– Ko drīkst izmantot piebarošanai? 0
– Kad pats mācījos par mednieku, no avenājiem gatavoju tā sauktās slotiņas, sienu, bet vēlāk to atzina par neefektīvu barību. Var izmantot skābsienu, sienu, pelavas, dažādus graudus, protams, tie nedrīkst būt bojāti, sapelējuši.
– Vai mednieki sēj arī laucītes?
– Sēj. Ja tas notiek LVM mežos, tad pēc noteikumiem tās jāpiesaka, citādi tās pārvērtīsies par jaunaudzēm. Un, ja piebarošanas laucītes ierīko, tad tās arī jākopj, jāuzkaisa kāds minerāls, lai sanāk arī raža. Pamatā sēj auzas.
Bet no dzīvnieku pieturēšanas viedokļa tās nav pārāk efektīvas, jo, ja tuvumā ir labības lauki, tad agrāk vai vēlāk dzīvnieks aizceļos uz tiem. Ideālā variantā tādas laucītes vajadzētu ierīkot noteiktā attālumā citu no citas ar dažādām kultūrām, lai dzīvniekiem ir kur paganīties. Tad varbūt tie tik kāri neraudzīsies uz zemnieku sējumiem. Tā kā arī šo laucīšu apsēšana notiek uz mednieku rēķina, būtu patīkami, ja kādreiz kāds zemnieks padalītos ar sēklu, jo galu galā šo laucīšu galvenais uzdevums ir dzīvnieka noturēšana mežā.
– Cik svarīgi ir būvēt tornīšus?
– Medniekam, kurš atrodas uz paaugstinājuma, šaušanas sektorā ir labāka redzamība, var novērot dzīvnieku kustību, veikt drošu šāvienu virzienā uz leju. Es nemitīgi visus medniekus mudinu to darīt, jo, nebūvējot tornīšus, apsargāt kādu labības lauku, manuprāt, vispār nav iespējams. Protams, būvējot un izvietojot medību torņus, jāņem vērā, ka to novietojums nedrīkst traucēt citu saimniecisko darbību.
– Vai to būvniecībā arī jāievēro kādas prasības vai var brīvi improvizēt?
– Tornīšu būvniecībai ir noteiktas prasības, ko nosaka Medību likums, medību noteikumi, medību infrastruktūras nosacījumi.
Izskatam nebūs pārāk liela nozīme, tas pat var būt vienkārši trepju variantā, bet augstumam gan nozīme ir.
Piemēram, ja tornī grib sēdēt arī diennakts tumšajā laikā, naktī, drošības apsvērumu dēļ tam jābūt vismaz divarpus metru augstam. Ja kādā labības laukā grib sēdēt diennakts gaišajā laikā, tornis var būt zemāks.
– Kurš gādā kokmateriālus šo tornīšu būvniecībai?
– Ja mednieku kolektīvs noslēdzis līgumu ar Latvijas valsts mežiem, viņi var mežā ņemt noteiktas dimensijas kociņus – līdz 10 cm. Labāk eglītes, iepriekš sazinoties ar LVM iecirkņa meistaru, kurš ierādīs, kur to drīkst darīt. Citos mežos – noskaidrojot īpašnieku un saskaņojot ar viņu. Ja nepieciešami gruntīgāki kokmateriāli, jāraksta oficiāls iesniegums un faktiski jāņem ciršanas biļete. Bet tas viss ir nokārtojams, jo torņi ir vajadzīgi. Bet naglas, instrumenti medniekiem jāgādā pašiem. Protams, ideāli, ja arī šajā ziņā meža vai apsargājamā lauka īpašnieks var panākt pretī un no savas puses kaut ko piedāvāt.