Meža sertifikācija 0
Latvijā jau 15 gadus norisinās meža apsaimniekošanas sertifikācija. Sertificējot apsaimniekošanas praksi, meža īpašnieks gūst neatkarīgu un starptautisku apliecinājumu tam, ka viņa darbība atbilst konkrēta meža apsaimniekošanas standartam.
FSC® (Forest Stewardship Council (FSC®) tulkojumā Meža uzraudzības padome) sertifikācijas sistēma ir izveidota, lai veicinātu vidi saudzējošu, sociāli taisnīgu un ekonomiski dzīvotspējīgu mežu apsaimniekošanu, nosakot meža apsaimniekošanas standarta principus un kritērijus. FSC sertifikācijas uzdevumi ir uzlabot meža apsaimniekošanu un apmierināt pircēju vajadzības pēc produktiem, kuru izcelsmes vietā ir ievērotas vides un sociālās prasības.
Meža īpašnieki, veicot FSC sertifikāciju, sakārto meža apsaimniekošanas praksi, nereti gūst augstāku koksnes cenu, kā arī saņem pozitīvāku tēlu sabiedrībā.
Pasaulē un arī Latvijā FSC procesu atbalsta gan sociālās un vides organizācijas, gan ar mežu un tā resursiem saistītas biznesa organizācijas, uzņēmumi, privātpersonas. Latvijā meža apsaimniekošanas sertifikācija atbilstoši FSC prasībām veikta dažādos Latvijas novados vairāk nekā 1,7 milj. ha platībā – valsts un privātos mežos.
Ko dod sertifikācija Latvijas iedzīvotājiem? Visa pamatā meža apsaimniekošanas sertifikācija ir veids, kā iedzīvotāji var piedalīties lēmumu pieņemšanā par meža apsaimniekošanu. Vēsturiski meža apsaimniekošana šajā jomā bija diezgan atpalikusi, un tāpēc bija nepieciešama iniciatīva, kas meža apsaimniekošanu un lēmumu pieņemšanas procesu padarīja pieejamāku plašākam iedzīvotāju lokam. Ar iedzīvotājiem mēs saprotam gan starptautisko un nacionālo sabiedrību, gan arī vietējos iedzīvotājus, pašvaldības. Mūsdienu meža apsaimniekošanā, lai precīzāk izprastu dažādo iedzīvotāju grupu vajadzības, ir nepieciešams savlaicīgs un godīgs konsultāciju process ar iedzīvotājiem par dažāda mēroga meža apsaimniekošanas darbiem un potenciālām konfliktsituācijām. Šodienas mežsaimniecībā dominē viedoklis par caurskatāmu, pieejamu, atvērtu sabiedrības piedalīšanos lēmumu pieņemšanā.
Tātad Latvijas iedzīvotājiem FSC radījis nebijušu iespēju – ar savu viedokli piedalīties meža apsaimniekošanas plānošanā un uzlabot mežu apsaimniekošanu gan dzīvesvietā vai pagastā, gan valstī kopumā FSC sertificētos mežos. Galvenais –uzzināt, vai mežs, tā apsaimniekošanas prakse par kuru ir vēlme izteikt viedokli, priekšlikumus, ir FSC sertificēta, un kurš ir meža īpašnieks vai apsaimniekotājs.
Plašāku informāciju par FSC sertifikāciju var gūt Pasaules dabas fonda mājas lapā www.pdf.lv sadaļā “Pētījumi un publikācijas” vai sazinoties ar FSC pārstāvi Latvijā Imantu Krūzi, e-pasts [email protected]