Vakcīna pret trakumsērgu. Foto: PVD

Meža dzīvniekiem vakcīnas pret trakumsērgu turpmāk izvietos vien austrumu pierobežā 0

Tā kā Latvijā jau divus gadus nav konstatēta dzīvnieku saslimšana ar trakumsērgu, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) turpmāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu veiks teritorijās, kas atrodas 70 – 100 kilometru attālumā no Krievijas un Baltkrievijas robežas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kā informē PVD pārstāve Anna Joffe, kārtējo meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu dienests ir uzsācis šonedēļ, un tā turpināsies līdz šī mēneša beigām. Mazās aviācijas lidmašīnas Latvijas austrumos no gaisa izkaisīs 640 000 vakcīnu, klāsta dienesta pārstāve.

Meža dzīvnieku vakcinācijai tiek izmantota novājināta trakumsērgas vīrusa “Sad Bern MSV Bio 10” celmu saturoša vakcīna „Lusvulpen”, kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē. Vakcīnas tiks izvietotas vienmērīgi – 20 līdz 23 vakcīnas uz vienu kvadrātkilometru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ievērojot to ka vakcīnas tiks izvietotas arī apdzīvotu vietu tuvumā, PVD aicina iedzīvotājus, kuri pamanījuši vakcīnu – brūnganu kubiņu, nedaudz mazāku par sērkociņu kastīti – neaiztikt to, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs.

Vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu (ēsmas iekšpusē tā ir šķidra) – tā nonākusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta.

PVD aicina pieaugušos par vakcīnām informēt arī bērnus un lūgt viņus nekādā gadījumā vakcīnas neaiztikt. Lai gan vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, dzīvnieka veselība, kurš to būs apēdis, nebūs apdraudēta.

Dienestā atgādina, ka trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērga pamatā skar savvaļas dzīvniekus, galvenokārt – lapsas un jenotsuņus.

Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga un regulāra dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.