Mežtaka un Jūrtaka drošai ceļošana un Šausmu viesnīca stipriem nerviem 0
Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Jau pavasarī ārkārtas stāvokļa laikā rosināju vairāk pievērsties dabas tūrismam. Nu, sākoties straujas saslimstības vilnim, izkustēšanās dabā atkal kļūst aktuāla, jo īsāka vai garāka pastaiga pa takām ļauj elpot svaigu gaisu, sakārtot domas un nomierināties pirms garās ziemas, kas emocionāli nebūs viegla.
Pa Mežtaku
Šovasar viens no visčaklākajiem kājām gājējiem bijis asociācijas “Lauku ceļotājs” eksperts Juris Smaļinskis, kurš apsekojis un izpētījis aptuveni 1270 kilometrus topošajos garo distanču pārgājienu maršrutos Jūrtakā (E9) un Mežtakā (E11), pabeidzot veidot pastaigu trasi trīs Baltijas valstīs.
Jūrtakas jaunais posms pagarinās Jūrtakas maršrutu no Tallinas cauri Rīgai līdz Nidas ciemam Lietuvas–Krievijas pierobežā, bet jau esošajam Mežtakas posmam no Tallinas līdz Rīgai pievienosies jaunais posms cauri Kurzemei un Lietuvai līdz Polijas robežai.
“Tikko apsekotie posmi pašlaik tiek saskaņoti vietējās pašvaldībās, tādēļ šis ceļvedis iznāks tikai nākamā gada pavasarī,” sola J. Smaļinskis. Bet jau kādu laiku izmantojams Jūrtakas ceļvedis Baltijas jūras piekrastei.
Pērn izietie Mežtakas posmi Latvijā un Igaunijā jau ir marķēti. Arī lielais ceļvedis gatavs, kas iznāks tuvākajās nedēļās un papīra formātā būs iegūstams asociācijā “Lauku ceļotājs” Kalnciema ielā 40 vai lejupielādējams mājas lapā https://baltictrails.eu.
“Vēl neesam paspējuši uzstādīt informatīvos stendus, bet tas netraucē iešanai, jo ir izvietotas norādes zīmes dabā. Ceļvedī katras dienas posms būs detalizēti aprakstīts, un ikviens varēs izvēlēties sev piemērotāko gan garuma, gan skaistāko skatu ziņā,” norāda eksperts.
Latvijas teritorijā Juris iesaka noteikti izstaigāt visu Gaujas nacionālā parka teritoriju piecās dienās no Rāmkalniem līdz Valmierai, Ziemeļgaujas aizsargājamo ainavu apvidu ap Strenčiem Gaujas krastos un Veclaicenes aizsargājamo ainavu apvidu no Apes līdz Kornetiem pie Igaunijas robežas.
Gandija draugs, kas dzimis Rusnē
Jūrtakas maršrutam Lietuvā ir divi atzari – viens no Nidas Kuršu kāpā ved gar atklāto Baltijas jūru Smiltines virzienā, otrs sākas Rusnē un iet gar Kuršu līci Šilutes virzienā pa valsts kontinentālo daļu, abiem savienojoties Klaipēdā.
Rusne atrodas Nemunas deltā pie Lietuvas robežas ar Kaļiņingradas apgabalu, un pastaigu promenādē novietota robežzīme, kaut gan īstā robeža ir upes vidū.
Pilsētiņā dzīvo nedaudz vairāk par tūkstoti iedzīvotāju, bet senos laikos te mituši kurši, kurus vēlāk asimilējuši vācieši. Netrūcis arī ebreju, kuri 1863. gadā uzcēluši savu sinagogu.
Promenādē izveidota interesanta piemiņas vieta neparastai draudzībai starp šeit dzimušo vācu izcelsmes ebreju arhitektu Hermani Kallenbahu (1871–1945) un Indijas neatkarības kustības garīgo līderi Mahatmu Gandiju (1869–1948), kuri iepazinās 1904. gadā, strādājot Dienvidāfrikā.
Ilgi diskutējot par reliģiskiem un cilvēku vienlīdzības jautājumiem, viņi kļuvuši par dvēseles radiniekiem Gandija personības un ideoloģijas attīstības sākumposmā.
Kallenbahs bijis viens no galvenajiem Gandija līdzgaitniekiem un draugiem, pats lielu daļu dzīves veltot savu principu un ideālu ievērošanai. Gandijs viņu bieži pieminējis savā autobiogrāfijā.
Pēdējo reizi viņi satikās 1939. gadā, kaut arī viņu uzskati par cionismu (ebreju valsts veidošanu) nesakrita. Lai gan Kallenbaham bija lieli īpašumi Dienvidāfrikā un viņš bija arī šīs valsts pilsonis, Gandija draugs apglabāts etniskajā dzimtenē Izraēlā.
Šausmu viesnīca stipriem nerviem
Lai gan epidemioloģiskās situācijas dēļ šobrīd uz Lietuvu doties nebūtu prātīgi, tomēr adrenalīna meklētājiem šī informācija varētu noderēt nākotnē, jo pandēmijas laiks rosinājis vietējā tūrisma uzņēmējus īstenot vistrakākās idejas.
Staigājot pa Mežtaku Lietuvā, viens no posmiem aizvedīs arī uz Alītu Nemunas krastos, kur Ēvalds Kazlausks izveidojis Šausmu viesnīcu 2200 kvadrātmetru platībā ar kinoteātri, deju zāli un citām interesantām telpām. Kas tajās notiek, paliek noslēpumā, atklājoties tikai tiem, kuriem būs drosme šo baiļu namu apmeklēt.
Tajā, protams, valdīs atbilstoša gaisotne – sveču gaismā būs dzirdamas dažādas biedējošas skaņas, parādīsies tēli gan no šausmu filmām, gan pasakām, piemēram, raganas un citi mošķi. Šādā baisā noskaņā ikvienam nāksies izpildīt visādus uzdevumus, lai tiktu laukā no viesnīcas, un tas prasīs vairākas stundas.
Arī draugi nepalīdzēs, jo šausmu programmas veidotas tā, lai izšķirtu draugus, tomēr visas telpas ir aprīkotas ar novērošanas kamerām un personāls sekos līdzi savu viesu gaitām.
Nama saimnieks gan atgādina, ka nevienu nespiež šurp doties, jo īpaši cilvēkus, kuriem vāji nervi vai slima sirds. Šausmu viesnīcā, noslēdzot līgumu, drīkstēs paviesoties no 16 gadu vecuma, taču nepilngadīgajiem jābūt līdzi dokumentam ar vecāku piekrišanu.
Apmeklētājiem vēlams ierasties vienkāršā tērpā vai nodrošināties ar maiņas apģērbu.