Meteorologi brīdina par iespējamu ārkārtēju notikumu: pasauli var satricināt rets ciklons 0
Saskaņā ar pasaulē vadošā meteoroloģisko prognožu uzņēmuma “AccuWeather” datiem viesuļvētru sezona vēl nebūt nav beigusies. Eksperti prognozē, ka novembrī gaidāmas no vienas līdz trīs pietiekami spēcīgas tropiskās vētras. Pirmā no tām varētu izveidoties jau pēc nedēļas, raksta “Business Insider”.
Meteorologi norāda, ka visvairāk apdraudēti ir Floridas un Karolīnas štati. Vietējās kopienas vēl nav atguvušās no viesuļvētrām “Helēna” un Miltons”, taču zinātnieki uzskata, ka briesmas vēl nav beigušās – abi štati var tikt pakļauti vismaz vēl vienam vienam vētras triecienam.
Minimāls vētru risks tiek prognozēts arī līča piekrastes rietumu daļā – Alabamā, Misisipi, Luiziānā un Teksasā.
Viesuļvētru eksperta Alekss DaSilva atzīst, ka kaut kas tāds nenotiek bieži, taču ļoti siltā un augstā jūras virsmas temperatūra varētu padarīt iespējamu ciklona parādīšanos decembrī.
Zinātnieki jau iepriekš ir norādījuši, ka siltumnīcefekta gāzu emisijas ir sasniegušas jaunu rekordu, un ir zināms, ka tās paaugstina globālo temperatūru gan uz sauszemes, gan okeānos. Diemžēl siltais ūdens un gaiss tikai veicina spēcīgāku vētru veidošanos.
Vēl viens faktors, pēc pētnieku domām, ir zems vēja bīdes līmenis, kas nozīmē, ka vēja ātrums un virziens dažādos augstumos maz atšķiras. Šādos apstākļos vētras var veidoties vieglāk.
Vētras līdz šim ir prasījušas vairāk nekā 300 cilvēku dzīvības un radījušas milzīgus ekonomiskos zaudējumus, kas tiek lēsti gandrīz 500 miljardu ASV dolāru apmērā.
Klimata pētnieki jau gada sākumā brīdināja par gaidāmo neparasti aktīvo viesuļvētru sezonu. Viņu prognozes ir apstiprinājušās – līdz šim ir izveidojušās jau 15 spēcīgas vētras, bet sezona vēl nav beigusies.
Paredzams, ka kopējais vētru skaits varētu sasniegt pat 24, kas ievērojami pārsniedz vidējos rādītājus. Šādu ekstremālu laikapstākļu biežumu zinātnieki saista ar klimata pārmaiņām, īpaši uzsverot ūdens temperatūras celšanos okeānos, kas veicina spēcīgāku vētru veidošanos.