
Kā audzēt podos
Nabadzīgās un smilšainās augsnēs mežvīteņus labāk audzēt 10 l lielos plastmasas podos, ko iesēdina zemē. Trauka apakšā noteikti jābūt drenāžas caurumiem, kam saknes, ar laiku meklējot mitrumu, izlīdīs cauri. Mežvīteņu audzēšanai podos piemērots satrūdējušu kūtsmēslu un melnzemes maisījums (attiecībā 1:1). Kūtsmēslu vietā var izmantot arī to aizvietotājus. Nevajag augsnes maisījumam pievienot kūdru, taču ar kūdru var nomulčēt ap 5 cm biezā kārtā podā iestādītos mežvīteņus, lai ilgāk saglabātu mitrumu.
!!! Mežvīteņi traukos labi aug un bagātīgi zied, tikai augums tiem ir mazāks nekā dārza stādījumos. Nevajadzētu šos augus stādīt metāla podos, jo tas pievelk un izstaro aukstumu.
Smilšainās, barības vielām nabadzīgās augsnēs var izrakt 50–70 cm dziļu un 50 cm rādiusa stādīšanas bedri, kurā ieklāj ģeotekstilu. Bedri piepilda ar satrūdējušu kūtsmēslu un melnzemes maisījumu.
Pilsētnieku variants
Pilsētniekiem, kuriem nav sava dārza, kā arī mazā dārza teritorijā mežvīteņus var audzēt 20 l traukos. Mazāka izmēra traukos augiem ātri pietrūks mitruma, un vējš tos apgāzīs. Vienā podā var stādīt divus stādus. Traukā vienuviet kombinē šķirnes, ņemot vērā to augstumu, – labi kopā izskatās, piemēram, ‘Maria Sklodowska Curie’ un ‘Multi Blue’ (abas šķirnes zied vienlaikus).
Audzējot podos, mežvīteņus, sākot no pavasara, kad tie mostas, līdz augustam mēslo reizi nedēļā, izmantojot ziedēšanu veicinošu mēslojumu, piemēram, Kristalonu, Vito. Veģetācijas periodā mežvīteņus regulāri laista. Augsnei pirms katras nākamās laistīšanas reizes vajadzētu izžūt. Pārbauda, iebāžot roku zemē: ja plaukstas dziļumā ir sauss, augi jālaista. Ziemā iepodotos augus uzglabā neapkurināmā siltumnīcā vai citā vēsākā vietā, var arī ziemot ārā, bet tad podi jāpiesedz. Podā mežvīteņus var audzēt 10–20 gadus.
Pie mājas sienas
Audzējot mežvīteņus pie ēkas sienas, tos stāda dienvidu pusē vismaz 50–60 cm attālumā no pamatiem. Stādot tuvāk, augiem trūks mitruma. Pavasarī, kad augi sāk mosties, tos piebaro ar kalcija nitrātu (ēdamkarote uz 10 l ūdens), tos aplaistot, vai arī augam apkārt apber sauju slāpekļa mēslojuma. Atkārtoti mēslo maijā, izmantojot komplekso mēslojumu (sauja uz augu). Augustā, lai stiprinātu sakņu sistēmu, ap mežvīteņu stādiem mitrā laikā izkaisa koku pelnus (sauja uz augu). Ja pelni nav pieejami, izmanto rudens mēslojumu, kas nesatur slāpekli.
“Mežvīteņiem saknes tiecas metra dziļumā. Iestrādājot granulēto mēslojumu augsnes virspusē vai arī lejot šķidro mēslojumu, barojas tikai patsaknītes, bet dziļumā saknes ir badā. Pareiza mēslošana būtu šāda: aptuveni 10 cm attālumā no stāda ar stieni vienā sitienā (nedrīkst durt vairākkārt, jo tad traumēs saknes) izsit 60 cm dziļu caurumu, tajā ievieto plastmasas cauruli, kurā lej mēslojumu, lai tas nonāktu pēc iespējas dziļāk pie auga saknēm,” skaidro Inguss Murīss.
Kā apaudzēt pergolu
Ja ir vēlme apaudzēt pergolu, mežvīteņus stāda pie paša balsta 60–70 cm attālumā citu no cita. Nevajag izvietot pārāk reti, jo mežvītenis ir slinks, aug tikai taisni uz augšu, neaizņemot vairāk par 50 cm platumā. Stādot pie pergolas, jāizvēlas vienāda 2–3 m auguma šķirnes. Lai stādījums būtu krāšņāks, šķirnes var stādīt pamīšus, piemēram, ziliem ziediem ziedošo ‘The President’ un baltziedu ‘Miss Bateman’ vai arī ‘Ville de Lyon’ ar rozā ziediem un ‘Nelly Moser’ baltiem ar rozā svītru. Patriotiskāks salikums būs, izvēloties šķirnes ‘Rouge Cardinal’ ar sarkaniem ziediem un ‘Jan Pawel II’ ar baltiem un maigi rozā svītru.
!!! Nevajag blakus stādīt ‘The President’ un ‘Multi Blue’ (sasniedz tikai 2 m augstumu), jo spēcīgāk augošā šķirne nomāks mazāko.
Mežvīteņu arka
Mežvīteņi noderīgi arī arku noklāšanai. Arkai jābūt vismaz 2 m augstai un tik platai, lai cilvēks var iziet cauri. Šim nolūkam izmanto pēc iespējas garāka auguma šķirnes (3–3,5 m), lai pilnībā nosegtu konstrukciju, piemēram, ‘The President’, ‘Jackmanii’, ‘Ville de Lyon’, ‘Ernest Markham’, ‘Huldine’, ‘Hagley Hybrid’, ‘Fargesioides’.
Ja stāda uz mūrīša
Mežvīteņus var audzēt kā zemsedzes augus, nestādot tieši dobē, bet paceļot virs zemes 20–30 cm augstumā, proti, izvietojot uz atbalsta mūrīšiem. Šādi dzinumi nedaudz nokarājas, bet neguļ uz pašas zemes, tādējādi neizplatās puve. Uz mūrīša stāda 2–2,5 m garās šķirnes, piemēram, ‘Minister’, ‘Beautiful Bride’, kam ziedi veidojas pēc iespējas zemāk uz dzinumu apakšējās daļas. Šajā gadījumā neder šķirnes, piemēram, ‘Jackmanii’, ‘The President’, kurām ziedi veidojas 70–80 cm augstumā.
Paslēpties no kaimiņu skatieniem
Ja nepieciešams dārzu norobežot no ielas vai kaimiņu gruntsgabala, žogu var apaudzēt ar mežvīteņu šķirni ‘Fargesioides’. Šis vīteņaugs aug vareni (7 m augums) gan saulē, gan ēnā, vienīgais trūkums – ziedi ir sīki, 4–5cm diametrā. Gar žogu tos stāda 80 cm attālumā citu no cita, var vēl retāk.
Kā pareizi iestādīt
Mežvīteņu konteinerstādus var stādīt no aprīļa līdz septembra beigām. Ja to dara vasarā, nepieciešama īpaša aprūpe: stāds jānoēno, bieži jālaista. Nedrīkst iestādīt ne par dziļu, ne seklu. Augu vispirms novieto uz konusa atkarībā no sakņu garuma, tad uz visām pusēm izkārto saknes. Mežvīteni stāda par vienu pumpuru dziļāk, nekā tas audzis iepriekš. Uz sakņu kakliņa uzber tīru smilti, lai neizplatītos puve vai vīte. Ap stādu izveido valnīti, ko pamazām aizrauš mēneša garumā.
!!! Ja mežvīteņu zari kļūst brūni, nokalst, iespējams, tie ir inficējušies ar vīti. Nevajadzētu uzreiz satraukties, ka krūms pagalam, – inficētie dzinumi jāizrauj, jāsadedzina, bet augam apkārt jāapkaisa pelnu un grants maisījums. Nākamajā gadā augs būs pilnīgi vesels.
Augi jābalsta tūlīt pēc iestādīšanas, jo mežvīteņus viegli var nolauzt vējš vai lietus. Pirmos gadus mežvīteņus var balstīt ar nelieliem (līdz 1,5 cm resniem), stingriem mietiņiem. Parasti augi paši labi piestiprinās, apņemot balstus ar lapu kātiem. Jau augs nav pietiekami piestiprinājies, dzinumi pie balsta jāpiesien.
Apgriež pavasarī
Mežvīteņiem ir dažādas krūmu apgriešanas grupas (no 1 līdz 3), taču 7rožu saimnieku vairāku desmitu gadu audzēšanas pieredze rāda, ka visus lielziedu mežvīteņus var audzēt vienādi – rudenī dzinumus nolaiž lejā vai arī atstāj pie balsta, negriež. Sakņu daļu var piesegt ar egļu zariem, lai pasargātu no pārāk liela mitruma ziemā. Nevajag stādījumus mulčēt ar kūdru, jo tad tie var izsust, īpaši, ja zeme nav sasalusi. Pavasarī, kad pumpuri mostas, novērtē krūmu: ja augšējie zari nosaluši, tos nogriež. Ja nepieciešams, lai mežvītenis augtu kuplāks, to apgriež, atstājot 20–30 cm garus dzinumus ar 5–6 pumpuriem.
Ja kādu šķirni vēlas pavairot, jūnijā dzinumu noliec un apber ar zemi. Nākamā gada pavasarī to atdala no mātesauga. Stādīšanai ir derīgs stāds ar 3–4 pumpuriem.
!!! Vairums lielziedu mežvīteņu sāk ziedēt jūnija beigās. Ziedēšanas kulminācija ir jūlijā, kas ilgst 4–5 nedēļas. Pēc tam ziedu ir mazāk un augi turpina ziedēt līdz vēlam rudenim. Dažas šķirnes, piemēram, ‘Beuatiful Bride’, ‘Ideals’, ‘Multi Blue’, ‘Daniel Deronda’, zied ļoti agri – jau jūnija sākumā. Pēc 3–4 nedēļām tie zied atkārtoti un turpina līdz rudenim.
Mežvīteņu grupas
Mežvīteņus, kas ir līdzīgi pēc ziedēšanas laika un apgriešanas, apvieno grupās. Populārākās no tām:
• Jackmanii grupa – ziedu masa veidojas uz tekošā gada dzinumiem, sākot no jūlija vidus līdz rudenim. Apgriešana vienkārša: pirms ieziemošanas dzinumus nogriež līdz zemei, atstājot divus pumpurus.
• Viticella grupa – ziedi lielā skaitā uz tekošā gada dzinumiem no jūlija līdz septembrim. Apgriež tāpat kā Jackmanii grupas mežvīteņus.
• Patens grupa – zied bagātīgi tikai uz iepriekšējā gada dzinumiem. Rudenī jāsaglabā visi zari – ja nogriezīs, vīteņaugi neziedēs. Šķirnes ar pildītiem ziediem ‘Multi Blue’, ‘Daniel Deronda’, ‘Proteus’.