Jaunās ES prasības parādīs Latvijas zemnieku gatavību darbībai virtuālajā vidē 0
Lauku atbalsta dienests nākamajā nedēļā sāks pieteikumu pieņemšanu Eiropas Savienības (ES) atbalsta maksājumiem, kas turpināsies līdz 25. maijam. Kavētāji gan varēs iesniegt pieteikumu līdz pat 9. jūnijam, tomēr šajā gadījumā ik dienu no maksājumu summas atrēķinās vienu procentu lielu soda naudu. Latvijas Lauku konsultāciju centrs (LLKC), Zemkopības ministrija un mobilo sakaru operators Latvijas Mobilais telefons (LMT) ir vienojušies par iespējām uzlabot lauksaimniekiem pieteikšanos elektroniski.
Kopš šā gada saimniecībām, kurās aramzemes platība ir vismaz 10 hektāri un uz kurām attiecas zaļināšanas jeb videi un klimatam labvēlīgas lauksaimniecības prakses prasības, pieteikšanās uz platību maksājumiem elektroniski ir obligāta. Saimnieki šogad varēs pieteikties vienotajam platības maksājumam (provizoriskā likme 58 eiro) un zaļināšanas maksājumam (provizoriskā likme 34 eiro).
Lauku atbalsta dienestā (LAD) informē, ka no aptuveni 60 000 saimniecību, kas pērn pieteicās ES platību maksājumiem, elektroniski pieteikumu iesniedza vairāk nekā 13 000 saimniecību. LAD direktores vietnieks Ģirts Krūmiņš teic, ka šajā gadā pieteikumi elektroniski būs jāiesniedz vēl aptuveni 10 000 saimniecību.
Lauksaimnieku atbalstam LLKC apmācīja visu biroju 56 konsultantus, kas palīdzēs datorā precīzi ievadīt vajadzīgo informāciju par saimniecību. Precīza informācija ir ļoti svarīga tāpēc, ka to pēc nosūtīšanas saņem ne tikai LAD, bet arī ES naudas uzraugi Briselē. LAD, lai iespējami novērstu kļūdas, savā mājas vietnē ir izveidojis zaļināšanas kalkulatoru, kas nepareizu informāciju nepieņem.
Savukārt mobilo sakaru operators LMT saimniekiem piedāvā “Zemnieku komplektu” – datoru un interneta pieslēgumu. Mēneša izdevumi ir, sākot no 26 eiro. Šo pakalpojumu varēs izmantot vien lauksaimnieki, kas reģistrējušies LAD. LMT klientu apkalpošanas centros pakalpojuma sniegšana sāksies pēc Lieldienām un turpināsies līdz 15. jūlijam. Ar LMT sadarbība veidota tāpēc, ka tam patlaban Latvijā ir vislielākais 4G tīkla pārklājums, tas aptver aptuveni pusi Latvijas teritorijas, kur dzīvo 77% cilvēku. LMT ir apņēmies “ātro internetu” līdz 2016. gada beigām nodrošināt visā valstī un par naudas ieguldīšanu ir saņēmis uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaidi. Pavisam šajā platjoslas interneta ieviešanas projektā LMT ieguldīs vairāk nekā 40 milj. eiro un varēs saņemt vairāk nekā 10 miljonus eiro lielu uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaidi.
Ko darīt, ja 4G interneta tomēr vēl nav? Vairāki saimnieki iesaka izmantot interneta signālu pastiprinošās antenas (tās LMT piešķir bez maksas), kas padara ātrāku 3G interneta darbību. Kam savs klēpjdators vēl nav dienaskārtībā, tie pieteikties uz maksājumiem var bibliotēkās un publiskajos interneta piekļuves punktos.
Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs vērš uzmanību, ka darbošanās elektroniskajā vidē nodrošinās arī ātrāku atbalstu saņemšanu. Savukārt LMT prezidents Juris Binde secina, ka tehnoloģiju pieejamība un salīdzinoši zemās pakalpojumu izmaksas ir padarījušas mūsu lauksaimniekus un reģionus vēl konkurētspējīgākus.
Viedokļi
Ilgvars Kārkliņš, Vecpils pagasta zemnieku saimniecības “Vālodzes” saimnieks: “Mēs labību, tostarp ziemas kviešu, miežus un auzas, audzējam vairāk nekā 100 hektāros. Šajā gadā pirmo reizi pieteikšos tiešmaksājumiem elektroniski. Paroli Lauku atbalsta dienestā jau paņēmu. Agrāk vienmēr kartē apvilku lauku kontūru, sasummēju laukus, rakstīju, cik lielas platības ar katru kultūru ir apsētas. Varēju kļūdīties ar platību apvilkšanu. Datorā programma to neļauj, ir vienkāršāk un drošāk. Esmu redzējis, kā kolēģi darbojas ar informācijas ievadi, un esmu pārliecināts, ka man konsultantu padomu nevajadzēs.”
Maira Dzelzkalēja, biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece: “Zaļināšanas pasākumu ieviešanai vajag elektronisko pieteikšanos. Tas nav apspriežams. Ir bažas, ka daudziem saimniekiem nebūs viegli to īstenot, tomēr vajadzētu spēt to izdarīt. Tiem, kuri šajā gadā informāciju sūtīs pirmo reizi, būs vieglāk nekā pērn, kad platības ievadīja datu bāzē. Patlaban tās ikvienam datorā būs redzamas. Arī palīgu ir pietiekami daudz. Visu spēkiem galā ir jātiek.”
Uzziņa
Ko nozīmē zaļināšana
* tā ir kultūraugu dažādošana, ekoloģiski nozīmīgu platību (ENP) izveidošana un/vai uzturēšana, esošo ilggadīgo zālāju (agrāk pastāvīgās pļavas un ganības) saglabāšana;
* ja aramzemes platība ir no 10 ha līdz 15 ha, tad jāsēj vismaz divi kultūraugi, turklāt galvenais kultūraugs nedrīkst aizņemt vairāk par 75% no aramzemes platības, ekoloģiski nozīmīgu platību veidošana un uzturēšana 2015. gadā nav vajadzīga;
* ja aramzemes platība ir no 15,01 ha līdz 30 ha, tad arī jāsēj vismaz divi kultūraugi, turklāt galvenais kultūraugs nedrīkst aizņemt vairāk kā 75% no aramzemes platības un 5% platību ir jābūt ekoloģiski nozīmīgām;
* ja aramzemes platība pārsniedz 30 ha, tad jābūt vismaz trim kultūraugiem, galvenais kultūraugs nedrīkst pārsniegt 75% platības, divi galvenie – ne vairāk kā 95% no aramzemes platības un 5% platību ir jābūt ekoloģiski nozīmīgām;
* ja ilggadīgo zālāju platības atrodas jutīgajās vides teritorijās ar ES nozīmes biotopiem, tās nedrīkst uzart vai pārveidot, tostarp arī saimniecībās, kurās aramzeme ir mazāk par 10 ha, un arī saimniecībās, kurās lielākā daļa ir aramzemē sētie zālāji un/vai papuve, kā arī bioloģiskajās saimniecībās.