Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Sintija Zandersone/LETA

APTAUJA: Kā obligāta eksāmena ieviešana uzlabotu jauniešu zināšanas dabaszinātnēs? 0

Andris Grīnbergs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Didzis Baunis, Cesvaines vidusskolas direktors: “Grūti pateikt. Un tikai tāpēc, ka šo vienu jautājumu nevar skatīt atrauti no daudziem citiem. Piemēram – kāpēc vidusskolu beidzēji neiet mācīties par fizikas skolotājiem?

Mūsu skolā visspēcīgākā ir bioloģijas skolotāja, tāpēc 12. klases audzēkne Sabīne Zane Cimuška valsts olimpiādē spēja iegūt trešo vietu. Būtu jānoskaidro viens no pamata jautājumiem – kāpēc vecāki tik bieži netiek galā ar saviem bērniem?

CITI ŠOBRĪD LASA

Skolotājiem vajadzētu kādu atbalsta mehānismu. Pirms runāt par obligāto eksāmenu, būtu jāsakārto jaunais mācību saturs. Fizikā noteikti vajadzētu jaunu mācību grāmatu. Trūkst arī dažādu mācību materiālu.”

Viktorija Trukša, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas direktore, ķīmijas skolotāja: “Domāju, ka obligātais eksāmens nemotivēs vairāk pievērsties dabaszinātnēm. Iecerēts, ka obligāto eksāmenu fizikā, ķīmijā, bioloģijā vai dabaszinātnēs ieviesīs no 2025. gada, taču domāju, ka līdz tam nepaspēs sakārtot visu tam nepieciešamo.

Nu, vai tas ir normāli, ka trūkst profesionālu skolotāju? Katastrofāli trūkst fizikas skolotāju, tūliņ, tūliņ to varēs teikt arī par ķīmijas skolotājiem. Ko varam gaidīt, ja, piemēram, fiziku māca skolotājs, kas fiziku nav studējis? Izglītības saturā runā par izvēļu groziem, bet, ja nosaka obligātu eksāmenu fizikā, ķīmijā vai bioloģijā, rodas taču pretruna.

Kādam bērnam stiprā puse var būt, piemēram, filoloģija. Liela pro­blēma, ka trūkst mācību līdzekļu. Jāsakārto izglītības sistēma, tai jābūt tādai, kas stiprāk rosinātu attīstīt loģisko domāšanu un erudīciju, paplašināt redzesloku.”

Andris Baldunčiks, Viesītes vidusskolas direktors: “Kaut kas nav kārtībā. Viss taču ir savstarpēji saistīts. Trūkst fizikas skolotāju, bet augstskola ņem un likvidē Fizikas fakultāti, jo trūkst fiziku studēt gribošo.

Vispirms mums ir jātiek pie labiem dabaszinātņu skolotājiem, tikai tad var ieviest obligāto eksāmenu. Bērniem ir liela izvēle, fizika, ķīmija ir mācību priekšmeti, kas daudziem liekas smagi. Iespējams, pie visa vainīga mūsdienu dzīve, kas vilina ar vieglumu, ātrumu un ērtumu. Mazāk gribas piepūlēties. Bet darba dzīvē taču ir daudz grūtību.

Reklāma
Reklāma

Man, piemēram, šobrīd ir jādomā, kā tikt galā ar stipra vēja nogāztiem milzīgiem kokiem.”

SAISTĪTIE RAKSTI