Ziemeļu dārgumi – avenes un mellenes 0

Senāk katra lauku sētas saimniece ar bērniem gāja uz izcirtumu lasīt avenes un vārīja gardo aveņu ievārījumu, lai ziemā būtu drošs līdzeklis pret saaukstēšanos. Gan aveņu ogas, gan lapas ir ļoti labs sviedrējošs līdzeklis. Vija Eniņa zina teikt, ka avenēs, tāpat kā vītola mizā, ir salicilskābes atvasinājumi, tie arī rada sviedrējošu un pretiekaisuma iedarbību, pazemina temperatūru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Daži uzskata, ka mājas avenēm ir vājāks ārstniecisks efekts, tāpēc noteikti jāsagādā meža avenes. Vai tā patiešām ir? Vija Eniņa atbild, ka mājas aveņu ogas ir lielākas, satur vairāk ūdens. Kaut arī meža avenēs vērtīgās vielas ir lielākā koncentrācijā, ārstnieciskā iedarbība ir gan meža, gan mājas avenēm. Kad aveņu laiks iet uz beigām, der ievākt arī aveņu lapas. Nolauž galotnītes ar visām lapām un izkaltē. Šie noražojušie otrā gada dzinumi rudens pusē tik un tā nokaltīs un atmirs, tāpēc tas avenēm nekaitēs. Nevajag lauzt jaunos dzinumus, jo tie nākamgad dos ražu! Ja aveņu lapas nav ievāktas, bet ziemā gadījies saaukstēties, var savākt un tējai izmantot arī plikos avenāju stublājus.

Jūlijā visiem lauku bērniem ir zilas mutes. Mežā ienākušās mellenes, un tādu izdevību nedrīkst palaist garām! Senāk teica – tur, kur ļaudis ēd mellenes un meža zemenes, ārstam nav ko meklēt. Melleņu ogām tumšo krāsu piešķir antociānu grupas pigmenti. Vija Eniņa skaidro, ka tie ir ļoti spēcīgs antioksidants, palīdz šūnās likvidēt brīvos radikāļus. Šūnas tiek pasargātas no bojājumiem un atjaunojas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsdienu medicīna izmanto galvenokārt vienu melleņu vērtīgo īpašību. Melleņu antociāni labvēlīgi iedarbojas uz kapilāriem, padarot tos elastīgākus un izturīgākus. Tās uzlabo acu sīko asinsvadu stāvokli, tādēļ no mellenēm gatavo dažādus uztura bagātinātājus redzes uzlabošanai. Un te nu mēs salīdzinājumā ar civilizēto Rietumeiropu atkal esam izdevīgākā situācijā. Ko citi pērk par naudu, mēs varam salasīt mežā gluži par velti! Mellenes uzlabo arī spēju redzēt mijkrēslī un nakts laikā, tāpēc tās ēd lidotāji, kosmonauti un citu profesiju pārstāvji, kam svarīga laba redze.

Melleņu ogām piemīt arī savelkoša iedarbība, tās sakārto gremošanas sistēmas darbību. Interesanti, ka mellenes palīdz gan tad, kad ir šķidrs vēders, gan arī tad, ja gadījies aizcietējums, jo veicina zarnu peristaltiku (kustīgumu). Lai atbrīvotos no aizcietējuma, atliek apēst pāris saujas svaigu melleņu ogu. Senāk, ja bērniem bija problēmas ar vēderu, deva dzert melleņu ķīseli. Svaigām ogām un sulai ir baktericīda iedarbība, tās iznīcina dizentērijas un vēdertīfa ierosinātājus.

Mellenes palīdz arī tiem, kam ir mazasinība, podagra un reimatisms, uzlabo vielmaiņu. Šīs ogas iedarbojas kā urīndzenošs līdzeklis, tīra nieres. Mellenes ieteicams ēst diabēta slimniekiem, lai samazinātu cukura līmeni asinīs. Tās vecina smadzeņu darbību, uzlabo daudzas organisma funkcijas un kavē novecošanu. Ar vienu vārdu sakot – melleņu laikā ēdīsim šīs vērtīgās ogas pilnām saujām!

Mellenes uzlabo redzi, palīdz, ja vēders saniķojies, kā arī sakārto daudzas citas organisma funkcijas un kavē novecošanos.

Palīdz arī melleņu lapu tēja. Melleņu zariņus vāc ziedēšanas laikā, maija beigās vai jūnija sākumā. Atcerēsimies, ka mazie melleņu krūmiņi aug lēnām, līdz ogu ražai nepieciešami vairāki gadi, tāpēc saudzīgi paņemsim tik, cik pašiem nepieciešams – dažus zariņus!

Melleņu ogas var kaltēt ziemai. Tās noliek uz dažām stundām saulē, lai apžūst. Tad ber uz paplātes un kaltē cepeškrāsnī 60 oC siltumā, ik pa laikam apmaisot. Kad ogas, saujā saspiestas, vairs nekrāso ādu, tās ir gatavas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.