Foto – Vivanta Volkova

Metāla skursteņi 0

Kura veida skurstenis labāks, nevar noteikt. Neviens skurstenis ilgstoši nenoturētos būvniecības materiālu tirgū, ja tas pietiekami labi nekalpotu, protams, atbilstoši samaksātajai naudai. No lietotāja viedokļa svarīgas ir skursteņa materiālu izmaksas, tā uzstādīšanai nepieciešamais laiks, kopšanas biežums, ugunsdrošība, kalpošanas kvalitāte un ilgums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Līdzās melnā metāla skursteņiem, kuri sevi korekti apliecinājuši praksē, plaši izmanto skursteņus no nerūsējošā tērauda skārda, kas ir ilgmūžīgi, nav pakļauti korozijai un ir izturīgi pret nelabvēlīgu apkārtējās vides ietekmi. Arī izolētie tērauda dūmvadi laika gaitā pierādījuši savu lietderīgumu un rentabilitāti. Metālisko dūmeju apļveida forma un gludās iekšējās sieniņas nodrošina labu vilkmi, dūmvads ātri iesilst, un kondensāta iespējamās veidošanās temperatūras robeža tiek pārsniegta dažu minūšu laikā.

Vienkāršākās ir dūmeņa vienkontūras sistēmas, ko veido vienslāņa caurules no nerūsējoša tērauda. To trūkums ir paaugstināta kondensāta veidošanās, tāpēc vienslāņa caurules neizmanto ārpus telpām un tās der ne visiem kurināmā veidiem. Pilnīgākas ir divkontūru sistēmas jeb sendviči. Šajā sistēmā skursteņos veido pīrāgu, piemēram, iekšējā caurule no 0,6 mm biezas nerūsējošā tērauda loksnes, izolācija – 50 mm biezs siltinājuma slānis no ugunsizturīgas akmens vates, nesošā ārējā caurule no nerūsējošā tērauda, cinkota skārda vai PE (krāsota skārda ar polimēra pārklājumu). Pateicoties siltināšanai, darba caurule sasilst ātrāk un kondensāts nepaspēj izveidoties. Dūmvadus uz divu kontūru sistēmu pamata izmanto ārējās un iekšējās dūmejas sistēmās. Ja ārējā caurule ražota no krāsaina dekoratīvā tērauda, dūmvads izskatās glīti un rotā interjeru. Ekonomiskākos variantos ārējo cauruli veido no apcinkota tērauda. Veidojot kamīna dūmvadu, ārējo cauruli var nokrāsot ar termiski izturīgām emaljas krāsām. Divkontūru skursteņi uzlabo krāšņu darbu, veicina degvielas ietaupījumu, palielina visas apkures sistēmas lietderības koeficientu. Vēl efektīvākas ir trīskontūru sistēmas, kas populāras Skandināvijā. Šajās sistēmās pie esošajiem diviem apvalkiem tiek pievienots vēl viens, kas no pārējiem atdalīts ar gaisa šķirkārtu. Šādas konstrukcijas paaugstina arī ugunsdrošību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nerūsējošā tērauda skursteņi ir universāli, tos izmanto privātmāju, daudzstāvu dzīvojamo un industriālo ēku būvniecībā. Izolēta tērauda dūmvadu sistēma piemērota apkures ierīcēm, kas darbojas ar cieto kurināmo – krāsnīm, kamīniem, plītīm, pirts krāsnīm un centrālās apkures katliem, tostarp gāzes, eļļas, cietā kurināmā un granulu katliem. Dūmvadi ir viegli, un tos var ātri samontēt. Tādēļ metāla dūmvadus samērā vienkārši var uzstādīt jau uzbūvētā mājā un izvadīt cauri jumtam vai nepieciešamības gadījumā izvietot gar ēkas ārsienu. Tāpēc speciālisti metāla dūmeņus īpaši rekomendē izmantot ēkās, kur notikušās apkures sistēmas nomaiņas vai modernizācijas laikā tikuši uzstādīti jauni apkures katli. Tāpat nerūsējošā tērauda materiāls noder, ja nepieciešams izoderēt uzmūrēta skursteņa dūmkanālu. Ja rekonstrukcijas darbos ir nepieciešams saglabāt dūmejas šķērsgriezuma laukumu, skārda caurules var izlocīt citās konfigurācijās, piemēram, ovālas. Arī lielā dūmvadu savienošanas elementu izvēle palīdz samontēt jebkuras sarežģītības sistēmas, atrisināt problēmas ar kondensāta izvadi un dūmvada tīrīšanu. Metāla dūmvadus var pirkt gatavus vai darbnīcā pasūtīt nestandarta elementus. Lai pasūtītu, jāzina katla izvada diametrs, izolēta dūmvada augstums, jumta slīpums, attālums no sienas līdz dūmvada ārsienai. Ja dūmvads projektēts cauri mājas sienai, jāzina tās biezums. Dūmvadi jāiegādājas tikai pie sertificētiem uzņēmumiem, jo tad ir garantija, ka materiāls būs kvalitatīvs un ekspluatācijā drošs. Dūm­vadu sistēmai jābūt sertificētai un marķētai ar CE zīmi atbilstoši Latvijā obligātā standarta LVS EN-1856-1 prasībām.

Padomi

* Dūmejas diametram jābūt pietiekamam visa dūmu daudzuma izejai, taču ne pārāk lielam, jo tas pazemina vilkmi un paaugstina degvielas patēriņu.

* Nav vēlams uzstādīt nesiltinātu dūmeju pie ārējām sienām, jo pastāv tā pārsalšanas iespējamība aukstajā gada laikā, kas izraisīs strauju vilkmes samazināšanos vai pat radīs atpakaļvelkmi, kad aukstais gaiss pa cauruli iekļūs telpā.

* Jāievēro hermētiskums starp atsevišķiem dūmejas elementiem. Īpaši uzmanīgi jāuzstāda ārējais apvalks.

* Visam dūmvada garumam jābūt ar vienu formas šķērsgriezumu. Taisnstūra un apaļās formas savienojums strauji samazina velkmi līdz pat pilnīgai darbnespējai. Vispraktiskākās lietošanā ir apaļas formas.

* Pēc iespējas jāizvairās no stūriem un līkumiem. Šādi šķēršļi veicina sodrēju uzkrāšanos, ar laiku veidojot sastrēgumus. Šī iemesla dēļ jāsamazina horizontālo posmu daudzums un garums.

* Neliela dūmeņu sistēmas augšdaļas paplašināšana veicina kondensāta daudzuma samazināšanos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.