APTAUJA. Vai jūs uztrauc apkures un karstā ūdens temperatūras pazemināšana mājokļos? 30
Andris Grīnbergs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pēteris Karlsons Rīgā: “Protams, ka rīdzinieki uztraucas, vēl jo vairāk tāpēc, ka pirms vēlēšanām ne vienai vien partijai ir izdevīgi biedēt cilvēkus, ka būs jāsalst, ka nevarēs samaksāt. Skaidrs, grūtības būs lielākas, bet ne jau tikai mums – visai Eiropai. Šis ir tāds laiks, kad pasaulei grūti. Neesmu valdības advokāts, bet domāju, ka samazināt apkures un karstā ūdens temperatūru šajā sezonā, lai arī tas ir piespiedu līdzeklis, jāuztver ar sapratni. Taupības pasākumi, kad energoresursu cenas kāpj debesīs, ir neizbēgami. Es paļaujos uz to, ka visi rīkosies saprātīgi – gan pašvaldība, gan siltuma ražotāji, gan paši iedzīvotāji.”
Haralds Egle Ventspils novadā: “Ja dzīvokļos gaisa temperatūru samazina par vienu vai diviem grādiem, kad esam pieraduši pie 21 vai pat 24 grādiem, nav nekas traģisks. Ne jau tik daudz par to pazemināšanu – vairāk mani uztrauc, ka visā Latvijā, lai arī ar katru gadu palielinās to māju skaits, kur temperatūru regulē siltuma mezgli, vēl arvien sistēma nav pilnīgi sakārtota. Ir mājas, kur cilvēki salst, un ir mājas, kur logus tur vaļā. Kad saka, lai netur vaļā, ja vajag, lai dažās minūtēs izvēdina un atkal aizver, un ja tiešām par karstu, klājiet uz radiatoriem segas, – vai tad ieklausās? Tagad vismaz cerība, ka nesildīs āra gaisu. Līdz šim tas novērots bieži. Būtu labi, ja katrā dzīvoklī varētu paši regulēt – vienam vajadzētu 25 grādus, bet citam pietiktu ar 18, vidēji izlīdzinātos.”
Marģers Jaudzems Jēkabpilī: “18 grādi – tāda temperatūra bija padomju armijas kazarmās, šodien dzīvokļos vajag tādu temperatūru, lai neciestu cilvēka veselība. Man, piemēram, nepietiek ar 19 grādiem, vajag 22.”
Astrīda Siliņa Pļaviņās: “Uztrauc gan, jo Latvijā joprojām ir gaisa temperatūras atšķirības starp namiem, gadās arī, ka pat starp vienas mājas viena stāva dzīvokļiem. 17 un 18 grādos ir auksti un neomulīgi, vajag vismaz 20. Dzīvojamās mājās var, protams, pazemināt temperatūru gaisam un ūdenim, taču svarīgi būtu runāt arī par citiem taupīšanas veidiem. Jā, arī elementāriem, piemēram, ārdurvju aizvēršanu. Vēl ne visur ir nomainīti kāpņu telpu logi, vairāk līdzekļu un rūpju būtu jāiegulda ēku siltināšanā.”