Meža ABC – bērni meža lietās kļuvuši gudrāki 0
Vērienīgais, meža nozari pozicionējošais pasākums – “Meža ABC” – Kuldīgas pusē pagājušās nedēļas nogalē notika septīto reizi. Trīs dienu laikā to apmeklēja vairāk nekā trīs tūkstoši pirmsskolas un skolas vecuma bērnu un viņu vecāki.
Sākumā skatītāji, vēlāk dalībnieki
Tā kā šogad “Meža ABC” apmeklēt bija pieteikušās 185 klases no 53 skolām, Struņķukrogā mežu pazīt gribētājus gidi gaidīja trīs dienas. Ceturtdien un piektdien te sabrauca skolēni un bērnudārza audzēkņi, bet sestdiena kā jau parasts bija veltīta ģimenēm.
Projekta idejas autore un nenogurdināma īstenotāja ir Sigita Vaivade, meža īpašnieku biedrības “Meža konsultants” valdes locekle, vērienīgo pasākumu atbalsta Meža attīstības fonds (MAF) un vairāk nekā 70 uzņēmēju, bet meža pieturās – vietās, kur bērniem tiek demonstrēta kāda darbība, kas saistīta ar meža apsaimniekošanu, – kāpēcīšus sagaidīja ap 300 meža zinātāju – Valsts meža dienesta darbinieki, zinātnieki, konsultanti un dažādu meža nozares firmu pārstāvji, kuri arī demonstrēja, kā strādā tehnika – šķeldotājs, malkas skaldītājs, harvesters u. c.
Sigita Vaivade: “Uz pasākumu bija pieteikušies tik daudz gribētāju, ka nācās to par vienu dienu pagarināt. Vispirms gan aprunājos ar kolēģiem, vai viņi būs ar mieru. Katram ir darbs un izrauties nav nemaz tik viegli. Te ir tā – katrs ielej savu benzīnu un brauc strādāt, bet algu par to nesaņem. Tie 350 kolēģi, kas trijās dienās darbojas meža pieturās, dod lielu pienesumu un svētību šim pasākumam.”
Tā kā ar MAF atbalstu visam nepietiek, Sigita stāsta, ka jāmeklē arī sponsori. Finansējumu meža nozares uzņēmumiem viņa lūdz, lai tie, kuri darbojas meža pieturās, Struņķukrogā varētu pārnakšņot un paēst. Lai bērniem sagatavotu darba lapas un mazas dāvaniņas – mugursomiņas, baloniņus, pildspalvas un uzlīmes.
S. Vaivade: “Lai visu izdomātu, saliktu, vajag daudz laika. Katrs jāuzrunā, jāsazvana un ne jau tikai vienu reizi vien. Pēdējos trīs mēnešus es strādāju līdz vieniem naktī un esmu pateicīga savam vīram, ka viņš mani šajā laikā uztur. Taču mēs redzam arī atdevi. Mans dēls 2005. gadā savos deviņos gados gāja pa meža pieturām, tagad viņam ir divdesmit un viņš kā Meža fakultātes otrā kursa students stāv meža pieturā.”
Arī Ogres tehnikuma pasniedzēji secinot – kopš notiek “Meža ABC”, daudz vairāk studentu mācīties mežsaimniecību uz Ogri nāk tieši no Kurzemes. Šobrīd tādu ir 30, un visi viņi bijuši šajos pasākumos. No Ugāles vidusskolas vienas klases ar mežu savu nākotnes profesiju izvēlējušies saistīt pat pieci jaunieši.
Skuju koki – kaktusi, hektārs no bitītēm
Sigita saka – patiesībā mežs baro visus, kas šeit darbojas. “Tāpēc arī izmantojam iespēju par mežu stāstīt citiem – sākot no sēklas, beidzot ar izcirtumu un pārstrādi. Jo mūsu zināšanas tikai tad ir ko vērtas, ja nododam tās tālāk.”
Un skolēni uz “Meža ABC” sabraukuši no visas Kurzemes – Kuldīgas, Ventspils, Talsiem, Saldus, Liepājas. Mazie piecgadnieki, sešgadnieki no bērnudārza iekāpj lielā augsnes gatavošanas traktora kabīnē un ir pārlaimīgi. Viņi ierauga, kā augsne ir sagatavota, redz to tehniku, kas strādā mežā.
SIA “Laskana” šogad bija sagatavojusi meža matemātikas pieturu ar izdomu, ar skaistām darba lapām. Bērni varēja aprēķināt, cik baļķī kubikmetru, kāda ir cena šim baļķim un pēc tam – kāda būtu cena zāģmateriālam, ko no šā baļķa var iegūt. Un tad visi salīdzina, kas ir izdevīgāk – pārdot baļķi vai zāģmateriālu. Tā bērni saprot – pievienotā vērtība, lielāka peļņa rodas tad, ja mākam koku gudri izmantot.
AS “Latvijas Finieris” bērniem rādīja bērza izaugsmi – sākumā sēklas, tad podiņu, kur var redzēt, kā bērzs ir izdīdzis divās nedēļās, tad – cik tas ir liels pēc mēneša un kāds šis stādiņš ir pirms iedēstīšanas mežā. Kur citur vēl ko tādu var ieraudzīt? Skolotājas arī skatās ar interesi.
Šogad Struņķukrogā bija daudz jaunu pieturu, arī – “Aktīvi dabā”. Tajā bērni kopā ar skautiem mācījās cept pankūkas uz ugunskura. Piedalījās arī jaunsargi, nūjotāji, Zino centrs no Cēsīm, klūdziņu pinēji mācīja, kā tās sagatavot. Bērni paši klūgām noņēma miziņu. Pamēģināja, kā tas ir. Svarīgi, ka viss notika caur sajūtām – izbaudīšanu, pataustīšanu, izsmaržošanu. Bērni varēja pataustīt, kāda tā miziņa ir, jo ikdienā tam visam parasti nepietiek laika, mēs paskrienam tādām vienkāršām un kolosālām lietām garām.
S. Vaivade: “Vislielākā pateicība tiem uzņēmumiem, kas piedalījās “Meža ABC”, tie, manuprāt, ir visgudrākie uzņēmumi. Ja mēs neieguldām bērnu izglītošanā šodien, mēs nevaram gaidīt, ka rīt mums būs labs, saturīgs darbinieks. Bērnos ir jāiegulda, kamēr tie vēl maziņi.”
Meža pieturā klasītes sagaidīja arī Kuldīgas virsmežzinis Jānis Iesalnieks, viņš secināja, ka bērni ir kļuvuši gudrāki, jo viņu uzdotie jautājumi esot bijuši ļoti sakarīgi. Bet meža īpašnieks Dzintars Laivenieks, kurš ar bērniem kontaktējies pieturā “Meža kopšana”, secināja, ka interesantākās bijušas pašu mazāko apmeklētāju atbildes. Netrūcis kuriozu. Izrādās, ka bērni domā – viens no Latvijas skujkokiem ir kaktuss.
Meža hektārs. Vai bērni zina, kas tas tāds? Jā, zinot. Hektāru nesot bitītes.
Un vēl – skaitījuši kokiem gadskārtas. Bet kluči – uzskates līdzekļi, lai vieglāk būtu panest, pārplēsti uz pusēm. No vienas pusītes saskaitot līdz maliņai, sanāk kādi 60 gadi. Taču bērni nosprieduši, ka, lai spriestu par koka vecumu, gadskārtas kluča abām pusītēm jāskaita kopā.
Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.