Ugunspuķe.
Ugunspuķe.
Foto-Shutterstock

Meža veltes jūlijā aknām, asins attīrīšanai, mieram… Iesaka Vija Eniņa 0

Dzīvespriecīgā asinszāle un ziedu sveces ugunspuķes

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas
Ugunspuķe.
Foto-Shutterstock

Jūlijs ir gada karstākais mēnesis, vasaras vidus, augļu briedināšanas laiks. Ja jūnijā daba bija devusi mazāk siltuma, tagad īstais laiks atgūt nokavēto. Pesimisti gan mēdz teikt, ka pēc Jāņiem vasara beigusies. Tikpat labi varētu apgalvot, ka pēc Ziemassvētkiem ziema pagājusi… Tikmēr optimisti peldas, sauļojas, lasa meža ogas, pin puķu vainagus, iet pārgājienos, brauc ar laivām un divriteņiem. Ar vienu vārdu sakot – izbauda vasaru!

CITI ŠOBRĪD LASA

Jūlijā zied vērtīgi ārstniecības augi, atgādina farmācijas doktore Vija Eniņa. Izcirtumos krāšņām sārtu ziedu svecēm uzplaukušas ugunspuķes. Tējai lasa augu galotnes – ziedus ar lapām. Ugunspuķe satur antioksidantus, tā palīdz sakārtot organismu, attīrīt to no sārņiem.

Tējai ir viegla, neuzkrītoša garša. Lai iegūtu izteiktāku garšu, ugunspuķes lapas fermentē. Tās saspaida un dažas stundas patur saulē, lai nedaudz apžūst un kļūst mīkstākas. Tad lapas saliek emaljētā vai stikla traukā un dažas stundas vai vienu diennakti tur siltumā (paņēmieni ir atšķirīgi), līdz lapas kļūst brūnganas. Tad tās izņem no trauka, plānā kārtiņā izliek uz tīra papīra un žāvē. Svaigas ugunspuķes lapas var likt salātos un zupās. Arī saknes ir ēdamas. Kaltētas saknes var samalt un pievienot pankūku miltiem. Kad ugunspuķu ziedēšana iet uz beigām, tās sāk pūkoties, jo apakšējo ziedu vietās nobriedušas sēklas. Tautas ticējums saka – kad ugunspuķēm parādās pūkas, vasara beigusies! Senāk Sibīrijā cilvēki šīs pūkas vāca un pildīja spilvenos.

Pļavās dzelteniem ziediem zied divšķautņu asinszāle. Vija Eniņa stāsta, ka asinszāli tradicionāli lieto gremošanas veicināšanai, tai ir savelkoša iedarbība, tā veicina asinsrecēšanu. Tautas medicīnā asinszāles tēju lieto kā asinis attīrošu līdzekli saindēšanās gadījumos. Taču tagad konstatēts, ka asinszāle ir viens no labākajiem antidepresantiem. Tā nerada miegainību, bet nedaudz tonizē, uzmundrina. Taču asinszāle jālieto uzmanīgi, jo tā paaugstina ādas jutīgumu pret ultravioleto starojumu. Kad ir augsts saules radiācijas līmenis, var ātri apdegt! Tas jāņem vērā cilvēkiem ar gaišu, jutīgu ādu. Šī iedarbība ir arī ziemā, tāpēc pirms solārija apmeklējuma asinszāles tēju nevajag dzert.

Asinszāle mazina depresiju, taču palielina ādas jutīgumu pret ultravioleto starojumu, cilvēki ar jutīgu ādu var saulē un arī solārijā apdegt. Grūtniecēm nevajag dzert aveņu lapu tēju, to dzer tikai pāris nedēļas pirms dzemdībām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.