Vai lielajās saimniecībās pietiek labu darbinieku? 0
Juris Cīrulis, Jelgavas novada SIA “Mežacīruļi” valdes loceklis:
“Ar katru gadu kļūst arvien grūtāk, iedzīvotāju skaits samazinās, desmit procenti darba meklētāju ir tā sauktie staigātāji, laimes meklētāji.
Nu jau ir tik tālu, ka uz mūsu sludinājumu neviens pat neatsaucas.
Mums ir 300 slaucamās govis, par barības bāzi rūpējamies paši, pavisam ir 25 pieredzējuši darbinieki, taču daļa sāk iet pensijā, citi tuvojas šim solim, jādomā par maiņu. Nodrošinām visu to, ko paredz likumdošana, ir brīvdienas, atvaļinājumā iet pēc grafika, maksājam arī avansu. Piedāvājam dzīvojamo platību. Ja Latvijā trūkst cilvēku, jāļauj ievest darbaspēks.”
Iveta Tīrumniece, Viesītes novada zemnieku saimniecības “Kalna Dambrāni” īpašniece:
“Mūsu saimniecībā pavisam esam 34 darbinieki, gādājam par vairāk nekā 1600 liellopiem, ražojam ne vien pienu, bet arī graudus un gaļu. Protams, labiem darbiniekiem vajag labus darba apstākļus. Jau kur tas laiks, kā esam sapratuši: ja ir pienācīgas rūpes par saviem darbiniekiem, tas atmaksājas ne vien ar padarīto darbu kvalitāti un augstiem piena izslaukumiem, bet arī ar drošības sajūtu par rītdienu, par to, ka piena nozare varēs attīstīties, ne tikai eksistēs.
Cilvēkiem maksājam labas algas, viņiem svarīgi nodrošināt savas ģimenes, turklāt visu gadu, tāpēc ziemā, kad mazāk darbu, dodam iespēju nopelnīt lopu novietņu un tehnikas remontdarbos. Ikdienā cilvēkiem ir dušas telpas, ģērbtuves, atpūtas telpas, pat iespēja uz vietas pagatavot pusdienas. Ja tas viss – arī apdrošināšana, atvaļinājumi – patiešām ir atbilstošā līmenī, tad ar labu darbinieku nodrošinājumu nav problēmu.”
Roberts Jonāns, Daugavpils novada zemnieku saimniecības “Stārķi” īpašnieks:
“Pirmais bauslis: jāmaksā nopelnītā alga. Tad ir stabilitāte, cilvēkiem un saimniekam mierīgs prāts.”