Vajadzīga radikāla reforma 104
Intervijā “Latvijas Avīzei” VZD ģenerāldirektore Solvita Zvidriņa apstiprina, ka Finanšu ministrijai iesniegts jauns priekšlikums nodokļa aprēķinam no speciālas vērtības: “Finanšu ministrijas darba grupai, kurā spriež par turpmāko nodokļu politiku, cita starpā esam iesnieguši tieslietu ministra akceptēto priekšlikumu pārskatīt kadastrālās vērtēšanas metodiku, nodalot vērtēšanu no nodokļa un nodokļa aprēķinam par mājokļiem ieviešot speciālas vērtības.” Ieviešot šo kārtību, nodokļa summa kārtējam gadam nepieaugtu vairāk kā par 10% no iepriekšējā gadā aprēķinātās.
Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālās drošības un veselības aizsardzības eksperts Pēteris Leiškalns uzskata, ka Mežaparkā, Jūrmalā un citās vietās ar augstu zemes kadastrālo vērtību neko nesaglābs arī šis 10% pieauguma ierobežojums.
“Manuprāt, ir nepieciešama radikāla šī nodokļa reforma. Viena iespēja – tas jāatceļ dzīvojamām mājām un tām piekrītošai zemei, kā to 2013. gadā izdarīja Igaunijā. Ja Latvijā tas nav iespējams, tad ir otra iespēja – dzīvojamām mājām un tām piekrītošai zemei ir jāievieš trīsdaļīgs nodokļa aprēķināšanas modelis: 0,05 eiro par zemes kvadrātmetru; 0,5 eiro par dzīvojamās ēkas kvadrātmetru; 0,1% no īpašuma kadastrālās vērtības.”
Vai jāatdod pēdējā nauda?
Mežaparka attīstības biedrības valdes pārstāvis Kaspars Gailītis teic, ka esot aplami uzskatīt Mežaparku par “miljonāru rajonu”.
“Protams, Mežaparkā ir daudz ar vērienu celtu namu, kurus lielākoties nopirkuši ārzemnieki, pat neņemot kredītu bankā,” skaidro viņš, “bet nesalīdzināmi vairāk ir to iedzīvotāju, kuri pārsvarā Latvijas pirmās brīvvalsts laikā uzceltās vienkāršās mājās dzīvo divās, trīs, pat četrās paaudzēs. Nav pieļaujams, ka šiem iedzīvotājiem tagad jāizpurina no kabatām pēdējā nauda vai jāpārdod ģimenes relikvijas, lai samaksātu nodokli.”