Izstādē “Meži: inovācijas un tradīcijas” Lietuvā 0
Saulainajā septembra pirmās nedēļas nogalē Lietuvā, Ukmerģes rajona gleznainajā Siesartes upes ielejā, notika pirmā divu dienu izstāde festivāls “Meži: inovācijas un tradīcijas”. Divās lielās mežu ieskautās pļavās bija izvietoti gan meža tehnikas pārdevēju, gan kokapstrādes un citu saistīto uzņēmumu stendi. Izstāde, kas stiprināja mežsaimnieku vienotību, tika organizēta kā veltījums Lietuvas mežu pārvaldes simtgadei, vienlaikus ieskandinot Mežsaimniecības dienu 21. septembrī.
“Ideja par šāda pasākuma organizēšanu bija jau sen, jo ir radusies nepieciešamība iepazīstināt ar meža nozares sasniegumiem ne tikai oficiālās prezentācijās, bet arī komunicēt ar kolēģiem un sabiedrību, veidojot vienotu izpratni par meža nozari, kas nav iedomājama bez inovācijām,” par pasākuma organizēšanas mērķi stāsta galvenais izstādes organizators – portāla www.miskininkas.eu direktors Dainis Šerons, kurš šo pasākumu organizēja sadarbībā ar mežizstrādātāju asociāciju, Kauņas Meža un vides inženierzinātņu koledžu, Lietuvas zemju un mežu īpašnieku asociāciju, kā arī Ukmerģes rajona pašvaldību.
Simboliska vieta
Izstādes organizēšanai izvēlēta simboliska vieta – Siesartes upes ieleja, kur aug 500 gadu vecais Felinkas dižozols, kuram pērn piepulcējās Lietuvas simtgadei par godu iestādītā ozolu jaunaudze. Izstādes atklāšanas laikā, godinot mežsaimnieku vienotību un šo pasākumu, ozolu audze tika svinīgi papildināta ar vēl vienu koku.
Šī vieta ir nozīmīga arī no meža zinātnes viedokļa, jo netālu esošās Lidoku muižas īpašnieks Mikola Staņislavs Kosakovskis 19. gadsimta sākumā Felinkā izveidoja Varšavas Lauksaimniecības akadēmijas mācību bāzi, kas vēlāk kļuva par pamatu pašreizējā Lietuvas Lauksaimniecības un mežsaimniecības zinātnes centra izveidei.
No tehnikas līdz semināriem
Izstādē festivālā “Meži: inovācijas un tradīcijas” tika demonstrēti pasaulē pazīstamu meža tehnikas zīmolu jaunākie modeļi un aprīkojumi. Interesenti varēja skatīt forvarderus, harvesterus un citus agregātus, kuriem detaļas vai aprīkojumu ražo arī Lietuvā, kā arī iepazīt citus ar mežsaimniecības nozari saistītos pakalpojumus. Izstādes laikā notika arī dažādi semināri un diskusijas, ko organizēja Kauņas Meža un vides inženierzinātņu koledžas zinātnieki, dabas tūrisma un dažādu valsts institūciju speciālisti. Izstādes apmeklētājiem bija iespēja aplūkot arī Lietuvas mednieku trofeju ekspozīciju, kā arī piedalīties dažādās sacensībās un vērot kokvedēju operatoru profesionālo meistarību.
Jautāts, vai arī nākamgad ir plānots organizēt šādu izstādi, Dainis Šerons atbildēja, ka tas būs atkarīgs gan no apmeklētāju skaita, gan arī meža tehnikas pārdevēju lēmuma.
Ar izstādi viss nebeidzās
Savulaik Lietuvā galvenie mežsaimnieku svētki bija mežu galotņu svinēšana aprīlī, taču kopš 2000. gada septembra trešajā sestdienā tiek svinēta Mežsaimnieku diena.
Atzīmējot neatkarīgās Lietuvas mežu pārvaldes izveides 100. gadadienu, valsts mežu apsaimniekošanas uzņēmums aicināja svinēt Mežsaimniecības dienu, septembrī apmeklējot vairāk nekā 60 bezmaksas pasākumu visā Lietuvā. Iedzīvotājiem tika piedāvātas ekskursijas pa mežiem, parkiem un meža muzejiem, pārgājienu takām, uz bizonu kristībām, briežu bauru klausīšanās un brīvdabas kino skatīšanās.
Lietuvas valsts mežu uzņēmums tika izveidots 2018. gadā pēc valsts mežu apsaimniekošanas reorganizācijas. Uzņēmumā ir 26 reģionālās nodaļas, kas aptver 337 meža iecirkņus. Vairāk informācijas www.vivmu.lt.
Mazliet statistikas par Lietuvas mežsaimniecību
– Lietuva ir 11. mežainākā valsts Eiropā, meži klāj 35% Lietuvas valsts teritorijas.
– Kopējais mežainums ir 2,2 milj. ha, no kuriem apmēram puse – 1,037 milj. ha – pieder valstij un tos apsaimnieko valsts mežu apsaimniekošanas uzņēmums. No tiem 200 tūkstoši ha ir rezervāti un citi aizsargājami meži.
– Sagatavo apmēram 3,6 milj. m3 koksnes.
– Katru gadu atjauno apmēram 8500 hektāru valsts mežu.
– Saražo apmēram 50 miljonu meža stādu.
– Uztur 34 500 km meža ceļu tīklu.
– Uzrauga apmēram 2000 atpūtas vietu.
– Privāto mežu īpašnieku Lietuvā ir vairāk nekā 200 000.
– Privāto mežu saimniecības lielākoties ir ļoti mazas (vidēji 3–5 ha).
Avots: vivmu.lt
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops