Foto – Fotolia/crevis

Metode Latvijā, kas pasargā no neefektīvas vēža ārstēšanas, precīzāk diagnosticē. Vērtē neatkarīgas ārstes 0

Kopš šī gada pavasara arī Latvijā pieejama viena no pasaulē modernākajām un precīzākajām metodēm onkoloģisko slimību diagnostikā PET/CT, ar kuru precīzāk nosaka vēža stadiju, metastāzes, un daudz ātrāk par anatomiskām izmaiņām spēj noteikt, vai audzējs reaģē uz konkrēto ārstēšanu vai nē, pasargājot no neefektīvas ārstēšanas. Šobrīd izmeklējums pieejams Nukleārās medicīnas centrā „MedVision”, bet no rudens to būs iespējams veikt arī Latvijas Jūras medicīnas centrā. Tas ir maksas pakalpojums. Aicinājām metodi vērtēt neatkarīgus ārstus – Starptautiskā Viroterapijas centra medicīniskā direktori Daci Baltiņu un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Latvijas Onkoloģijas centrs” onkoloģi – ķīmijterapeiti Ievu Vaivodi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Metodē apvienoti pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) un datortomogrāfijas (CT) izmeklējumi, kas tiek secīgi veikti ar vienu iekārtu vienas vizītes ietvaros. Šīs procedūras jeb tā saucamās PET/CT rezultātā tiek iegūts augstas kvalitātes attēls, kas ļauj precizēt  audzēja lokalizāciju, izplatību un raksturu, kā arī vienlaikus noteikt, vai pielietotā staru un ķīmijterapija devusi vēlamos rezultātus un bijusi pietiekami efektīga. Ja ir aizdomas, ka pēc ārstēšanās vēzis atgriezies, proti, tiek konstatēts recidīvs, tad tieši šis izmeklējums to parādīs visagrīnāk.

„Metode pati par sevi jau zināma sen, un onkologi, domājams, par to ir informēti,” akcentē onkoloģe,Starptautiskā Viroterapijas centra medicīniskā direktore Dace Baltiņa. „Šimbrīžam šis izmeklējums pieejams Nukleārās medicīnas centrā „MedVision”, bet no rudens to būs iespējams veikt arī Latvijas Jūras medicīnas centrā. Vienīgā sliktā ziņa ir tā, ka pagaidām izmeklējums neietilpst valsts apmaksāto pakalpojumu grozā, tātad reāli to var veikt tikai par maksu. Taču pacientam ir tiesības zināt, ka ir šāda izmeklējuma iespēja un ko tā varētu dot. Te būtu darbs veselības ekonomistiem, lai parēķinātu, kas tad valstij izmaksā dārgāk – viens šāds izmeklējums vai dārga medikamentoza terapija, turklāt, ja tā vēl negarantē simtprocentīgu efektivitāti.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā notiek izmeklējums
Onkoloģe Dace Baltiņa skaidro, ka PET/CT izmeklējuma laikā organismā intravenozi tiek ievadīts ļoti neliels daudzums ar radioaktīvu izotopu iezīmētas vielas. Nepieciešamo radioaktīvo izotopu iepriekš sagatavo īpašā ražotnē, ko sauc par ciklotronu. Pēc tam to piesaista kādai dabīgai vielai (piemēram, glikozei), iegūstot radioaktīvi iezīmēto preparātu jeb radioaktīvo medikamentu. Nonākot organismā, radioaktīvais medikaments izlases veidā uzkrājas tajos audos vai orgānos, kuros ir pastiprināti vielmaiņas procesi vai kā citādi izmainīta funkcionēšana šūnu līmenī. Ar radioaktīvo vielu atklātie bojājumi šūnu līmenī tiek precīzi lokalizēti arī anatomiski, proti, tieši kurā vietā ķermenī tie atrodas. Salīdzinājumā ar rentgenizmeklējumu vai magnētisko rezonansi, PET/CT parāda ne tikai kā konkrētais orgāns izskatās, bet arī to, kā tas funkcionē.

“Gluži tāpat, kā veicot parasto rentgenizmeklējumu, procedūras laikā cauri pacienta ķermenim iziet rentgenstari, ko viņš nekādi nejūt,” akcentē Dace Baltiņa. „Tāpat viņš subjektīvi nejūt arī radioaktīvo starojumu, ko izdala ķermenī ievadītā radioaktīvā vielā. Tādējādi pati procedūra nekādas īpašas sajūtas un sāpes nerada”.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.