Kāds noskaņojums un attieksme ārkārtas situācijā ir novadu pašvaldībās? 1
Vents Armands Krauklis, Valkas novada domes priekšsēdētājs: “Saprotoša, bet stingra. No vienas puses, sniedzam visu iespējamo palīdzību, piemēram, vairāk nekā 60 bērniem no daudzbērnu vai maznodrošināto ģimenēm nodrošinām siltu pusdienu piegādi. Esam arī parūpējušies, lai būtu dzīvokļi, kur var pašizolēties. Un ir iespēja bezkontaktu ceļā saņemt pārtiku, pat grāmatas.
Tajā pašā laikā demonstrējam stingrību, jo netrūkst vieglprātīgu un bezatbildīgu cilvēku, īpaši riska grupā, kuri, piemēram, uz veikalu dodas tāpēc vien, lai ar kādu varētu parunāties. Noteikumu ievērošanas nodrošināšanā iesaistām pat policiju.
Mūsu novadā vēl nav neviena apstiprināta ar koronavīrusu inficēta cilvēka, taču katru rītu dzirdam par vairākiem desmitiem Latvijā. Ir cilvēki, kas normālu valodu nesaprot. Igauņi jau soda ar 1000 eiro, mums arī nepieciešama bardzība, citādi situācijas nopietnību negrib saprast. Sods nav mērķis, sods vispirms ir brīdinājums.”
Irēna Sproģe, Salas novada domes priekšsēdētāja: “Mūsu nelielā novada priekšrocība, ka varam elastīgāk izmantot radušos stāvokli, lai darītu darbus, kas ieplānoti tikai vasarā. Latviešiem ir teiciens: ko var izdarīt šodien, neatliec uz rītu.
Mēs savās skolās esam uzsākuši remontdarbus, ko bija paredzēts veikt jūlijā. Mūsu attieksme ir vienkārša – ja var izdarīt tagad, nedrīkst iespēju neizmantot. Remontdarbus drīzumā sāksim arī kultūras namā. Cenšamies būt elastīgi arī citā ziņā. Piemēram, bibliotēka ir slēgta, taču izdomājām, ka grāmatas var apmainīt, izmantojot atvērtu logu, tiesa, stingri ievērojot piesardzības prasības.”
Stefans Rāzna, Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs: “Mūsu attieksme un rīcība ir tāda, lai cilvēki beidzot pa īstam sāktu saprast, ka situācija patiešām ir ļoti nopietna, draudoša. Tikai katra cilvēka pašsargāšanās var ko līdzēt. Visi mūsu dienesti ir modri, tagad pasaulē svarīgākais vārds – “ievērot”.”