Mēs jautājam: Kā vērtējat plānotos valsts atbalsta pasākumus siltumapgādes izmaksu segšanai mājsaimniecībām? 40
Andris Grīnbergs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Kā vērtējat plānotos valsts atbalsta pasākumus siltumapgādes izmaksu segšanai mājsaimniecībām?
Aivars Mucenieks, Ventspils novada domes priekšsēdētājs: “Protams, atbalsta pasākumi – tas ir labāk nekā nekas. Taču uzreiz, redzot, kā aug cenas, jāteic – neredzu, ka atbalsts būs pietiekams. Viss kopā izraisa pārdomas.
Par gāzi, jā, tur viss skaidrs, valsts neko nevar darīt, nav mūsu dzīlēs iegūta, bet par malku, šķeldu un granulām – tas viss taču nāk no mūsu bagātajiem mežiem.
Negribu ticēt, ka tā uzreiz cenām jāuzlec trīsreiz augstāk. Bet juta taču, ka tā var notikt, kāpēc nelēma aizsargāt? Paziņojumos ir liels skaļums. Protams, labi, ka valdība vienojusies pilnībā atteikties no obligātās iepirkuma komponentes visiem elektroenerģijas lietotājiem, bet tam jau šobrīd ietekme neliela, tātad – vairāk tāds politisks sauklis: mēs nolikvidējam OIK.”
Leons Līdums, Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs: “Katrā ziņā atbalsta pasākumi stāvokli atvieglos, bet izmaksas tas nekompensēs pilnīgi. Patiesībā mēs visi esam ierauti šajā kara situācijā, visiem solidāri jāsavelk jostas.
Neesmu no tiem, kas uzreiz bļaus – par maz, par maz. Jo vienmēr jau par maz. Un valdībai jādomā ne tikai par mājsaimniecībām – ir arī ražotāji. Jā, dzirdēju, ka valdība konceptuāli vienojusies paredzēt atbalstu energointensīvajiem uzņēmumiem, bet tur arī nebūs tik viegli. Nelaime jau tā, ka visi grib, lai uzreiz būtu skaidrība, kas, kā un cik.
Apkure, karstais ūdens, tās lietas ir ļoti jūtīgas katrā ģimenē. Bet māju apkurē un karstā ūdens ieguvē ir dažādas kombinācijas – malka, šķelda, jā, arī gāze. Ir nianses. Dokumenti jāsavāc, jāpārbauda, vai tas atbalsts pienākas.
Pašvaldība vienā rāvienā nevar iedot precīzus skaidrojumus, cilvēki, protams, nervozē. Jā, ziema būs smaga mums visiem.”
Andis Vaivods, Līvānu novada domes priekšsēdētājs: “Vēl jau nav iespējams pateikt, kā būs, redzēsim, cik kas maksās, šobrīd, piemēram, granulas kosmosā, tik milzīgi cena sakāpusi.
Šķelda un granulas iet uz ārzemēm, skandināvi gudri uzkrāj. Latvijai tās nav īstās cenas, tās cenas ir uzskrūvētas. Valdībai jāaizsargā savs tirgus, nevar visu vest ārā un pašiem radīt problēmas.
To daļu, kas vajadzīga pašvaldībām un mājsaimniecībām, noteikti vajadzēja aizsargāt. Lai visu sakārtotu, pat ārkārtas situāciju varēja izsludināt.”