Meža modelēšana: labāko scenāriju meklējumi 3
Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā “Silava” tapusi programma, kuru var nosaukt arī par rīku meža modelēšanai. Tā radīta meža nozares atbalstam, kad nepieciešams modelēt kādu stratēģiju un saprast, kurp tā var aizvest.
Pie šīs programmas jau daudzus gadus strādā institūta pētnieks Guntars Šņepsts. Viņš skaidro, ka programma nav vienkārša, tā prasa pamatīgas zināšanas, kādas var sniegt tikai tie, kuri pētījuši mežā notiekošos procesus ļoti pamatīgi: “Tas nav rīks, ko var izmantot jebkurš meža īpašnieks, jo meža modelēšanu ietekmē ļoti daudz faktoru. Turklāt visu prognozēt nav iespējams. Nevar prognozēt ne ugunsgrēkus, ne vējgāzes, ne ledlauzes.”
Guntars Šņepsts pie šīs tēmas sācis strādāt jau 2018. gadā, bet fakultatīvi ar to nodarbojās jau kopš 2005. gada. Kad izveidota jauna darba vieta, Šņepsts šim projektam varēja veltīt visu savu laiku. G. Šņepsts: “Saņēmām, piemēram, pasūtījumu par to, kā galvenās cirtes caurmērs varētu ietekmēt meža nākotni.
Pētām arī, kā mežu ietekmē meliorācija, ekosistēmu pakalpojumus, kailcirtes un pakāpeniskās izlases cirtes. Varam sniegt atbildes uz dažādiem jautājumiem. Analīzē izmantojam milzīgu informācijas apjomu, ko sniedz mežu monitorings. Tā kā zaļais kurss jeb zaļā vienošanās spiedīs uz pakāpeniskām cirtēm, mums, cilvēkiem, ir jāparāda, kas notiks ar mežu, pārejot uz izlases cirtēm.”
Lai ticami modelētu gaidāmo rezultātu, ņemot vērā dabiskos riskus, analīzei vajadzīgs liels meža masīvs. Gaidāmo rezultātu modelēt var tikai tad, ja dabiskos traucējumus – vēju un uguni – vērā neņem. (Mazam meža īpašniekam šādi riski var nest lielu postu, bet lielam lielā platībā tie izlīdzinās.)
“Silavas” zinātnieku izstrādāto rīku akceptējuši Eiropas Savienības eksperti, kas nozīmē, ka silavieši ar pašu radīto programmu var modelēt arī oglekļa piesaisti un klimata mērķu sasniegšanu.
Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.