Mežacūku nevar iznīdēt ar insekticīdu. Saruna ar medību speciālistu Juri Šaiteru 0
Katru gadu zemnieku sējumus un ganāmpulkus apdraud mežazvēri, nodarot lielus postījumus un radot lauksaimniekiem ievērojamus zaudējumus. Līdzēt te nevarot ne valsts, ne apdrošinātāji. Tāpēc katrs pats cenšas savu iespēju un izdomas robežās, liekot lietā gan elektriskos ganus, gan sentēvu paņēmienus, gan ņemot rokās karabīni. Tomēr vislielākā efektivitāte ir abpusēji pretimnākošai un izprotošai zemnieka un mednieku sadarbībai.
Saruna ar Juri Šaiteru, Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra Meža konsultāciju pakalpojumu centra medību speciālistu.
– Ar ko nodarbojas MKPC, un cik sen tas izveidots?
– Meža konsultāciju pakalpojumu centrs (MKPC) ir SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) filiāle, kas nodrošina meža īpašnieku un sabiedrības informēšanu, konsultēšanu un apmācību meža apsaimniekošanas jautājumos, kā arī sniedz ar meža apsaimniekošanu saistītus pakalpojumus visā valsts teritorijā. MKPC atbalsta meža īpašniekus ar padomu un arī praktiski ikdienas meža apsaimniekošanā, Eiropas Savienības atbalsta projektu piesaistē, kā arī rūpējas par meža īpašnieku un mednieku zināšanu papildināšanu un skolēnu izglītošanu par mežu.
MKPC sastāvā ir centrālais birojs Ozolnieku novadā un teritoriālās struktūrvienības – nodaļas visā valsts teritorijā un apmācību centrs Pakalnieši Vestienas novadā.
MKPC darbību sāka 2007. gadā kā Valsts meža dienesta struktūrvienība – Konsultāciju pakalpojumu centrs, kas tika izveidots ar mērķi aktīvāk, mērķtiecīgāk un plašāk sniegt atbalstu meža īpašniekiem kā zināšanu, tā arī praktiskas meža apsaimniekošanas jomā. Sākot ar 2010. gada martu, Konsultāciju pakalpojumu centrs ar iepriekš veicamajām funkcijām turpina darbību kā LLKC filiāle − Meža konsultāciju pakalpojumu centrs.
– Taču jūsu centrs organizē arī jauno mednieku apmācības?
– Jā, mednieku kandidātu apmācības tiek organizētas jau no 2007. gada. Iepriekšējā mācību gadā kursus apmeklēja 198 kursanti. Sadarbībā ar Pārtikas veterināro dienestu (PVD) organizējam arī divu dienu bezmaksas kursus medniekiem par savvaļas dzīvnieku slimībām, medījuma gaļas higiēnu, pārtikas drošību un apriti. Kopumā esam apmācījuši 550 cilvēku.
– Vai medniekiem no medīšanas sanāk arī kāds bizness?
– Biznesu, manuprāt, vairāk vai mazāk mēģina veidot mednieku kolektīvi, kas savās kopsapulcēs pieņem lēmumu, teiksim, kādam ārzemniekam pārdot zelta, sudraba briedi vai stirnu āzi, kā arī organizē dzinējmedības, par to iekasējot samaksu.