Mēs jautājam: Vai vajadzētu saīsināt skolēnu vasaras brīvlaiku? 0
Andris Grīnbergs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Aija Zūle, divu bērnu mamma Mārupes novadā:
“Skolas vasaras brīvlaiku nevajag saīsināt. Manā ģimenē vecākais dēls tikko pabeidza piekto klasi, gan skolā, gan ārpus skolas viņam bija liela slodze, vasarā jāatpūšas, nepieciešama arī sava izklaide. Otrais mācību ceturksnis bija ļoti noslogots, spēku, enerģiju un izturību prasīja ne vien mācību stundas, bet arī dejošanas, volejbola un šaha treniņu nodarbības. Domāju, pārspīlētas ir runas par vecāku lielajām grūtībām bērnu pieskatīšanā garajā vasaras brīvlaikā. Turklāt vasaras ir dažādu nometņu laiks ar savu dienas režīmu, stingru uzraudzību un disciplīnas prasībām. Mūsu dēls piedalīsies volejbola nometnē.”
Jolanta Albrehta, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas skolotāja, divu sestās klases skolnieču mamma:
“Protams, ka nevajadzētu. Es varu spriest gan no savas skolotājas pieredzes, gan vecāku skatījuma. Jau maijā bija grūti bērnus noturēt klasē, acis tā vien lūkojās ārā pa logu, kur vilināja putni, ziedošie ceriņi, saule un vējš. Ja maijā grūti, kur nu vēl jūnijā… Domāju, ka mēs par daudz skatāmies uz tām ārzemēm. Tur taču citi apstākļi. Piemēram, Dānijā ir daudz garākas brīvdienas gan Ziemassvētku laikā, gan Lieldienu laikā. Ģimenēs ir lielāka pārticība, naudas vairāk, var atļauties garajās ziemas un pavasara brīvdienās bērnus aizvest pat ārzemju ceļojumos. Tad nav brīnums, ka vasaras brīvdienas nevajag tik garas kā pie mums. Ja kādam patīk spriedelēt, ka Latvijā ir vienas no garākajām vasaras brīvdienām Eiropā un pasaulē, lai taču runā. Mums ir sava pieredze, sava kārtība. Un neviens taču neliedz kaut ko uzlabot, darīt radošāk.”
Melita Majore, vecāmamma Ādažu novadā:
“Mūsu jaunais cilvēks rudenī mācīsies 10. klasē, vai tad viņam vasarā nebūs ko darīt? Būs. Un kā vēl! Gan pastrādāt nāksies, gan šo to pamācīties, gan pasportot. Viss atkarīgs no ģimenes, no tradīcijām. Katrā ģimenē ir cita situācija. Daudzi teiks, ka vasaras brīvdienas nevajag aiztikt, citi apgalvos, ka brīvdienas jāsaīsina. Kur ieaudzināts darba tikums un atbildība, tur viss kārtībā. Kur slinkuma tikums un atbildības nekādas, tur neviens nepalīdzēs, īsini brīvdienas vai neīsini.”