Priedes zem priedēm – nesanāk 0
Edgara Dupuža īpašumā ir arī priežu meži, kas atrodas aizsargājamajā dabas teritorijā, Abavas ielejā. Tur atļauta izlases cirte līdz biezībai “četri”. Praktiski tas nozīmē, ka var paņemt ārā apmēram pusi no kokiem, pie noteikuma, ka hektārā neveidojas par 0,1 lielāki atvērumi.
E. Dupužs atceras: “Tikko nocirtām, tas bija 2008. gadā, sagatavojām augsni jaunajām priedītēm. Un pirmajā gadā tās sasējās, ka biezs. Ir pagājuši septiņi gadi, bet te nekā nav, jo priedei vajag daudz saules.”
Un arī jauno egļu nav, jo zeme te pārāk nabadzīga. Starp vecajām priedēm aug vienīgi avenāji un krūmi.
Meža zinātnieks Imants Baumanis, kurš visu mūžu veltījis priedes selekcijai, saka: pieņemot šādas likuma normas, meža zinātniekiem padomu neviens nav prasījis. I. Baumanis: ”Ja kāds izdomājis, ka tā būs labi, tas nenozīmē, ka tā tiešām arī būs. Pētījumu taču nav! Es ar lielu interesi esmu meklējis vietu, kur tas būtu izdevies – priede atjaunotos lielo koku paēnā. Taču neesmu tādu vietu atradis.” Zinātnieks domā, ka tad, ja aizsargājamajās dabas teritorijās atvērumus atļautu cirst vismaz 0,3 ha platībā, arī tad, lai priede atjaunotos, jaunaudzē būtu ļoti intensīvi jākopj.
E. Dupužs: “Mēs izdarījām visu, lai priede atjaunotos, taču nekas nav sanācis un nekad arī nesanāks. Kamēr atstātais mežs vēl stāv, tas pastāvēs, bet pamazām atjaunosies ar bērziem un krūmājiem. Šie ir skaisti boreālie meži, bet tie tiek nozagti nākamajām paaudzēm.”
Viņš arī piebilst, ka kompensācija par kailcirtes aizliegumu – 45 eiro par ha, šādos mežos ne tuvu nekompensē saimnieciskās darbības ierobežojumu. Kā izeju E. Dupužs redz divus variantus – vai nu palielināt kompensāciju, līdz apjomam kāds pienākas par galvenās cirts aizliegumu – 115 eiro/ha, vai arī atļaut cirst atvērumus līdz 0,3 ha, Edgars Dupužs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrības biedrs. Tās veikumu viņš vērtē ļoti pozitīvi un priecājas, ka meža īpašniekiem ir kvalificēts, pragmatisks un gudrs lobijs. E. Dupužs: “Latvijas Meža īpašnieku biedrība palīdz īstenot pragmatisku nozares politiku. Tas ir svarīgi, jo meža nozare Latvijas ekonomikā ir ļoti nozīmīga, bet aiz nezināšanas, kad likuma pieņēmējiem tiek pasniegta vienpusēja un nepilnīga informācija, var tik pieļautas kļūdas, kas mazina visas valsts konkurētspēju.”
Raksts tapis ar “Valsts lauku tīkls” atbalstu