pexels.com/Alex Koch

“Mēs pārņemsim Eiropas labās prakses piemērus un rekomendācijas tieši Latvijas situācijai.” Vienojas par pastiprinātu sadarbību narkomānijas mazināšanai jauniešu vidū 37

Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes un Bērnu lietu sadarbības padomes kopsēdē otrdien dalībnieki vienojās par ciešāku sadarbību un risināmiem uzdevumiem, kas vērsti uz narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšanu un atkarību profilaksi nepilngadīgo jauniešu vidū.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
Lasīt citas ziņas

Veselības ministrijā aģentūru LETA informē, ka iesaistītās puses uzsvēra, ka narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšana un atkarību profilakse jāīsteno kompleksi, nodrošinot dažādu jomu gan sociālo, gan veselības, gan nodarbinātības un jaunatnes sektoru koordinētu rīcību, lai mērķa grupām indivīda, pašvaldības vai sabiedrības līmenī nodrošinātu efektīvus pasākumus.

Ministrijā 2022.gadā ir izstrādāts “Profilakses pasākumu un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāns alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšanas jomā”, kas paredz risinājumus, ko vēlamies realizēt, bet kam finansējums nav bijis pietiekams.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šodienas lēmumi nosaka visu iesaistīto pušu darbības tuvākajā laikā. Papildus kopā ar Pasaules Veselības organizāciju mēs pārņemsim Eiropas labās prakses piemērus un rekomendācijas tieši Latvijas situācijai,” sēdē sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Narkotiku aprites apkarošana ar mērķi samazināt narkotiku pieejamību, izplatību un to lietošanu, nemainīgi saglabājas kā viens no prioritārajiem Valsts policijas darbības virzieniem, norādīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV).

Cīnoties pret narkotiku nelegālu apriti, policijas pastāvīgā redzeslokā ir, piemēram, “Telegram” vietne, kas tiek izmantota narkotiku realizācijai. Pie kriminālatbildības par narkotisko vielu nelegālo apriti realizācijas nolūkā un realizāciju pēdējos divos gados sauktas vairāk nekā 400 personas, savukārt par narkotiku lietošanu un glabāšanu nelielā apmērā pēdējos gados ierosināto krimināllietu skaits katru gadu samazinās – pērn reģistrētas 120 krimināllietas, desmit gadījumos ir iesaistīti nepilngadīgie, kas ir mazākais skaits pēdējos piecos gados.

Šā gada aprīlī Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padome vienojās par grozījumiem, kas paredz atbrīvot no kriminālatbildības personas, kuras sniedz vai organizē palīdzību narkotiku lietotājiem pārdozēšanas gadījumā, lai saglabātu jaunieša dzīvību un veselību.

Šie likuma grozījumi ir spēkā, taču, lai tiktu mazināts pieprasījums pēc narkotikām un to radītais kaitējums, šīm izmaiņām ir jāiet roku rokā ar prevencijas sistēmu, tai skaitā panākot, ka atkarīgās personas ārstējas, tika uzsvērts kopsēdes laikā. Diskusijas vēl tiks turpinātas par tvērumu un nosacījumiem par citām izmaiņām Krimināllikumā.

Reklāma
Reklāma

Labklājības ministrijas pārstāvji uzsvēra pašvaldību lomu un iespējas savlaicīgi izvērtēt bērnu un jauniešu vajadzības un reaģēt uz tām, kas ir pamats atbalsta sistēmas attīstībai, jo tad tiek ņemtas vērā reālās bērna, jaunieša un ģimenes vajadzības. Valsts līmenī jāturpina darbs pie jaunu, alternatīvu starpnozaru pakalpojumu attīstības, īpaši veicinot to pieejamību reģionos, piemēram, individuālu mentora nodrošināšanu.

Tieslietu ministrijas projekts “Bērnu un jauniešu drošā māja” būs vērsts uz jauniešiem, kas izdarījuši noziedzīgus nodarījumus, apdraud savu vai citu cilvēku veselību vai dzīvību un kuru iesaiste uzvedības korekcijas un sociālās rehabilitācijas pasākumos būs bijusi nesekmīga.

Izglītības un zinātnes ministrija uzlabos izglītības iestāžu iesaisti ar narkotiku izplatību nepilngadīgo vidū saistīto problēmu risināšanā, paplašinās universālās atkarību profilakses pasākumus, kā arī nepilngadīgo iesaisti strukturētās sporta vai interešu izglītības aktivitātēs.

Veselības ministrija sadarbībā ar iesaistītām institūcijām jau šā gada laikā izstrādās algoritmu jeb ceļa karti pakalpojumu grozam pēctecības un pieejamības nodrošināšanai nepilngadīgajiem, kuri ir pamēģinājuši narkotiskās vielas, uzsākuši to lietošanu vai ir pakļauti atkarības veidošanās riskam.

Tiks veicināta informācijas pieejamība par jau esošajiem pakalpojumiem. Kompleksi ar citām iniciatīvām kopīgi risināms ir jautājums par obligāto ārstēšanu, nodrošinot vienotu izpratni nozarēs un tās efektīvu piemērošanu praksē. Izglītošanas pasākumi paredzēti vecākiem par palīdzības iespējām dažādos ārstniecības posmos, pedagogiem par agrīnu atkarību atpazīšanu un palīdzības iespējām, izglītojošas lekcijas skolēniem, koordinatoru apmācības par atkarību profilaksi pašvaldībās.

Pašvaldību pieredzē un iesaistē atkarību profilaksē otrdien dalījās Jūrmalas un Rīgas pašvaldību pārstāvji, tajā skaitā norādot uz problemātiku, ka bērni izvairās no atkarību ārstēšanas un sociālās rehabilitācijas programmām. Sociālo dienestu redzeslokā nonākušo bērnu skaits saistībā ar uzvedības problēmām un atkarībām Rīgā ir palielinājies, tādēļ pašvaldība plāno ieviest vēl papildus pasākumus.

Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padome un Bērnu lietu sadarbības padome vienojās stiprināt savstarpēju sadarbību un koordināciju, nākamo sēdi par narkotiku aprites problemātiku paredzot 15.decembrī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.