APTAUJA. Vai daudz tādu māju, ko būvē gadiem ilgi un nenodod ekspluatācijā? 16
Andris Grīnbergs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Andris Vaivods, Līvānu novada domes priekšsēdētājs: “Mūsu novadā daudz tādu nav, bet ir atsevišķi gadījumi, kad nelīdz arī brīdinājumi tiem, kuri pārkāpj normatīvajos aktos noteikto būvdarbu veikšanas ilgumu. Pašvaldībai ir tiesības šādas būves aplikt ar nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā no kadastrālās vērtības.
Var sanākt, ka cilvēkam jāmaksā pat 15 reižu lielāks nodoklis. Protams, mēs skatāmies saprāta robežās, nevar jau visus uzskatīt par tādiem, kas būvēšanu velk garumā tikai tāpēc, lai izvairītos no nodokļa maksāšanas. Ir tādi, kuri cenšas, bet grūtības ar naudu. Ir arī tādi, kuri teic – es tak nezināju, bet likuma nezināšana neatbrīvo no atbildības.”
Laura Čakša, Jēkabpils novada būvvaldes arhitekte: “Jā, tagad daudzi beidzot attapušies, ka būve jānodod ekspluatācijā, nāk pie mums un teic, ka grib paspēt, jo no šā gada 1. oktobra pašvaldības varēs izlemt par nekustamā īpašuma paaugstināšanu tām ekspluatācijā nenodotajām dzīvojamām ēkām, kuru būvniecība bija sākta pirms 2014. gada 1. oktobra un kuras to īpašnieki izmanto.
Mūsu darbs ir pieņemt ekspluatācijā, bet cilvēki nav padomājuši, ka to nevar izdarīt, pirms nav veikta ēkas kadastrālā uzmērīšana, pirms nav sagatavoti visi dokumenti. Valsts zemes dienestā veidojas garas rindas. Visi esam noslogoti, tik un tā nevar visu izdarīt vienā rāvienā, ir vajadzīgs laiks.
Mūs īpaši uztrauc, ja sen iesāktās būves pamestas, ieaugušas nezālēs un bojā apkārtējo vidi. Ja cilvēks nespēj pats turpināt būvēšanu, viņš var pārdot, bet visbiežāk tad jāsagatavo jauns projekts, jo ar gadiem viss noveco.”
Guntis Libeks, privātmājas īpašnieks Koknesē: “Es pats esmu būvējis māju un zinu, ko tas nozīmē, ja jālūdz pagarinājums, turklāt laikā, kad biju Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs, redzēju, kā veicas vai neveicas citiem.
Protams, agrāk ne viens vien privātmājas būvētājs bija nekaunīgs, dzīvoja nenodotā mājā, ko neatļauj likums, nekārtoja dokumentus, tīšām vilka garumā, izvairījās no nodokļa maksāšanas. Taču nav jau arī viegli noteikt, vai cilvēks izmanto vai neizmanto nepabeigto būvi, varbūt pārguļ tāpēc, ka vēlu strādājis pie būves. Katrā ziņā grūti izkontrolēt, dzīvo vai nedzīvo. Ilgā būvēšana un nenodošana ekspluatācijā lielā mērā ir padomju mantojums.”