Mēs savus bērnus neprotam pieradināt ēst dārzeņus. Kā tas ietekmē viņu imunitāti? 1
Uztura speciālistes Olga Ļubina un Lizete Puga sadarbībā ar Aptaclub izstrādājušas testu, kas vecākus iedrošina un sniedz vērtīgus padomus mazuļa uztura pilnveidē. Analizējot testa rezultātus, secināts, ka 74% vecāku 1–2 gadus vecu mazuļu uzturā neiekļauj pietiekami daudz dārzeņu. Ekspertes sniedz vērtīgus padomus, kā pilnveidot bērna ēdienkarti, lai stiprinātu imunitāti gan rudens sezonā, gan pieaugot.
Analizējot testa rezultātus, iezīmējušās vairākas spilgtas tendences. Piemēram, 66% bērnu dārzeņus un augļus ēd 1–2 reizes dienā, savukārt 8% vēl retāk. ”Zināms, ka uzturs, kas satur daudz augļu un dārzeņu, pasargā no slimībām. Šie produkti satur daudz uzturvielu – vitamīnus, minerālvielas, šķiedrvielas un citas vielas, kas ir nozīmīgas, lai saglabātu labu veselību.
Tādēļ ir svarīgi palīdzēt mazulim iemīlēt dažādus dārzeņus un augļus. Tie ir jāpiedāvā katrā maltītē, un vēlamais daudzums ir piecas nelielas devas katru dienu. Iespējams, ja bērns nav radis pie šāda veida produktiem, progress prasīs laiku, taču ir svarīgi neapstāties un turpināt piedāvāt.
Rudens Latvijā ir īpaši labs laiks, kad pieejami dažādi sezonālie dārza labumi visdažādākajām gaumēm – burkāni, kāposti, ķirbji, āboli, bumbieri. Ikviens auglis un dārzenis ir neatsverams vērtīgo uzturvielu avots,” stāsta Olga Ļubina.
Tikai 6% vecāku saviem viengadniekiem un divgadniekiem kā uzkodu starp ēdienreizēm piedāvā dārzeņus, kamēr 14% izvēlas piedāvāt jogurtus un biezpiena sieriņus. Ekspertu vērtējumā kā uzteicama gan ir tendence piedāvāt augļus, kurus kā uzkodu izvēlas gandrīz 44% vecāku, taču augļos ir daudz cukura – fruktozes, tādēļ ir svarīgi veidot līdzsvaru starp dažādām produktu grupām.
Uztura speciāliste Lizete Puga rosina vecākus pievērst uzmanību cukura daudzumam mazuļa ēdienkartē: ”Cukurs ir izteikts enerģijas avots. Bieži vien mazuļu ēdienkartē tas ”salasās” pavisam nemanot, jo virkne ikdienas produktu un šķietami nevainīgu uzkodu satur cukuru.
Rezultātā rodas bažas, kādēļ mazulis kļuvis izvēlīgs ēšanā vai atskās no ēdiena. Izvēlībai var būt dažādi iemesli, un tā ir patiesi izplatīta situācija mūsdienās, taču maltīšu un uzkodu režīma ievērošana palīdzēs regulēt ēstgribu un vēlmi našķoties.
Tomēr ūdens tiek uzņemts pārāk maz – testa rezultāti atklāj, ka 25% mazuļu dienā izdzer glāzi ūdens vai mazāk, kamēr 50% izdzer 1–2 glāzes dienā. Lai nodrošinātu pietiekamu šķidruma daudzumu, vecākiem rekomendēju pavisam vienkāršu formulu – dienā uz katru kilogramu mazuļa svara 100 ml šķidruma. Šī formula attiecināma uz kopējo šķidruma daudzumu dienā – tajā skaitā arī sulās, zupās utt.”
Mazuļiem vecumā no 1 līdz 3 gadiem, kad māmiņas pārtrauc zīdīšanu, ir īpaši svarīgi nodrošināt atbilstošas uzturvielas pareizā daudzumā un piedāvāt daudzveidīgas, veselīgas maltītes, pakāpeniski radinot bērnus pie garšu un tekstūru daudzveidības.
Ņemot vērā ilglaicīgus pētījumus, kas pierāda saikni starp uzturu agrā bērnībā un imunitāti, bērnam pieaugot, pediatri un uztura speciālisti iesaka mazuļiem līdz 3 gadu vecumam uzturā iekļaut vai saglabāt piena dzērienu, piemēram Aptamil 3, kas ir piemērots viņu organisma vajadzībām un palīdz nodrošināt vajadzīgo vērtīgo uzturvielu daudzumu ikdienas ēdienkartē.
Taču, kā uzsver uztura speciālistes Lizete Puga un Olga Ļubina: “Ja bērns nelabprāt ēd veselīgus produktus, vecākiem būtu ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu vai uztura speciālistu, lai jau laikus rastu problēmu risinājumus un nodrošinātu mazuļa augošo organismu ar visām tam nepieciešamajām uzturvielām.”