Foto: mammadaba.lv

Mežsaimnieki tiešsaistē varēs uzzināt, kā uzveikt egļu astoņzobu mizgrauzi 0

Mežu īpašniekiem tiešsaistē būs pieejami Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Meža konsultāciju pakalpojumu centra (MKPC) rīkotie semināri par egļu aizsardzību pret egļu astoņzobu mizgrauzi, aģentūru LETA informēja LLKC.

Reklāma
Reklāma
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

LLKC informēja, ka e-semināri par plānotajām rīcībām egļu mežaudžu aizsardzībai pret egļu astoņzobu mizgrauzi var palīdzēt savlaicīgi atklāt šo kaitēkli.

Prezentācija sagatavota, pamatojoties uz Zemkopības ministrijas izstrādāto “Rīcības plānu egļu mežaudžu aizsardzībai pret egļu astoņzobu mizgrauzi” un tajā LLKC MKPC Cēsu nodaļas vecākā mežsaimniecības konsultante Laila Šestakovska informē par egļu audžu aizsardzību pret egļu astoņzobu mizgrauzi, meža īpašniekiem veicamajām darbībām, kā arī LLKC MKPC speciālisti konsultācijām par pareizāko rīcību draudu gadījumā, nepieciešamo sadarbību ar citām institūcijām.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Iestājoties vasarīgiem laikapstākļiem un paaugstinoties gaisa temperatūrai, radīsies labvēlīgi priekšnosacījumi egļu astoņzobu mizgraužu attīstībai un izplatībai.

Arī vējainajā pavasarī mežaudzēs izgāztās un nolauztās egles vai to grupas veicina mizgraužu izplatību,” brīdināja LLKC MKPC direktors Raimonds Bērmanis.

Viņš aicināja tos meža īpašniekus, kuru mežos ir vidēja vecuma un vecākas egļu audzes, tās apsekot un novērtēt izgāzto koku daudzumu, kaltušo koku apjomu un mizgraužu radītos bojājumus, ar saviem atklājumiem aizpildot arī Valsts Mežu dienesta izstrādāto anketu.

LLKC atgādina, ka Valsts meža dienesta speciālisti turpina novērot un vērtēt situāciju par mizgrauža savairošanos un lidošanas aktivitāti, aicinot meža īpašniekus apsekot savas egļu audzes un aizpildīt anketu, lai apkopotu informāciju par svaigi invadētām egļu audzēm un varētu īstenot rīcības plānu egļu mežaudžu aizsardzībai. Anketa pieejama dienesta mājslapā.

Jau ziņots, ka pērn vairākās vietās Latvijā konstatēta egļu astoņzobu mizgrauža pastiprināta savairošanās. Sevišķi masveidīga mizgraužu savairošanās bija vērojama Lubānas apkārtnē un Gaujas Nacionālajā parkā.

Egļu astoņzobu mizgrauzi uzskata par agresīvāko un bīstamāko egļu audžu kaitēkli Latvijā, kurš var invadēt ne tikai novājinātas egles, bet arī pilnīgi veselus kokus, ja savairojas lielā skaitā. Visbiežāk tas pastiprināti savairojas pēc vējgāzēm, taču tas var kolonizēt arī citādi novājinātas egļu audzes.

Reklāma
Reklāma

Mizgrauzim piemērotāki ir resni koki, tādēļ par riska audzēm uzskatāmas apmēram 50 gadus vecas un vecākas egļu audzes. Šis kaitēklis ir sastopams arī egļu ciršanas atliekās, kas ir resnākas par 12 centimetriem, taču, lai sekmīgi savairotos, šim mizgrauzim tomēr ir nepieciešami resnāki par 20 centimetriem egļu stumbri.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.