APTAUJA. Nekā nedarīšana dažiem ir dzīvesveids. Kādiem būtu jābūt minimālajiem cilvēku ienākumiem? 10
Andris Grīnbergs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Kādam, jūsuprāt, jābūt garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeņa pabalstam?
Irēna Sproģe, Salas novada domes priekšsēdētāja: “Var tikai piekrist Satversmes tiesas atzinumam, ka pašreizējais GMI līmenis – 64 eiro personai mēnesī – neatbilst cilvēka cieņai un sociāli atbildīgas valsts principam. No otras puses – būsim godīgi un atzīsim – ja šo pabalstu palielinās līdz 100 eiro vai vairāk, neglābjami palielināsies to cilvēku skaits, kuri nevēlēsies meklēt darbu un strādāt.
Tā lielākā nelaime jau ir tā, ka bieži vien valsts apņemas izdarīt labas lietas, taču neparedz tām finansējumu un atkal palielina slogu uz pašvaldību pleciem. Kā tikt galā, ja pašvaldības budžeta palielinājums procentos ir ievērojami mazāks nekā valsts? Man nav padoma.”
Andris Vaivods, Līvānu novada domes priekšsēdētājs: “Nosaukt konkrētu summu neņemos, tomēr vienu gan varu pateikt skaidri – nevar uz GMI līmeni skatīties atrauti no pārējās dzīves, jāskatās kompleksi.
Jā, patiešām, invalīdiem un tiem cilvēkiem, kas cenšas, bet kam kaut kādu iemeslu dēļ neveicas, piemēram, mātei vienai jāaudzina bērni, noteikti jāpalīdz, jo tagadējais ienākumu līmenis neatbilst nekādiem kritērijiem.
Tajā pašā laikā mums ne mazums arī tādu, kas cenšas dzīvot uz citu rēķina. Ka tikai neiznāk tā, ka tie, kas cenšas un dara, saņems mazāk par sliņķiem.
Dzīvē notiek visādi. Ir cilvēki, kas strādā nelegāli un ienākumus neuzrāda, toties vienmēr nāk uz pašvaldību ar izstieptu plaukstu. Ir cilvēki, kam nekā nedarīšana ir dzīvesveids. Ja tādu cilvēku skaits palielināsies, būs ziepes.”
Daiga Kalniņa, Alsungas novada domes priekšsēdētāja: “Ir grūti viennozīmīgi pateikt – tas ir labi vai slikti. Ir dažādas cilvēku kategorijas. Protams, godprātīgie ir jāatbalsta, par to nekādu šaubu nav un nevar būt.
Cita lieta, ja cilvēks ir izteikti negodprātīgs. Par laimi, mūsu nelielajā novadā par cilvēkiem grēks būtu žēloties.”