Lasītāju aptauja: Vai Latvijā lauksaimniecības ķīmija apdraud bites? 8
Andris Grīnbergs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Danute Avena Pilskalnes pagastā: “Jā, lauku miglošana bitēm nav nekas labs, ir dzirdēts pat par tiesas procesiem, ja medus vācējas cieš un iet bojā. Es pati esmu biškope ar 15 gadu stāžu, varu teikt, ka jebkurš dravnieks būtu priecīgs, ja apkārt rosītos tikai bioloģiskie saimniekotāji. Bet dzīve ir dzīve, zemniekiem labība jāaudzē, bez ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem labas ražas nevar iegūt. Tāpēc ļoti svarīgi biškopjiem un zemniekiem sadarboties. Man ar apkārtējiem graudaugu audzētājiem ir labas kaimiņattiecības, viņi laukus miglo vakara stundās, kad bites vairs nelido, mēs apmaināmies ar informāciju, īsi sakot, pretenziju nav.”
Edgars Kramfts Bērzaunes pagastā: “Manām bitēm lielo lauku tuvumā nav, es pats audzēju facēliju, šis nektāraugs ilgi zied un labi smaržo, priecājos, ka bites iet facēlijas ziedos. Šogad neesmu dzirdējis par gadījumiem, kad miglošanas dēļ kaut kur bites būtu aizgājušas bojā. Bet iespējams, ka tomēr ir. Apdraudētākas ir tās dravas, kuru apkārtnē lielie saimnieki audzē labību, rapšus un kartupeļus. Graudaugu audzētāji jau daudzus gadus zina, ka jāuzmanās bišu dēļ, turklāt viņi saprot, ka jāmiglo tikai tad, kad patiešām vajag, ķīmiskie līdzekļi kļuvuši dārgi, cenšas bez vajadzības nemiglot. Bet šogad kartupeļu stādījumos daudz vaboļu un kāpuru, arī tur miglošana ir vienīgais glābiņš. Un tā herbicīdi, fungicīdi, insekticīdi… Kas notiek ar bitēm? Tautasdziesmās runā par bites čaklumiņu, vai tiešām šis čaklumiņš apdraudēts? Par daudzu augu aizsardzības līdzekļu ietekmi uz bitēm pētījumi vēl nemaz nav veikti. Viens no jaunajiem insekticīdiem bites nenogalinot un neietekmējot to uzvedību ziedputekšņu ievākšanas laikā, toties ietekmējot imūnsistēmu un spēju vairoties. Domāju, ka pats galvenais – biteniekiem un zemniekiem jāatrod kopīga valoda, gudri jāsadarbojas. Vai tad ir cita izeja?”
Ivars Freibergs Kuldīgā: “Es desmit gadus esmu nostrādājis par agronomu, arī augu aizsardzības agronomu. Jā, ķīmija apdraud bites. Ķīmijas lietotājiem jāatgādina, ka bites ir arī viņu glābiņš, jo apputeksnē un vairo ražu, īpaši āboliņa sēklu laukos. Visi sēžam vienā laivā, jāsaprotas.”